sinirsikismasi.gen.tr https://www.sinirsikismasi.gen.tr Sinir Sıkışması, Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sinirsikismasi.gen.tr Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Wed, 18 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Belde Sinir Sıkışması Egzersizleri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/belde-sinir-sikismasi-egzersizleri.html Mon, 12 Nov 2018 15:49:37 +0000 Belde sinir sıkışması egzersizleri, Ağır kaldırmak, çok fazla ayakta durmak ve uzun zaman aynı pozisyonda oturmak belde sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Belde oluşan ağrılarla meydana gelir. Belde sinir sıkışması Belde sinir sıkışması egzersizleri, Ağır kaldırmak, çok fazla ayakta durmak ve uzun zaman aynı pozisyonda oturmak belde sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Belde oluşan ağrılarla meydana gelir. Belde sinir sıkışması sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Sinir sıkışması vücudun farklı bölgelerinde meydana gelmektedir. her birinin farklı adı bulunmaktadır. Belde meydana gelen sinir sıkışması ise bel fıtığı olarak adlandırılır. Belde sinir sıkışması genellikle yetişkinlerin yaşadıkları bir sıkıntıdır. Yaklaşık %80 oranında yetişkin yaşamlarının belirli dönemlerinde belde sinir sıkışması yani bel fıtığı hastalığı geçirmektedirler. Daha çok 30 yaş ile 60 yaş arası yetişkinlerde görülmektedir. Kadın erkek fark etmeyen bir rahatsızlıktır. Yaş faktöründen ziyade daha çok yapılan işlerden dolayı risk faktörü yüksek olan kişilerde görülebilmektedir.

Belde sinir sıkışması egzersizlerini denemeden önce mutlaka doktorunuza danışınız. Eğer egzersizlerin yapımı esnasında zorlanıyorsanız yada bel ve bacaklarınızda ağrılar çoğalıyorsa egzersizleri yapmayı hemen bırakınız.

Yüz üstü yatılarak yapılan egzersizler

 • Yüz üstü yatınız. Dirsekleri omuz hizasında yere koyunuz ve elleri öne doğru uzatınız. Ellerin yardımı ile yere baskı yapılarak omuzlar dikleştiriniz. Eğer ağrınız yoksa bu pozisyonda yarım dakika kadar bekleyiniz.
 • Bir diğer yüz üstü yatılarak yapılan egzersiz: Yine yüz üstü yatılır. Kollar yere dik bir şekilde aralarında boşluk bırakarak şınav pozisyonu alınır. Sağ bacak dizin yerde sol bacak ise vücutla tamamen dimdik duracak şekilde düzeltilir. Bu egzersizi yavaş yapınız. Vücudunuz dümdüz bir şekilde kalçalarda aynı hizada olacak şekilde düz tutunuz. 6-7 saniye kadar bu şekilde bekleyiniz. Sağ bacakla denedikten sonra aynı işlemi sol bacağa da uygulayınız. Zamanla bacağı havada tutma süreniz uzayacaktır.

Bacakları toplama egzersizleri,

 • Sırt üstü yere yatınız. Dizlerinizi uzandığınız yerden dikleştirin. Sağ bacağınızı iki elinizle dizinizden ya da baldırlardan tutarak hafif kendinize doğru çekiniz. Bu pozisyonda 30 saniye kadar bekleyiniz. Aynı pozisyonu sol bacağa da uygulayınız. Sırtınızı yerden kaldırmayınız.
 • Bir diğer sırt üstü yatılarak yapılan egzersiz ise: Yine sırt üstü uzanınız. İki kolunuzu göğsünüze çarpa bir şekilde birleştiriniz. Bacaklarınızı tam olmasa da dikleştirin. Başınızı yavaş hareketlerle kaldırınız çeneniz vücudunuza değecek şekilde 2-3 saniye bekleyiniz. Bu hareketi yaklaşık 10 defa tekrarlayınız.
 • Bir diğer hareket ise: yine sırt üstü yatınız. Bacaklarınızı hafifçe bükün ve göbeğinizi yapabildiğiniz kadar içeriye çekiniz. Bu esnada nefes alıp vermeye devam ediniz. Yaklaşık 10 saniye kadar bekleyiniz. Bu hareketi de yaklaşık 10 kez devam ediniz.
 • Bir diğer hareket: Sırt üstü yatınız. Sırtınız tamamen yerle bir ediniz. Bir bacağınızı yakında bulunan bir duvara topuk duvara gelecek şekilde dayayın. Hafif bir şekilde duvara dayalı olan bacağınızı gerdirin. Bu gerdirmeyi 30 saniyeye yakın yapınız. Dizin bükülmemesine dikkat ediniz. Bu hareketi her iki bacak için 3-4 defa yapınız.

]]>
Bel Fıtığı Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/bel-fitigi-sinir-sikismasi.html Tue, 13 Nov 2018 01:27:36 +0000 Bel Fıtığı Sinir Sıkışması; Bel fıtığı sinir sıkışmasında kişilerde görülen belirtileri şöyle ifade edebiliriz. Ayak kısımlarında görülen uyuşma belirtileri, bacak kısımlarına doğru hissedilen ağrılar, yü Bel Fıtığı Sinir Sıkışması; Bel fıtığı sinir sıkışmasında kişilerde görülen belirtileri şöyle ifade edebiliriz. Ayak kısımlarında görülen uyuşma belirtileri, bacak kısımlarına doğru hissedilen ağrılar, yürürken dahi zorlanabilme, çeşitli hareketlerin kısıtlanması gibi, kişinin hayatını etkileyebilecek belirtiler gözlemlenebilmektedir. Bel fıtığı sinir sıkışmasını tanımlayacak olursak; bel bölgemizde omurlar bulunmaktadır. Bu omurlar bazı nedenlerle fıtıklaşabilir ve sinirlerde bulunan köklere bası yapabilirler. Sinirlerde olan bu sıkışma durumuna; bel fıtığı denmekle beraber aşırı kilo alımları, hamilelik gibi durumlarda daha sık rastlanabilmektedir. Çünkü kilo; insan vücudunda önemli bir bölüm olan omurgayı zorlamaktadır. Kişilerin ani hareketleri, ağır kaldırmaları, yaşamlarında spor veya egzersizin olmaması, mesleki zorunluluklar sebebi ile omurgayı zorlayıcı hareketleri dengesiz bir şekilde yapmaları veya hiç hareket etmemeleri bu tip sorunlar yaşanması durumlarını arttırmaktadır. Stresli yaşam tarzı ve sigara kullanımını da etkenler arasında sayabiliriz. Bel fıtığı sinir sıkışmasının başlangıcında görülen belirtilerin dışında şikayetler daha ileri boyutlara ulaşabilmekte, idrar kaçırma durumuna kadar gidebilmektedir. Kişileri olumsuz yönde etkileyen bel fıtığı sinir sıkışması rahatsızlığının uygun bir uzmanla görüşülmesi ile tedaviye bir an önce başlanması kişileri bu eziyetlerden kurtaracak ve hastalığın ilerlemesine ve hasar vermesine engel teşkil edebilecek, sağlıklı bir karar olacaktır.

Bel Fıtığı Sinir Sıkışması Teşhis Ve Tedavi;

Bel fıtığı sinir sıkışması durumunda doğru teşhis ve tedavinin uygulanması için uzman doktorunuz sizi çeşitli testlere ve ölçümlere tabi tutar. Çok ciddi bir durum mevcut değilse; destekleyici ilaç tedavileri, dinlenme, zararlı hareketlerden kaçınma, ağrıyan bölgeyi uzman görüşüne göre sıcak tutma, gibi uygulamalar ile tedavi süreci başlar. Bazı hastalar içinse fizik tedavi uygulaması yapılır. Hekiminiz gerek gördüğü taktirde cerrahi müdahale ile bel fıtığı sinir sıkışmalarının giderilmesi sağlanır. Günümüzde bu ameliyatlardan başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.
]]>
Ulnar Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/ulnar-sinir-sikismasi.html Wed, 14 Nov 2018 00:58:33 +0000 Ulnar sinir sıkışması, Bir çok insan hayatında bir kez de olsun bu etkiye maruz kalmıştır. Ulnar sinir sıkışması, bir dirseğin bir yere çarpması sonucunda ve ardından elektriksel akım şeklinde dirsekten serçe parmağına Ulnar sinir sıkışması, Bir çok insan hayatında bir kez de olsun bu etkiye maruz kalmıştır. Ulnar sinir sıkışması, bir dirseğin bir yere çarpması sonucunda ve ardından elektriksel akım şeklinde dirsekten serçe parmağına şiddetli elektrik çarpmasını andırmaktadır. Bazen bu durum geçici değil kalıcı şekilde olabilir. Çünkü sinirler aşırı gerildiği için en ufak çarpması sonucu yine ortaya çıkar. 

Ulnar sinir sıkışmasının belirtileri

Ulnar senin sıkışmasına maruz kalan bir kişiler, özellikle serçe parmağında bir uyuşma ve karıncalanma hissi yaşarlar yani dirsekten Serçe parmağına kadar şiddetli bir ağrı meydana gelir. Bu tip durumlara maruz kalan kişi de en basit işleri bile yaparken çok zorlanmaktadır. Dirsek kısmında şiddetli ağrı ve şişmeler meydana gelir. 

Ulnar sinir sıkışması teşhisi 

Ulnar sinir sıkışmasının teşhisi yapılmadan önce bu tip durumlara maruz kalan kişinin nasıl kaldığı anlatması gerekir. Hasta olan kişi dinlenilmesinin doktor ona göre yöntem belirlemektedir. Doktor bu gibi belirtileri teşhis ettikten sonra tedaviye başlar. Bunun olabilmesi için de MR ve röntgen gibi yöntemlere başvurarak bu dişinin teşhisi kanıtlanması bakımından önem taşımaktadır.

Ulnar sinir sıkışmasının nedenleri

Günlük hayatımızda yaptığımız işler, vücudun kaldırabileceği yükün haricinde daha fazla ağırlık yüklemek gibi durumlar, ulnar sinir sıkışmasını tetiklemektedir. Kolun ani şekilde bir yere çarpması, spor faaliyetlerini yürütürken zemine şiddetli bir şekilde çarpmak, ağır yükleri kaldırmak gibi nedenler ulnar sinir sıkışmasının oluşmasına etki bir başka nedenlerdir. Ulnar sinir sıkışmasının ortaya çıkmasıyla beraber kişinin günlük hayatındaki sosyal aktiviteleri ya da rutin olarak yaptığı işlerde zorlanmasına neden olmaktadır. Örneğin bir çamaşır bezi sıkmak ne de bir kola şişesi açmak gibi basit işlerde bile güçlükle yapması ulnar sinir sıkışmasının sonuçları arasındadır.

Ulnar sinir sıkışmasının tedavisi

Ulnar sinir sıkışması tespit edilmesinin ardından ilk yapılacak iş bilek kısmı bandajla desteklenir. Daha sonra doktor kontrolünde ağrı kesiciler ağrıyı azaltmak için kullanılmalıdır. Aynı şekilde bir uzman doktor kontrolünde egzersizler yapılarak bu hastalığın meydana geldiği bölgede rahatlatma yapılır. Eğer ulnar sinir sıkışması ciddi bir boyutta ulaşmışsa cerrahi müdahale yapılması gerekir.

]]>
Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasina-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 23:44:30 +0000 Sinir sıkışmasına ne iyi gelir; Sağlık sorunlarından biri olan sinir sıkışması vücudun hemen hemen her bölgesine oluşan bir durumdur. Sinir vücutta bulunan beyazımsı tellerin birleşmesi ile oluşan demete denir. Sinir vücudu Sinir sıkışmasına ne iyi gelir; Sağlık sorunlarından biri olan sinir sıkışması vücudun hemen hemen her bölgesine oluşan bir durumdur. Sinir vücutta bulunan beyazımsı tellerin birleşmesi ile oluşan demete denir. Sinir vücudun her bölgesinde sayısız hatta milyon tane bulunmaktadır. Parmak uçlarından, ayağa kadar, ayak parmak uçlarından ise kafaya kadar vücudunuzun her yerinde sinir ve sinir ağları bulunmamaktadır. Bu sinirler çok önemlidir. Her hareketin yapılabilmesi ve her durumun oluşabilmesi için sinirlerinize ihtiyacınız vardır. Vücutta bulunan sinir sistemi sayesinde insanlar birbirini anlama ve algılama ihtiyacını giderir. Sinir zedelenmesi ya da sinir boşalması çok ciddi sorunların meydana gelmesine neden olur. Sinir sisteminde meydana gelen herhangi bir zarar ya da sinirlerin hasara uğraması sonucunda kişide istenmeyen sorunlar meydana gelir. Cok küçük yapıda olan bu sinirler insan hayatı için çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle sinir zedelenmesi ya da sinir boşalması yaşayan kişilerin felç gibi şizofren gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu yüzden de sinirlerin iyi tutulması ve kişinin kendisini stres, huzursuzluk ve sinirlilik hallerinden uzak tutması gerekir. Hayatını daha mutlu ve huzurlu yaşamaya çalışmalıdır. Zevk aldığı şeyleri ve kendini nasıl hissediyorsa hayatı öyle yaşamaya çalışmalıdır.

Sinir sıkışmasına ne iyi gelir; Sinir sıkışması yaşayan kişilerin hayatlarında daha çok stres ve gerginlik olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü hayatı mutsuz, yorgun, halsiz ve gergin yaşayan kişiler hayattan zevk alamazlar. Üstelik bu durumun sağlığınızı da olumsuz etkiler. Sinir sıkışmaları ya da şeniz boşalması gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Şimdi sizler ile birlikte sinir sıkışmasına ne iyi gelir ve neler yapılabilir bunlara bir bakalım.

Sinir sıkışmasına iyi gelecek şeyler:
 • İstirahat: Çok koşuşturmalı ve heyecanlı bir hayatı olan kişilerin hayatlarının yorgun ve mutsuz olduğu bu durumun da hem fiziksel hem de psikolojik olarak bazı sorunlara neden olur. Sinir sıkışmasına iyi gelen en iyi yöntem ise istirahat etmektir.
 • Soğuk terapi: Kişilerin vücuduna yapılan soğuk uygulama oldukça iyi gelir. Özellikle de şişlik ve ağrılara iyi gelen soğuk terapi sinirlerin yarışmasına ve sakinleşmeye yardımcı olur.
 • Egzersizler: Düzenli yapılan egzersizler kişinin sinirlerine ve ağrıyan kaslarına çok iyi gelir. Ayrıca da istirahatin yanında yapılan küçük baş ve vücut egzersizleri kişinin sinirlerine iyi gelerek daha rahat olmasına yardımcı olur. Baş ve boyunda oluşan sinir sıkışmalarına küçük egzersizler çok iyi gelir.
 • Krem: Kas ağrıları ve sinir sıkışması yaşayan kişilerin doktor tavsiyesi ile almış olduğu kremler sinir sıkışmasına iyi gelir.
 • Bitkisel çaylar: Sinir sıkışmasına ne iyi gelir sorusunun en iyi yöntemlerinden bir tanesi de bitkisel çaylardır. Ihlamur, ada çayı, kuşburnu ve papatya çayı gibi bitkisel çaylar kişinin rahatlamasına ve sinir sıkışmalarına iyi gelir.
]]>
Gebelikte Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/gebelikte-sinir-sikismasi.html Thu, 15 Nov 2018 06:57:54 +0000 Gebelikte sinir sıkışması, hamile kadınların büyük bir çoğunluğunda görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir ve genellikle de ellerde meydana gelir. Hamilelik döneminde meydana gelen bu rahatsızlığın bir diğer ad Gebelikte sinir sıkışması, hamile kadınların büyük bir çoğunluğunda görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir ve genellikle de ellerde meydana gelir. Hamilelik döneminde meydana gelen bu rahatsızlığın bir diğer adı da karpal tünel sendromudur. Ortaya çıkan bu sinir sıkışmasının nedeni gebelikte yaşanan hormonal değişiklikler olarak bilinmektedir. Ayrıca gebelik döneminde yaşanan kilo alımı nedeniyle de sinir sıkışması yaşamak mümkündür ve bu durumdan dolayı bacaklarda ve bellerde de sinir sıkışması yaşanmasına sebep olabilir. 

Gebe kadınların büyük bir çoğunluğu bu durumda ne yapılacağını, gebelikte sinir sıkışmasının belirtilerinin neler olduğunu çok bilmemektedir. İşte bizde makalemizde bu sorulara açıklık getirmeye çalışacağız. İ

Gebelikte sinir sıkışması belirtileri,
 • Sinir sıkışmasının yaşandığı bölgede uyuşma ve ağrı yaşanır.
 • Bu sinir sıkışmasına bağlı olarak da hissizlik, duyu kaybı meydana gelir.
 • Sinir sıkışmasının yaşandığı bölgede güçsüzlük, hareket kabiliyetinin azalması görülür.
 • Ortamdaki sıcak ya da soğuk havadan aşırı etkilenmeyle birlikte aşırı terleme veya terleyememe yaşanır.
 • Yaşanan bu rahatsızlıkta karıncalanma ve iğne batması gibi hisler özellikle baş parmak, işaret parmağı ve orta parmakta yaşanır.
Bu yukarıda görmüş olduğunuz belirtiler genellikle gece uyurken meydana gelmektedir ve hamilelik ilerledikçe de sıklaştığı gözlemlenmiştir. Bu günlük hayatı oldukça zor bir hale getirmektedir. Bu durumun meydana geldiği süreçler genellikle hamilelikten sonra loğusalık döneminde de yaşanabilmektedir. Bu nedenle de gebelikte sinir sıkışması yaşayan kadınların doktorlarına başvurmaları kendileri için büyük fayda taşımaktadır.
]]>
Radial Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/radial-sinir-sikismasi.html Thu, 15 Nov 2018 16:07:59 +0000 Radial sinir sıkışması; radial sinir kolun üst kısmından başlayıp parmaklarımıza kadar inen sinirdir. Radial sinir el bileğimiz ve parmaklarımızı yukarı kaldırmamızı sağlamaktadır. Radial sinir sıkışmasının birçok fa Radial sinir sıkışması; radial sinir kolun üst kısmından başlayıp parmaklarımıza kadar inen sinirdir. Radial sinir el bileğimiz ve parmaklarımızı yukarı kaldırmamızı sağlamaktadır. Radial sinir sıkışmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlar önemsiz nedenler olabileceği gibi ciddi nedenler de olmaktadır. Radial sinir sıkışması bu bölgede meydana gelen kırık, kesik, travmalar ya da uzun süre kol üzerinde yatmaktan kaynaklı olabilmektedir. Radial sinir sıkışmasında kişi kolunu özellikle elini yukarıya kaldıramama gibi buldular ile karşılaşır. Bunun tedavi edilmesi için sıkışmanın ne kaynaklı olduğu bilinmelidir. Eğer sıkışma travma ya da kesik kaynaklı ise öncelikle bunlar tedavi edilmelidir. Eğer sadece sıkışma meydana geldi ise cerrahi işlem ile sinir serbestleştirilmeli. Radial sinir sıkışması boyun fıtığı kaynaklı da olabilmektedir. Böyle bir durum da fizik tedavi uygulanılmalı. Radial sinir sıkışmaları genellikle kısa sürelidir. Kişi bir süre kolunu kaldıramadığı gibi kolunun boşluğa düştüğünü hisseder. Eğer çok sık ve uzun süreli olarak meydana gelen bir durum ise en kısa zaman da uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Kişi sıkışma meydana geldiği esnasında ilk müdahale olarak sıkışmanın olduğu bölgeye masaj yapabilirler.

Radial sinir sıkışması nedenleri;
 • Boyun fıtığı
 • Travma
 • Kesik
 • Kolun kırılması, çatlaması, çıkması
 • Kolun üzerine uzun süre yatmak ya da başkasının altında kolunuzun kalması
 • Uzun süre kolun sabit kalması
]]>
Dişte Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/diste-sinir-sikismasi.html Thu, 15 Nov 2018 23:13:54 +0000 Dişte Sinir Sıkışması; diş sindirim sisteminin başlangıcı olan, ağızda belli bir düzene göre yerleşmiş, mekanik sindirim ve konuşma faaliyetlerinde önemlidir. Süt dişleri ve kalıcı dişler olarak ikiye ayrılırlar. Süt Dişte Sinir Sıkışması; diş sindirim sisteminin başlangıcı olan, ağızda belli bir düzene göre yerleşmiş, mekanik sindirim ve konuşma faaliyetlerinde önemlidir. Süt dişleri ve kalıcı dişler olarak ikiye ayrılırlar. Süt dişler, bireylerin altı yaşına gelmesi ile yerine kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Dişin en dış yapısında bulunan ve dişi koruyan tabakaya diş minesi denir. Diş minesi dişi dışarıdan gelecek etkenlere karşı korur. Dişte sinir sıkışması kanal tedavisinden kaynaklı bir sorundur. Dişteki sinirlerin adı pulpadır. Dişin çürümesi ile dişte bakteriler çoğalır. Dişte oluşan bu bakteriler dişteki sert tabakayı parçalara ayırır. Çürük dişler sinirlere zarar verir. Bakteriler asit yayarak diş sinirlerinin ölmesine neden olurlar. Bu asit diş sinirlerini öldürdükten sonra giderek yayılarak çene kemiğine zarar vermeye başlar. Diş daha sonra iltihaplanmaya başlar. Bu durum oluşmadan ve diğer dişlerin bu durumdan etkilenmeden önce diş sinirlerinin alınması gerekir. Diş sinirinin alındıktan sonrada dişte oluşacak boşluğu uygun maddelerle (kompozit) doldurmak gerekir. 

Diş İçinde Sinir Sıkışması

Diş içerisinde bir enfeksiyon var ise, zaten normalde daracık bir hacimde bulunan dişin pulpası, pulpanın esas özündeki sinir-damar ağı dar hacimli alanda şişmeye çalışır. Ama yeteri bir alan bulamadığından şişme yapamaz ve dışarı doğru genişleyip içerisindeki basıncı hafifletemez. Diş kanalı içerisinde basınç gittikçe artmaya başlar. Sonuç itibarı ile sinirler ve damarlar üzerindeki basınç artar ve basıncın artışı ile de ağrının şiddeti de artar. Bu ilerlemiş olguların tedavisinde endodonti (kök kanal ) tedavisine başvurulmalıdır.
]]>
Boğazda Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/bogazda-sinir-sikismasi.html Fri, 16 Nov 2018 00:19:38 +0000 Boğazda sinir sıkışması; oldukça sık karşılaşılan ve aşırı acı veren bir durumdur. Genelde basit bir rahatsızlık olarak görülür ve fazla önemsenmez. Ancak uzun süre bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerin bir an önce d Boğazda sinir sıkışması; oldukça sık karşılaşılan ve aşırı acı veren bir durumdur. Genelde basit bir rahatsızlık olarak görülür ve fazla önemsenmez. Ancak uzun süre bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerin bir an önce doktora başvurmaları gereklidir. Çünkü bu durum farklı ve daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Boğazda sinir sıkışması genellikle boyun çevresini sarmalayan küçük kasların incinmesiyle meydana gelir ve eğer tek sorun sadece sinir sıkışması ise birkaç gün içerisinde geçer. Bu rahatsızlığın sebeplerinin en başta geleni boynumuzu zorlayacak ters ve ani hareketler yapmaktır. Bu zorlamalar devam ettiği taktirde boyundaki ve boğazdaki kaslar sıkışır. Bunun sonucu olarak da boynumuzda ve boğazımızda hareket etmeyi zorlaştıracak ağrılar meydana gelir.

Boğazda sinir sıkışması belirtileri

Boğazda sinir sıkışmasının en büyük belirtisi boğazda hissedilen ani ağrılardır. Bunun dışında diğer belirtileri de şöyle sıralayabiliriz;
 • Boyun çevresinde ve omuzlarda hafif ağrılar ve uyuşmalar meydana gelmesi
 • Boyunu çevreleyen kaslarda kasılmalar meydana gelmesi
 • Hastalarda halsizliğe, ağrıya ve boyun bölgesinde şişmelere neden olan serviko brakiyal sendromu da bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır.
 • Boğazı çevreleyen kaslarda kuvvetsizlik hissi
 • Gırtlak çevresinde ani kasılmalar
Boğazda sinir sıkışması tedavi yöntemleri

Boğazda sinir sıkışması için kendi kendinize uygulayacağınız yöntemler vardır. Ancak bu yöntemler uygulandıktan sonra ağrılar hala devam eder ve uzun süre geçmezse bir an önce doktora başvurmakta büyük fayda vardır. Şimdi endi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemleri kısacak sıralayalım;
 • Bu rahatsızlığa maruz kalanların yapması gereken ilk şey boynu dinlendirmektir. Ancak bu dinlenme esnasında boğazınıza ya da boynuza fazla baskı uygulanmasından kaçının. Sinir sıkışması durumunda görülen en etkili yöntem dinlenmektir.
 • Boğazınızda oluşan ağrıları azaltmak ve kasların gevşemesine yardımcı olmak için ağrının olduğu noktaya ve çevresine masaj yapın.
 • Hafif boyun egzersizleri yapın. Ancak bu egzersizlerinin sizi rahatlatan esnetme ve gerdirme hareketleri olmasına dikkat edin.
 • Sıcak ve soğuk uygulamalar yapın. Bu yapacağınız uygulama da ağrılarınızın azalmasına ve kasların gevşemesine olanak sağlayacaktır.
 • Reçetesiz de kullanabileceğiniz ağrı kesici ilaçlarda kullanabilirsiniz. Bu ilaçlarda sinir sıkışmasından dolayı oluşabilecek iltihaplanmayı önlemeye ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.
]]>
Sinir Sıkışması Egzersizleri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-egzersizleri.html Fri, 16 Nov 2018 07:09:17 +0000 Sinir Sıkışması Egzersizleri, sinir sıkışması kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bir durumdur. Çünkü bu durum tamamen elin fazla kullanılması ile alakalıdır. El ve el bileği ile çalışan kişilerde Sinir Sıkışması Egzersizleri, sinir sıkışması kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bir durumdur. Çünkü bu durum tamamen elin fazla kullanılması ile alakalıdır. El ve el bileği ile çalışan kişilerde daha sık görülür. Sinir sıkışmasının ilk belirtileri, ilk üç parmakta oluşan karıncalanma hissi, güçsüzlük ve uyuşukluktur. Sonraki dönemlerde ise ağrı şiddeti giderek artar. Yada en fazla görülen sinir sıkışması durumları boyun ve belde görülen sinir sıkışmalarıdır.  Sinir sıkışması ilk dönemde ağrı kesici ilaçlar ve dinlenme ile ağrı etkisini azaltmaktadır. İlerleyen dönemlerde cerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Fakat sinir sıkışması egzersizleri ağrı düzeyini indirgeyerek hastayı rahat ettirmektedir.

Sinir sıkışması egzersizleri nelerdir, nasıl yapılmalıdır

Sinir dokuları hasar gördükleri zaman yerine yenisi koyulamayan dokulardır. Sinir dokularına gerekli müdahale yapıldığında eğer ki dokular ölmemişse yapılan müdahale ile dokular toparlanma iyileşme özelliğine sahiptir. Ama kaybedilen dokunun yerine yenisinin koyulması imkansızdır. Bu bakımdan sinir sıkışması egzersizleri hasar gören sinir dokusunu tedavi etmeye yönelik egzersizlerdir.

Sinir sıkışması egzersizleri oluştuğu bölgeye göre farklılık gösterir. El bileği yada elde meydana gelen sinir sıkışmasında teşbih çekme hareketi bütün parmaklara uygulanacak şekilde yapılabilir. Aynı şekilde ele bir anahtar alarak tüm parmakları kullanarak anahtarı sallamakta sinir sıkışması egzersizlerinden biridir. Yada yumuşak bir limon sıkarak da egzersiz yapılabilir.

Sinir sıkışması düzeyi ileri boyutta olan hastalar için derin bir tasın içine su koyularak ve bir çay kaşığı yardımı ile su içmeye çalışmakta en etkili egzersizlerdendir. Bu egzersizler tüm parmakları çalıştıracak şekilde düzenli olarak yapılmalıdır.

Yazı yazma, resim çizme egzersizleri de etkili olup tüm parmaklar ile tek tek denenmelidir.

Bel yada boyun bölgesinde oluşan sinir sıkışması egzersizleri ise yüzme, yürüme, bisiklete binme pedal çevirme ve pilates şeklinde olabilmektedir. Bu egzersizler vücudu yormayan mücadeleye dayanmayan egzersizler olduğu için sizi zorlamaz. Sinir sıkışması egzersizleri zorlanmadan yapılması gereken egzersizlerdir. Boyun bilgesinde başınızı dairesel hareketler ile çevirebilirsiniz. Ellerinizi kenetleyerek yukarı doğru esnetebilirsiniz. Yine sinir sıkışması egzersizlerinden biride kolları yana salarak eller ile dairesel hareketler yapmaktır. Dirseklerinizi kırmış bir vaziyette ellerinizi omuzlarınıza uzatabilirsiniz. Ellerin arkada birleştirilmeye çalışılması da sinir sıkışması egzersizlerindendir.

]]>
Elde Sinir Sıkışması Egzersizleri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/elde-sinir-sikismasi-egzersizleri.html Sat, 17 Nov 2018 02:19:41 +0000 Elde sinir sıkışması  : Elde sinir sıkışması tıp dilinde karpal tünel sendromu olarak bilinmektedir. Bu sendrom bayanlarda erkeklere nazaran daha fazla görülmektedir ve beraberinde ağrı, uyuşma ve el bileğini hareket et Elde sinir sıkışması  : Elde sinir sıkışması tıp dilinde karpal tünel sendromu olarak bilinmektedir. Bu sendrom bayanlarda erkeklere nazaran daha fazla görülmektedir ve beraberinde ağrı, uyuşma ve el bileğini hareket ettirememe gibi sorunları da bireye gösterebilir. Bu hastalık el bileğini günlük yaşantıda sık olarak kullananlarda gelişmektedir. Örneğin;  sık olarak telefonda mesaj yazanlar veya halı dokumacılığı gibi işlerle meşgul olanlar bu rahatsızlığa daha fazla yakalanabilmektedirler. El bileğinde bulunan ve '' u'' şeklinde ki bu kemik yatak transvers karpal ligament isimli bağ ile örtülmüş olan medial sinir bu bağ altında kalarak sıkışmaya yol açıp elde sinir sıkışmasına neden olmaktadır. İlerleyen yaşlarda ise bireylerde sık bir şekilde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Genetik olarak görülebildiği için aile bireylerinden hepsinde veya bir kaçında da görülebilmektedir. 

Elde sinir sıkışması belirtileri nelerdir

Hasta bireylerin hastalıklarını fark edebilmeleri için hastanın el bileğinde bir his kaybının olup olmaması veya karıncalanma gibi şiddetli ağrılı durumlarını farketmesi, bireyin orta parmağı ve işaret parmağında gelişebilen bir elektiriklenme, bununla beraber bireyin omuz ve dirseğinde git gide artan sancı ve ağrılar. Bu belirtiler bireylerde yavaş yavaş ve kademeli olarak geliştiği için bahsetmiş olduğum belirtilerden biri veya birkaçı sizde de fark ettiğiniz zaman, zaman kaybetmeden aile hekiminize ya da uzman bir hekime danışmanız büyük önem arz etmektedir. Bu rahatsızlık sabah ve öğle vakitlerinde aktif olduğunuz sürece ağrılarını, sancılarını ve sinirin sıkışmasını genellikle gece hissedebilirsiniz. Bu hareketler sabah saatlerinde meydana gelecek olursa ellerinizi sallayarak basit bir şekilde rahatlama sağlayabilirsiniz lakin yine de uzman bir hekime görünmenizde fayda var.

Elde sinir sıkışması egzersizleri ve tedavisi

Ellerinizi sallayarak basit bir rahatlama sağladıktan kısa bir süre sonra ağrı ve şikayetleriniz tekrarlanıyorsa eğer hekiminiz sizden cerrahi bir müdahale talep edebilir. Lakin tetkik ve taramadan sonra median sinirlerde sıkışma olduğu tespit edilir ve engellenemezse geri dönüşümü olmayan bir hasarın vücudunuzda meydana gelmesine olanak sağlar. Cerrahi operasyon hasta ayaktayken başlar ve bölgeyi uyuşturarak anestezi yapılır ve cerrahi müdahale tamamlanır. Bu hususta sıkışan median sinirler kesilerek rahatlatılması sağlanır. Cerrahi operasyonun ardından müdahale geçiren bilek yaklaşık olarak üç hafta kadar dinlendirmeli ve yormamalıdır.
]]>
Ani Belde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/ani-belde-sinir-sikismasi.html Sat, 17 Nov 2018 04:48:02 +0000 Ani Belde Sinir Sıkışması, Birçok sebep belde sinir sıkışmasının sebebi olabilir. Disk yaralanmaları, kas gerginliği gibi durumlar sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaslarınız vücut ağırlığınızı Ani Belde Sinir Sıkışması, Birçok sebep belde sinir sıkışmasının sebebi olabilir. Disk yaralanmaları, kas gerginliği gibi durumlar sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaslarınız vücut ağırlığınızı uzun süre desteklemek zorunda kaldığında sık sık zorlanır ve kasılmalara sebebiyet verir. Bunun olmaması için uzun süre aynı pozisyonda oturulmamalı ve uzun süreli ayakta durmamalıyız. Yoksa bu durum ani belde sinir sıkışmasına sebebiyet verir.

Belde Sinir Sıkışması Nedenleri
 •  Yanlış pozisyon sergilemek.
 •  Aynı yerde uzun süre oturmak.
 •  Malzemeleri yanlış bir şekilde kaldırmak.
 •  Gücümüzün yetmeyeceği malzemeyi kaldırmaya çalışmak.
 •  Bel egzersizlerini çok yaparak bel kaslarını aşırı derecede çalıştırmak.
 •  Ani hareket yaparak beli incitmek.
 •  Yüksek ya da normal bir yerden düşerek belde hasarlara yol açmak.
Ani Belde Sinir Sıkışması Belirtileri:
 
Ağrı durumu: Ağrının şiddeti burada önemli etkendir. Ara ara sancı şeklinde vuruyorsa ilaç tedavisi ile çözümü mümkündür. Ağrının şiddeti fazla ise sizi ameliyat durumuna kadar götürebilir.

Şişlik: Belde şişlik olduysa yırtılma ya da gerilmeye bağlı olarak oluşmuştur.

Spazm oluşması: Sıkışan kas şiştiğinde kasılmakla kalmaz spazma da yol açar.

Sertlik hissetme: Vücut belinizi daha fazla incitmekten korumak için sizin hareketinizi kısıtlamak için bel kasını ve etrafındaki sinirleri sertleştirir. Ayrıca ayaklarda da hissizlik oluşur. Hareket halinde de iğne batma durumu yaşanır.

Morarma: Eğer bir kas kopmaya uğrarsa içeride kanama gerçekleşir bu da deri üstünde morarmaya yol açar.

Ani Belde Sinir Sıkışması Tedavisi:
 • Vücuda soğuk ve sıcak kompres uygulama iyi gelecektir. Soğuk kompreste bir buz torbasını belimize koyarak ağrı ve şişliklerin giderilmesinde etkisi olur. Sıcak kompreste ise bir havluyu ısıtıp belinize sarabilirsiniz. Bu durum gerilmiş kasların rahatlamasına yardımcı olacaktır. Şeker hastaları sıcak kompresi uygulamasın çünkü bu yöntem derinizi yakabilir.
 • Ağrı kesici kullanmak belinizde oluşan spazm ya da gerilmeyi azaltabilir. İlaç konusunda önemli olan doktora gidilip hangi ilacın ne kadar miligramından içeceğinizin saptanmasıdır.
 • Ciddi bir kas gerilmesinden sonra 36 saat dinlenme tedavisi uygulanmalıdır. Dinlenme ağrıyı azaltma, kızarıklık ve kas spazmını gidermede etkilidir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Belde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-belde-sinir-sikismasi.html Sat, 17 Nov 2018 07:12:06 +0000 İbrahim Saraçoğlu Belde Sinir Sıkışması, Belde sinir sıkışması günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Hareketsiz yaşam ve kişinin ağır yük kaldırması sonucunda belde fıtık oluşmaktadır. Sinir kökler İbrahim Saraçoğlu Belde Sinir Sıkışması, Belde sinir sıkışması günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Hareketsiz yaşam ve kişinin ağır yük kaldırması sonucunda belde fıtık oluşmaktadır. Sinir köklerine baskı yapması sonucunda kişide inanılmaz ağrı ile ortaya çıkan sinir sıkışması, kişide bir anda aniden olabilmektedir. Kabızlık ve zorlama veya aşırı kilolar da bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Belde sinir sıkışmasında kişinin daha çabuk yorulduğu görülmektedir. Ayrıca ayak parmaklarında his kaybı ve yürümede zorluk görüleceği için doktorlarımızdan İbrahim Saraçoğl'nun tavsiyelerini ihmal etmemek gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Belde Sinir Sıkışması İçin Önerileri; Değerli hocalarımızdan İbrahim Saraçoğlu belde sinir sıkışmasında önerdiği gibi kiraz sapının kaynatılarak içilmesi ile bel sinir sıkışması giderilmektedir. İleri safhalarda kişi oluşan his kaybı sonucu belde sinir sıkışması, sinirler zarar görecek ve ameliyat aşamasına kadar gidebilecektir. Kırk kilit otu adından da anlaşılacağı gibi belde sıkışan sinirleri açmak için doğal şifa kaynağıdır. İbrahim Saraçoğlu belde sinir sıkışması için bu değerli bitkilerin kaynatılmasını önermektedir. Bu bitkilerin nasıl hazırlanacağı şifa olabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

İbrahim Saraçoğlu Belde Sinir Sıkışması Doğal Reçete;

Kiraz sapı: Belde baskı sonucunda oluşan sıkışma için kiraz sapının 3 dakika kaynatılması ve içerisine 5 gr ısırgan otu eklenerek ılık olarak içilmesi sayesinde sıkışan sinir rahatlayacaktır. 

Kırk kilit otu: Bir cezveye bir tutam kilit otu atarak bir taşım kaynatılır. Belinde sinir sıkışan kişinin yüz üstü yatması gerekir. Başka birinin yardımı ile ense kökünden aşağı doğru kaynatılan suya parmaklar batırılarak omurilik boyunca hafif bastırarak masaj yapılması halinde sıkışan sinir kan dolaşımı sayesinde rahatlayacaktır.

Ayrıca bel sinir sıkışmasında İbrahim Saraoğlu hocamız mover krem ile masaj yapılması halinde kas gevşetici özelliği ile kasların gevşemesi ile sıkışan sinirin rahatlayacağını doğal olarak da kişinin ağrısının geçeceğini belirtmektedir. Bundan sonra kişinin bel kaslarını güçlendirici egzersizler yaparak ve düzenli beslenme alışkanlıkları kazanması ile kişi daha rahat günler geçirecektir.
]]>
Omuzda Sinir Sıkışması Belirtileri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/omuzda-sinir-sikismasi-belirtileri.html Sat, 17 Nov 2018 21:00:22 +0000 Omuzda sinir sıkışması belirtilerini bilmek için önce omuzda sinir sıkışmasının ne olduğunu anlatalım. Omuzdaki sinirlerin çevresinde bulunan sinirlere fazla baskı uygulanması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır Omuzda sinir sıkışması belirtilerini bilmek için önce omuzda sinir sıkışmasının ne olduğunu anlatalım. Omuzdaki sinirlerin çevresinde bulunan sinirlere fazla baskı uygulanması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık halk dilinde tabiri caizse sırtımın orta yerinde sanki bir oklava var gibi sözlerle ifade edilir. Oldukça ağrılı olan bu rahatsızlık sinirlere uygulanan fazlı baskı nedeniyle işlevini kısmen yitirmesiyle oluşur. Omuzda sinir sıkışması belirtilerini önceden farkedersek erken teşhis açısından fayda sağlamakla beraber sinirler görevini tamamen yapamaz duruma gelmeden müdahale edilir.

Omuzda sinir sıkışması belirtileri
 • Omuzdaki sinirlerin sıkışması nedeniyle kollardaki uyuşukluk meydana gelmesi
 • Sinirin sıkıştığı bölgede yanma ve aşırı ağrı gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi
 • Hapşırma bazen öksürme gibi hareketler sinirin sıkıştığı bölgelerde bazen ağrıların artmasına neden olur
 • sinir sıkışmasını genelde istirahat halindeyken daha rahat anlayabilirsiniz çünkü dinlenme halinde bu ağrılar daha net hissedilir
Yukarıda belirtmiş olduğumuz omuzda sinir sıkışması belirtilerini yaşayan hastaların bir an önce tedavi sürecine başlaması gerekir.
Günümüzde çok sık rastlanılan bu rahatsızlık masa başı olarak tabir edilen işlerde çalışan veya hepimizin çok şikayetçi olduğu gibi çocuklarımızın çok uzun süre bilgisayar başında oturmasından dolayı yanlış duruş nedeniyle karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle omuzda sinir sıkışması belirtilerini erken teşhis edebilirsek tedavi süreci zamanında ve daha kolay olacaktır.
]]>
Ayakta Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/ayakta-sinir-sikismasi.html Sat, 17 Nov 2018 21:22:59 +0000 Ayakta Sinir Sıkışması, Vücudumuzda bulunan sinirler omurilikten ayakların parmak uçlarına kadar ilerleyen yapılardır. Uyarıcı hücre olan sinirler birçok nedenden dolayı zarar görüp kişiye oldukça rahatsızlık verebilir. Ayakta Sinir Sıkışması, Vücudumuzda bulunan sinirler omurilikten ayakların parmak uçlarına kadar ilerleyen yapılardır. Uyarıcı hücre olan sinirler birçok nedenden dolayı zarar görüp kişiye oldukça rahatsızlık verebilir. Ayakta sinir sıkışması, vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan sinir sıkışmaları gibi genellikle çok sık ya da ara ara kendini gösterir. Ayak bileğinde ve ayak parmaklarında yer alan sinir sıkışması nedeniyle ortaya çıkan ayakta sinir sıkışması kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir sağlık problemidir.

Ayakta sinir sıkışması belirtileri, ayakta meydana gelen sinir sıkışmaları ilk başta ayakta karıncalanma ve uyuşma hissi ile kendini belli eder. Bu uyuşma hissi kişinin ayağında ağrı hissetmesine neden olur. Ayak sinir sıkışmasında hissedilen ağrılar oldukça şiddetli bir şekilde ortaya çıkar ve bacak bölgesine bel bölgesine kadar ilerleyerek kişiye oldukça rahatsızlık hissi verir. Aynı zamanda ayakta sinir sıkışmasında ayakta yanma hissi ile beraber kas çekilmesi ve bu durumdan kaynaklanan güçsüzlük hissi gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Ayakta sinir sıkışması nedenleri, uzun süre ayaklarının üzerinde durmak ayakta sinir sıkışması nedenlerinin en başında yer alır. Bununla beraber ayağa alınan darbeden dolayı oluşacak travmalar, darbe nedeniyle sinir kanallarının bulunduğu yerlerdeki sinirlerin tahrip olmasından kaynaklı ayakta sinir sıkışmasına yol açabilir. Ayakta sinir sıkışması obezite nedeniyle ayakları aşırı yük binmesi ve şeker hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanan sinirlerde ödem oluşması gibi nedenlerden de ortaya çıkabilir.

Ayakta sinir sıkışması tanısı, bu sağlık probleminin tanısının doğru konulması için ilk olarak hastanın şikayetleri uzman bir doktor tarafından dinlenir. Ayakta ortaya çıkan şiddetli ağrılar ile doktora başvurun hastaya daha sonra EMG yapıldıktan sonra sinir sıkışması farklı bir patolojiden kaynaklanıyorsa ayak bileği MR 'ı gerekli olabilir.

Ayak sinir sıkışması tedavisi, ayakta sinir sıkışması tedavisinde amaç sıkışan sinirleri yeniden eski haline getirmek ve bu sayede kan dolaşımının yeniden düzenli olmasını sağlamaktır. Ayakta sinir sıkışması ile doktora başvuran hastaya ilk olarak ayağına buz uygulaması yapması tavsiye edilir. Havluya sarılmış buzun yarım saat boyunca belirli aralıklarla ayağa uygulanması hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Bununla beraber doktorun reçete edeceği kan sulandırıcı ve aneljezik ilaçlar şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Ayakta oluşacak karıncalanma, yanma ve ağrı hissinin daha da artmasına önlemek için ayak bölgesine atel veya bant uygulamaları yapılıp hastanın dinlenmesi de tedavide oldukça katkı sağlar. Ayakta sinir sıkışması tedavisinde aynı zamanda doktoru hastaya fizik tedavi uygulaması tavsiye edebilir. Sinirler üzerinde oluşan baskının hafiflemesi sağlamak için fizik tedavi esnasında bazı hareketlerin uygulanması tedavide etkili yöntemler arasında yer alır. Fizik tedavi esnasında uygulanan hareketler sinir üzerindeki baskının az olmasını sağlamakla beraber kasları esneterek güçlenmesine yardımcı olur. Bu tedavi yöntemlerinden istenilen sonucun alınmadığı durumlarda ise, cerrahi müdahale gerekli olabilir. Ayakta sinir sıkışması tedavisinde uygulanan cerrahi yöntem sıkışmanın yer aldığı bölge ve sinir sıkışmasının sebebine bağlı olarak farklılık gösterebilir.
]]>
Vücutta Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/vucutta-sinir-sikismasi.html Sun, 18 Nov 2018 13:36:41 +0000 Vücutta Sinir Sıkışması: Vücudumuz, sinir sisteminin oluşturduğu geniş bir sinir ağıyla donanmıştır. içte ve dış dünyamızda tüm davranış ve hareketlerimizi, beyine ulaştıran, onların aracılıyla yapmak istediklerimizi Vücutta Sinir Sıkışması: Vücudumuz, sinir sisteminin oluşturduğu geniş bir sinir ağıyla donanmıştır. içte ve dış dünyamızda tüm davranış ve hareketlerimizi, beyine ulaştıran, onların aracılıyla yapmak istediklerimizi yapmamızı sağlayan mucize bir yapıdır. Allah'ın kusursuz yarattığı her şey gibi, sinir sistemide insan aklının almadığı derecede mükemmel işler. Saçımızın telinden, tırnağımızın ucuna kadar tüm haberleşme, hareketler beyin ve sinir sistemi sayesinde çalışmaktadır.

Vücutta Sinir Sıkışması Nedenleri: Kemik, kas, kıkırdak gibi dokular tarafından baskı altına aldığı yerde başlayan, dayanılmaz acılar, kasılmalar, ile başlar. Son derece rahatsız edici, yaşam kalitesini tamamen  düşüren, çoğu zaman yapmak istediğiniz çok şeyi yapamadığınız bir hastalıktır. Sinir sıkışması yaşayan insanlar, eğer zamanında dikkatli davranıp tedavi olmazsa, bu hastalık onun yakasını ömrü boyunca bırakmaz. Yaşantımızda kah kendiliğinden, kah düşme, yaralanma veya  başkası tarafından dövülme gibi nedenlerle sinir sıkışması rahatsızlığını yaşayabiliriz. Ayrıca yanlış yatma, oturma, kalkma, uzanma, ağır kaldırma, halı çırpma; sıcak ve soğuk ortam değişiklikleri, stres, masa başı iş hayatı olanlar, bilgisayar ve tabletleri uzun süre tutmak veya klavye kullanmak; Bazı spor çalışmaları, stres de bu rahatsızlığa kolayca yakalanmamıza neden olur. 

Vücutta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi:  Kasık, dirsek, bilek, beyin, bacak, bel, kuyruk sokumu, boyun gibi bölgelerde sinir sıkışması rahatsızlığı görülmektedir. Rahatsızlığın başladığı bölgelerde uyuşukluk başlar, hissetme azalır, iğnelenmeler olur, karıncalanma başlar, kaslarda seğirmeler olur, güç azalması, ağrılar, elde ayakta güçsüzlük, hareketlerde kısıtlanmalar başlar. Bu belirtiler başlar başlamaz gidilecek tek yer doktordur. Doktorun önereceği, iğne ve hapları kullanarak, ağrıları azaltmak gerekir. Daha sonra fizik tedavi, dinlenme veya durum daha ciddiyse cerrahi müdahale yapılabilir. Halk arasında, çektirme diye bilinen, bazı kişi ve kişilere kesinlikle tedavi olunmamalıdır, daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz.
]]>
Sol Kolda Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sol-kolda-sinir-sikismasi.html Mon, 19 Nov 2018 13:35:50 +0000 Sol Kolda Sinir Sıkışması, Sol kolun dirsek kısmında bulunan ulnar sinirlerinin sıkışması sonucu sol kolda meydana gelen sinir sıkışmalarına denir. Genellikle ulnar sinirleri densede bazı tıp terimlerinde irritasyon olara Sol Kolda Sinir Sıkışması, Sol kolun dirsek kısmında bulunan ulnar sinirlerinin sıkışması sonucu sol kolda meydana gelen sinir sıkışmalarına denir. Genellikle ulnar sinirleri densede bazı tıp terimlerinde irritasyon olarak adlandırılır. İnsanların vücudunda üç farklı türde sinir sistemi bulunur. Bu sinirler ulnar, radial ve median sinirleridir. Bu sinir türlerinden biri olan ulnar sinirleri kübital tünellerde yani el, parmak içinde sıkışmalara yol açmaktadır. Sol kol dirseği büküldüğü zaman  ulnar sinirleri gergin olur ve uzun süreli büktüğünüzde ise kolda sıkışmalara, uyuşmaya yol açar.Yaşanan bu durum sonucunda kan akışı düzgün sağlanamaz. Önlem alınmadığı taktirde de sol kolu felç etme riski bile bulunmaktadır. Bu sinir sıkışmaları kollarda uyuşmalara, karıncalanmalara ve ağrılara neden olurken kolun güç kaybederek hareket ettirememesine yol açar. Dirsekte meydana gelen herhangi bir problem kist ve yaralanmalar sonucunda sol kolda sinir sıkışmasına sebebiyet verir. Bunun yanı sıra boyun fıtığı da sol kolda uyuşma, karıncalanmaya ya da ağrılara neden olur. Boynumunuz sol tarafındaki fıtığa bağlı olarak sinir sıkışmaları meydana gelebilir.

Sol kolda sinir sıkışması belirtileri:
 • Sinirlerin bulunduğu noktada uyuşma, karıncalanma, ağrı, hareket ettirememe 
 • Omuzdan parmak uçlarına kadar zaman zaman uyuşukluk oluşması
 • Kaslarda devamlı yorgunluk 
 • Özellikle en çok da sol el serçe parmağında hissizlik ve karıncalanma oluşması.
Sol kolda sinir sıkışması tedavisi:

Öncelikle bir doktora danışmalısınız. Mr ya da röntgen filmi çektirir son durumunuzu görebilirsiniz. Öncelikle size vereceği ödem giderici ilaçlar ile tedavinin ilk aşamasına başlamalısınız. Daha sonra ise size vereceği kol egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Bu yöntemler tedavi için ilk etapta yeterli olmuyorsa kesinlikle bekleme yapmadan bir cerrahi uzmana gitmelisiniz. Cerrahın uygulayacağı ameliyat yöntemi ile doku kesilir. Sol kolun gevşetilmesi sonucunda hasta kolunu cerrahın vereceği süre boyunca kolunu hareket ettirmemesi gerekir. Bu süre zarfından sonra doktorun vereceği egzersizleri yerine getirmelidir. Bunun amacı da kol bölgesi güçlendirilmelidir.
]]>
Avuç İçi Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/avuc-ici-sinir-sikismasi.html Mon, 19 Nov 2018 16:09:01 +0000 Avuç İçi Sinir Sıkışması: Sinir sistemi, vücudumuzu başımızdan, tırnağımızın ucuna kadar çepe çevre saran bir ağdır. İçten ve dıştan yapacağımız tüm hareket ve davranışlar bu sistem sayesinde gerçekleşir. Bilgil Avuç İçi Sinir Sıkışması: Sinir sistemi, vücudumuzu başımızdan, tırnağımızın ucuna kadar çepe çevre saran bir ağdır. İçten ve dıştan yapacağımız tüm hareket ve davranışlar bu sistem sayesinde gerçekleşir. Bilgileri beyine ulaştıran, vücut içinde hücreler ağı sayesinde sinyalleri kaslara, organlara ileterek hareket etmelerini sağlayan Allah'ın yarattığı her şey gibi, kusursuz bir sistemdir.

Avuç İçi Sinir Sıkışması Sebep Ve Belirtileri: Sinir sıkışması rahatsızlığı, sinirin kemik, kas ve kıkırdak gibi dokuların aşırı baskı sonucu ortaya çıkar. Çok sıkıntılı ve acı veren bir sağlık sorunudur. Hastalığın belirtileri hissetme duyusunun azalmasıyla başlar, uyuşukluk, ağrı, karıncalanmalar, hareket kaybı ile kendini gösterir. Ellerimizi rahat kullanamayız, bir şeyleri tutamayız, sıkamayız, yaşam kalitemiz düşer. Bu acılar kollara kadar yayılabilir.Sinir sıkışması vücudumuzun her yerinde meydana gelebilir. 

Avuç içi sinir sıkışması ileri yaşlarda en çok erkeklere oranla, kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda daha fazla görülmesi gayet normaldir, sabahtan akşama kadar eller ne dinleniyor, nede hareketsiz kalıyor. Ev hanımı zaten zor olan ev işleriyle cebelleşirken, çalışan kadın hem işte hem de evde ellerini oldukça fazla yormaktadır. Bunlar yetmiyor gibi bide makale yazıyoruz. Allah bize güç kuvvet versin, sinirlerimize sahip olup, sıkışmasına engel olsun inşallah. Avuç içi yapı itibariyle el bileğine bağlı olan sinirler parmakların hareketini sağlamaktadır. Genellikle bileğe fazla yük yüklemek, çalışan kişilerde, gün içinde sıkça daktilo, klavye, bilgisayar kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır. 

Avuç İçi Sinir Sıkışması Tedavisi: Doktora giderek gerekli tahliller yapılır. Ameliyat gerekirse doktor kontrolünde yaptırılır. Tedavi olan el korunmalıdır. Oluşan şişlikler, morluklar zaman içinde geçer. Uyuşma ve karıncalanma bir süre daha sürebilir. Ameliyat öncesi ve sonrası ellerimize dikkatli davranmalıyız. Daha doğrusu vücudumuza önem verip, zor işlerden kaçınmalıyız. Her hareketin bir kuralı vardır, bunlara uyarsak rahatsızlıklarımızı aza indiririz.
]]>
Siyatik Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/siyatik-sinir-sikismasi.html Tue, 20 Nov 2018 04:57:47 +0000 Siyatik Sinir Sıkışması: Belde beş kemik bulunur. Kemiklerin altında ise kuyruk sokumu kemiği yer alır. Kuyruk sokumu ve kemiklerin arasından geçen sinir ise siyatik sinir olarak adlandırılır. Aynı zamanda kalçanın ortasından Siyatik Sinir Sıkışması: Belde beş kemik bulunur. Kemiklerin altında ise kuyruk sokumu kemiği yer alır. Kuyruk sokumu ve kemiklerin arasından geçen sinir ise siyatik sinir olarak adlandırılır. Aynı zamanda kalçanın ortasından topuğa kadar ulaşır.Bu sinirin sıkışmasına siyatik sinir sıkışması denir. Sıkışmanın derecesi ve nedenleri farklıdır. Sinirin sıkışma derecesine göre, kalçada, bacakta, kalçadan topuğa doğru inen ağrı gibi belirtiler ortaya çıkar. Aynı zamanda uyuşukluk ve karıncalanma gibi şikayetler görülebilir. Bu duruma bel ağrısı da eşlik ediyorsa tablo daha da kötüleşebilir. Sıklıkla geçmişte travma yada yanlış yapılan hareket öyküsü yoktur. Ağrıyı şiddetlendiren faktörler vardır. Ayakta çok kalmak, fazla yürümek, ağır kaldırmak, çok oturmak gibi örnekler verilebilir. Yan pozisyonda yatmak ağrının azalmasına yardımcı olur. Halk arasında sinir romatizması olarak ta bilinir. Ağrılar öksürmek ve gerilmekle de artabilir.

Siyatik sinir sıkışması, kalça etrafında oluşan başka ağrılarla da karıştırılabilir. Bel kayması, bel eğriliği, kalça kireçlenmesi gibi şikayetlerle sık karıştırılabilir. Kalçada oluşan sinir sıkışması, bu sinirden beslenen kaslarda da güçsüzlük yapabilir.
Tanı: Fiziksel muayeneyle tanı konabilir fakat doktorunuz sizden mr, röntgen veya tomografi isteyebilir.
Tedavisi: Henüz kas güçsüzlüğü gelişmemişse, ağrı yeni olduysa hastaya ilaç tedavisi önerilebilir. Antienflamatuvar ilaçlar, ağrı kesiciler, B vitamini gibi önlemler hastanın ağrısını geçirmeye yönelik ilaçlardır. Ağrı yada ödemde azalma olmazsa  fizik tedavi önerilir. Kas gücünde azalma varsa hastanın kas gücünü yerine koyacak tedaviler uygulanabilir.
Genel itibariyle siyatik sinir sıkışması iyi bir istirahat ve yasaklanan hareketlerin yapılmamasıyla genelde düzelebilen bir hastalıktır. 6 hafta içerisinde hastaların şikayetlerinde gerileme olur.

Korunma: Germe hareketleri, egzersizler, fizik tedavi gibi önlemler alındığında, ağrının bir daha ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Karın kaslarını, yürüyerek, mekik çekerek güçlendirebilirsiniz. En önemli etkenlerden biri de duruş pozisyonunuzu düzeltmektir. Yürüyerek ve yüzerek bel kaslarınızı da güçlendirebilir, hastalığın tekrarlanmasını engelleyebilirsiniz. Uzun süre oturmayın yada uzun süre ayakta durmayın. Eğer uzun süre oturmanız gerekiyorsa arada bir ayağa kalkıp yürüyüş yapmanız, şikayetlerinize iyi gelecektir. Düzgün bir pozisyonda uyumaya çalışın. Belinizin dinlenmesi için yan yatın. Siyatik sinir sıkışmasını önlemek yada tedavi etmek için saydığımız maddelere dikkat edin. Çünkü daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek hepimizin en büyük dileği.
]]>
Pudendal Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/pudendal-sinir-sikismasi.html Tue, 20 Nov 2018 10:49:03 +0000 Pudendal sinir sıkışması, pudendal sinir kuyruk sokumunda bulunan, omurga kemiklerinin arasında bulunan leğen kemiğinin içinde bulunan sinirlerin en büyüğüdür. Pudendal, nadiren görülen ve herhangi bir teşhisi konu Pudendal sinir sıkışması, pudendal sinir kuyruk sokumunda bulunan, omurga kemiklerinin arasında bulunan leğen kemiğinin içinde bulunan sinirlerin en büyüğüdür. Pudendal, nadiren görülen ve herhangi bir teşhisi konulamayan hastalıktır. Erkeklerde penis, testis torbası ve anüs çevresinde; kadınlarda ise vajina ve klitoris bölgesindeki ağrılarla kendini belli eder. 

Pudendal sinir sıkışması nedenleri:

Gençlikte yapılan bisiklet egzersizleri, halter, ağır yük taşıma gibi yapılan sporlar sonucunda iskial çıkıntı adı verilen kemik bölgesinde uzantı, kalınlaşma, sertleşme sonucu sinirde sıkışma meydana gelmesi durumudur. Mekanik travmalar, sancılı geçen gebelik, zor doğum, kabızlık gibi durumların sonucunda sinirlere yapılan basınç, kadınlarda cinsel ilişki sırasında yangı olması, hastada şiddetli ağrılar oluşturur, insanın oturması zorlaşır, sandalyeye dahi otururken şiddetli ağrı yüzünden oturamaz hale gelir, hasta kişi alafranga tuvalete oturduğunda bu ağrıdan dolayı kişi tuvalete çıkmakta zorlanır bu yüzden böyle kişilerin psikolojik durumu bozuktur, sinirli olurlar sadece ayaktayken veya uzanır durumdayken bu durum nispeten ortadan kalkar. 

Pudendal sinir sıkışması durumunda beyin ve sinir cerrahisi uzmanına başvurmak gerekir ameliyat olmadan ilaç, iğne gibi yöntemlerle giderilmeye çalışılır hala ağrı devam ediyorsa ameliyat olmak için mr, emg çekilip tanı konulmaya çalışılır ve sinirlere baskı yapan gerilme ortadan kaldırılmaya çalışılır ancak bu sonuçlar kesin olarak pudendal sinir sıkışması tanısını koyamazlar. Tedavi yapıldıktan sonra hastaya yapabileceği küçük egzersizler verilir ve hastanın artık ağır yükler taşımaması gerekir. 
]]>
Yüzde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/yuzde-sinir-sikismasi.html Wed, 21 Nov 2018 10:20:15 +0000 Yüzde Sinir Sıkışması, kemik, kıkırdak ve kas gibi dokuların sinirlere baskı yapmasıyla oluşan sinir hastalığıdır. Yüzde sinir sıkışması sinirlerde uyuşma ve karıncalanma etkisi oluşturmaktadır. Yüzdeki sinirler diğe Yüzde Sinir Sıkışması, kemik, kıkırdak ve kas gibi dokuların sinirlere baskı yapmasıyla oluşan sinir hastalığıdır. Yüzde sinir sıkışması sinirlerde uyuşma ve karıncalanma etkisi oluşturmaktadır. Yüzdeki sinirler diğer dokulara göre çok daha dayanıksızdır. Yüzdeki herhangi bir darbe veya yaralanmalarda uyuşukluk ya da felç gibi sinir hastalığının oluşması yüksek ihtimaldir. Bunun sebebi sinirlerin, beyin ve omuriliğin tek bir bölümde yer almasıdır. Sinirler ezildiğinde beyin mesaj gönderemez. Sinir üzerinde oluşan baskı ortadan kalktığı zaman sinir sıkışmasının meydana geldiği bölgede yeniden hissiyat başlar. Yüzde sinir sıkışmasının meydana geldiği bölge belli bir süreden sonra eski haline kavuşmuş olur. Yüzde sinir sıkışması denen olay bu şekilde gerçekleşmektedir. Yüzde sinir sıkışmasının belirtileri arasında yorgunluk, elde karıncalanma, kuvvetsizlik yer almaktadır. 

Yüzde sinir sıkışması semptomları;
 • Sıkışan sinirlerde his kaybı ve hareket yeteneğinin kaybedilmesi
 • Yüzde sinir sıkışmasının meydana geldiği bölgeye iğne batırılmasına rağmen hiç bir şey hissedilmemesi
 • Genlerden kaynaklanan yapıya bağlı olarak sinirlerin geçmiş olduğu kısımların dar olması
 • Kuvvet ve yeteneklerin kaybedilmesi
Yüzde sinir sıkışması için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Fizik tedavi yöntemleri ile yüzdeki uyuşan bölge ya da felçli bölge tedavi edilmeye çalışılır. Yüzde sinir sıkışmasının meydana geldiği bölgede ödem oluşmaktadır. Bu ödem mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Ameliyat yöntemi ile hasta sağlığına kavuşturulmaya çalışılır. Yüzde sinir sıkışmalarının tedavi edilmesi kesin çözüm üretmez. İleri ki yıllarda bu sinir sıkışmaları kendini tekrarlayabilir. Bu yüzden yüzde sinir sıkışması hastalığına yakalanan bir kişinin belli aralıklarla kontrolden geçmesi gerekmektedir. Kasların eski haline dönebilmesi için hasta fizik tedavi bölümüne yönlendirilir. Hastaya fizik tedavi bölümünde yüz egzersizleri yaptırılır.
]]>
Beyinde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/beyinde-sinir-sikismasi.html Thu, 22 Nov 2018 03:01:13 +0000 Beyinde sinir sıkışması, sinir sistemleri beyinden vücuda vücuttan beyne doğru görev yaparlar. Vücudun işlevlerini yerine getirmesini sağlayan, emirleri ileten nöronlar ve sinirlerden meydana gelen karışık bir yapıdır. B Beyinde sinir sıkışması, sinir sistemleri beyinden vücuda vücuttan beyne doğru görev yaparlar. Vücudun işlevlerini yerine getirmesini sağlayan, emirleri ileten nöronlar ve sinirlerden meydana gelen karışık bir yapıdır. Beyin sinir sıkışması sık rastlanan hastalıklar arasında yer alır. Sinir sıkışmalarında yaş, ırk, cinsiyet, sosyal ekonomik farklılıklar tespit edilememiştir. Yani bütün insanların bu sorunla karşılaşması mümkündür. Hastadaki ilk andaki belirti, ayaktaki güçsüzlüğü hastalar yürürken bir yere takılmış gibi hareket ederler hareketleri kısıtlı olur. Kuvveti düşer, halsizlik başlar ve karıncalanmalar olur.

Beyinde sinir sıkışmasına neler sebep olur
 • Sinirler etrafındaki bağların kalınlaşması
 • Diyabet veya tiroid gibi hormonal hastalıklarda
 • Sinirlerin devamlı olarak akut travmaya maruz kalması
 • Bazende sebebi belli olmaz
 • Romatoit artrit gibi hastalıklar sebep olabilir
 • Sigara içmek
 • Gebelik durumu
 • Doğumsal sebepler
 • Obezite sorunu
 • Termal yani yanma yaralanmaları
 • Vücutta oluşan travmalar ve kırıklar
 • Beyinde sinirlerin çevresini kaplayan tümör ve kist gibi oluşumlar
 • Zorlu ve tekrarlayıcı hareketlerin yapıldığı bazı meslek grupları
 • Kemik çıkıntıları, forumlar ve omirilik kanalında oluşan daralmalar sinir sıkışmasına neden olur.
Beyinde sinir sıkışması nasıl teşhis edilir; teşhisi genelde aile hekimleri koyar. Aile hekimleri hastalarından şüphelenirse EMG ister. Bu test kaslarda yapılan değişiklikleri kaydeder

Beyinde sinir sıkışmasının tedavisi
 • Enflamasyonu önleyici ilaçlar kullanılmalı
 • Fizik tedavi ile terapi desteği görülebilir
 • Eğer güç kaybı fazlaysa EMG  desteği var ise cerrahi tedavi düşünülmelidir.
]]>
Sinir Sıkışması Bitkisel Tedavi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-bitkisel-tedavi.html Thu, 22 Nov 2018 08:27:54 +0000 Sinir Sıkışması Bitkisel Tedavi, Sinir sıkışması en sık duyduğumuz sağlık problemlerinden biridir. Özellikle yaşı ilerledikçe kişilerde çok sık görülmeye başlanır. Aynı zamanda çalışan ve sürekli hareket halinde ol Sinir Sıkışması Bitkisel Tedavi, Sinir sıkışması en sık duyduğumuz sağlık problemlerinden biridir. Özellikle yaşı ilerledikçe kişilerde çok sık görülmeye başlanır. Aynı zamanda çalışan ve sürekli hareket halinde olan kişilerde de sık sık sinir sıkışması ile karşılaşılmaktadır. Günün yoğunluğu yorgunluk, sıkıntı, stres ve kaygının asıl etken olduğu sinir sıkışması vücudun dinlenmediğinin de göstergesidir. Vücudun yorulmasıyla beraber baskı altında kalan sinir uçları uyarı olarak ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmalar şeklinde kendini gösterir. Bu gibi şikayetleriniz varsa mutlaka dinlenmeli aynı zamanda aşağıda belirtilen bitkisel tedavi yollarına başvurmalıdırlar. 

Sinir Sıkışması Bitkisel Tedavi Yolları Nelerdir
 • Zeytinyağı ile masaj: Zeytinin mucizevi etkisi sinir sıkışmalarında da son derece etkilidir. Sinir sıkışmasının oluştuğu bölgeye zeytin yağını masaj yaparak uygulayınız. Aynı zamanda zeytin yağını uygularken biraz da dere otu kullanabilirsiniz. Bu muhteşem ikili bir araya gelerek sinirlerdeki olumsuz etkiyi geçirir. Elbette bunu bir kere değil sık sık uygulamanız gerekmektedir. 
 • Masajın ardından bir bardak melisa çayı ya da ada çayı da vücudun rahatlamasına ve sinir sıkışmasının yaratmış olduğu baskıyı azaltır. Bu çayı demlerken beş on dakika bekleyin ve sıcak tüketin. 
 • Uyuduğunuz odaya sıcak kaynar suya bir iki karanfil atıp odanıza koyun. Bu sizin daha rahat bir uyku almanıza dolayısıyla daha dinlenmiş uyanmamıza yol açacaktır. 
 • Ardıç yağı da son derece faydalıdır. Masaj yağı olarak kullanabileceğiniz ardıç yağı vücudun gevşemesine ve sertliklerin giderilmesine yardımcı olur. 
 • Dinlenmek ise en temel ihtiyaçtır. Sinir sıkışmasını azalmasında sakin sessiz ve temiz havanın bulunduğu bir ortamda dinlenmek çok etkilidir. Bulunduğunuz odayı doğal temizlik malzemeleri ile iyice silin ve tozlu yer bırakmayın. Ardından ise odanızın hafif loş kalmasını sağlayarak fesleğen, kekik gibi güzel kokan bitkiler alın. Bunlar sizin doğal yollarla rahatlamanıza ve stresten uzaklaşmanıza yol açar. Uyumadan önce güzel şeyler düşünmek ve zihni boşaltmak da son derece sinirleri yatıştıran bir durumdur. Bir bardak sıcak süt ya da limonlu su içerek uykuya geçebilirsiniz.
]]>
Koltuk Altında Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/koltuk-altinda-sinir-sikismasi.html Fri, 23 Nov 2018 06:19:42 +0000 Koltuk altı sinir sıkışması, Koltuk altı tıp dünyasındaki uzmanlar tarafından meme ile yakın ilişkisi olan bir durum olduğu açıklanır. Vücutta kan gibi dolaşan lenf sistemi gezinir. Lenf sistemi, organların bağışık Koltuk altı sinir sıkışması, Koltuk altı tıp dünyasındaki uzmanlar tarafından meme ile yakın ilişkisi olan bir durum olduğu açıklanır. Vücutta kan gibi dolaşan lenf sistemi gezinir. Lenf sistemi, organların bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra vücuda dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı da savunma görevi üstlenir. Lenf sistemi her bölgede biriken sinir sıkışmalarını toplayıp görevlendirdiği bir bölgemize iletir. Örnek olarak da meme ve göğüs bölgesinin lenf damarları toplanıp bir araya geldikten sonra koltuk altı bölgemize gider. Bu bölgenin lenf sisteminin ağrılarına koltuk altı sinir sıkışmaları denir. Tıp dilinde bu bölgeye aksilla adı verilir.

Koltuk altı sinir sıkışması belirtileri 

Koltuk altında hızlıca büyüyen, kızarıklık oluşturan, şişlik ve ağrılara sebep olan bir bez varsa bu enfeksiyon kapmasından kaynaklı bir durumdur. Bazen birkaç güne kendiliğinden geçecek yada antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulacaktır.  Ancak yavaş yavaş büyüyen devamlı sabit kalan, ağrı şiddeti giderek artıyorsa bu durum koltuk altında sinir sıkışmasını ifade eder ve olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığınızın bir göstergesidir.

Koltuk altı sinir sıkışması nedenleri

Enfeksiyon; En yaygın ağrı durumu enfeksiyondan kaynaklı oluşur. Tez bezlerinde bakteriyel ile karşılaşıldıysa bu durum iltihaplanmaya yol açar. 
 • Lenf bezi şişmesi
 • Kas kasılması
 • Kol sinirlerinde hasar
 • Kistler oluşumu. Kist, deri altında bulunan artık ve su kesesine denir. Koltuk altı gibi nemli, ılık bir bölgede kist oluşumu olağandır.
 • Meme kanseri. Birçok kadın koltuk altında oluşabilecek yumrulardan korkar. Meme kanseri meme ile koltuk altı arasında oluşabilecek sertlikle ya da şişliklerle kendini belli eder. Bu durum karşısında bir uzmana başvurmak en doğrusu olacaktır.
Koltuk altı sinir sıkışması 
 • Hastalığın altta yatan ilk nedeni bulunmalıdır. Doktora başvurmanız ilk tercih olmalıdır.
 • Enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılmalı. Hem mantar oluşmasını önler hemde virüsleri yok eder.
 • Sıcak suyla koltuk altı temizlenmelidir. Pamuğu suya batırarak uygulanabilir.
 • Birkaç buz parçası ile iyileştirme süreci hızlandırılmalıdır.
 • Kasılan kaslar için kas gevşetici kullanılması en doğru olur.
 • Ağrı olduğu zaman koltuk altı fazla hareket ettirilmemelidir.
 • Hastalık ciddi ise tedavi yöntemi düşünülmelidir. 
]]>
Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/boyunda-sinir-sikismasi-belirtileri.html Sat, 24 Nov 2018 05:59:40 +0000 Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri, Kişinin yaşam kalitesini düşüren oldukça ciddi bir sorundur. Boyunda sürekli bir rahatsızlık hissi ve ağrı, kaslarda spazm oluşması sonucu uyuşukluk ve güçsüzlük hissi gün Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri, Kişinin yaşam kalitesini düşüren oldukça ciddi bir sorundur. Boyunda sürekli bir rahatsızlık hissi ve ağrı, kaslarda spazm oluşması sonucu uyuşukluk ve güçsüzlük hissi gün içinde sadece boyun bölgesine odaklanmaya neden olur ve dikkatinizi bir türlü toplayamazsınız. Boyun ayrı omurlardan oluşan bir vücut bölgesi olup, bu omurların arasında diskler bulunur. Bu disklere de hareket imkanı veren içlerinde bulunan yoğun jel kıvamındaki sıvıdır. Boyunda bulunan disklerin kireçlenme, fıtık, yara, çarpma, kaza gibi nedenler ile yırtılması ve dışarı çıkan maddenin omurların arasından çıkarak, kola giden damarları sıkıştırması boyunda sinir sıkışmasını meydana getirir.

Boyunda sinir sıkışması belirtileri nelerdir

Boyunda sinir sıkışmasının belirtileri; koldaki uyuşma, ağrı ve güçsüzlük hissidir. Bu ağrı şiddetlendiği zaman boyun dışında ense, omuzlar ve göğüs bölgesi, kürek kemikleri ve sırt bölgesine kadar yayılabilmektedir. Boyunda sinir sıkışması omurların her seviyesinde görülebilmektedir. 

Boyunda sinir sıkışması belirtileri; ilk şekli boyunda meydana gelen tutulmalar ve boyun hareket ettirildiğinde ortaya çıkan ağrılardır. Özellikle omuz kısımlarında tek taraflı ağrılar dikkati çeker. Bazen de her iki omuz birden ağrır. Ağrılara parmaklarda karıncalanma, hissizlik eşlik edebilir. Bunun dışında gece dinlenemeden geçirilmiş kalitesiz bir uyku, halsizlik, baş dönmesi, kulak çınlaması, gibi durumlara da yol açar. Zaman içinde kasların zayıflaması ve kuvvetini kaybetmesi nedeni ile kollarda incelme omuz kaslarında da bir takım deformasyonların oluşmasına sebep olur. 

Omurlarda C5 kökü sıkıştığı zaman, boynun alt kısımlarında omuzlarda ve üst kolda oluşan ağrı şeklinde belirti verir. C6 kökü sıkıştığında ise, boyun, omuz, kürek kemiği ve kolların dış kısmında oluşan ağrılar dikkat çeker. Baş ve işaret parmağında oluşan karıncalanma, uyuşukluk şeklinde belirti verir. Omurlardan C7 kökünün sıkışması halinde ise, boyun ve omuzların yanı sıra kolların yan tarafları ve orta parmakta ağrı oluşmaktadır.

Boyunda sinir sıkışması belirtilerinden kas spazmının amacı boyunda hareket yeteneğini engelleyerek ağrının oluşmasını önlemektir. Eller başın üst kısmına kaldırıldığı zaman sinir sıkışması azalır.          

]]>
El Bileğinde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/el-bileginde-sinir-sikismasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:08:04 +0000 El Bileğinde Sinir Sıkışması, Bir çok kişide çeşitli sebeplerden dolayı çıkan ve çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. İnsanın el bileğinde fazla sayıda eklem, kemik kas,bağ ve tendonlar bulunmaktadır. Kişini El Bileğinde Sinir Sıkışması, Bir çok kişide çeşitli sebeplerden dolayı çıkan ve çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. İnsanın el bileğinde fazla sayıda eklem, kemik kas,bağ ve tendonlar bulunmaktadır. Kişinin günlük yaşantısında son derece önemli olarak kullandığı bir organ olan el hemen, hemen her harekette ihtiyaç duyulan ve sayısız fonksiyonu olan önemli bir organdır. Ayrıca çok karışık bir anatomik yapısı bulunmaktadır. 

Beyinden gelen sinir sisteminin son bulduğu yer olarak el ve el parmaklarımız bulunur. Beyin ile koordineli bir şekilde çalışan ellerimiz çoğu zaman çeşitli hareketler ve travmalar ile karşı karşıya kalmaktadır. Kişinin el ve el bileğinde çok karşılaştığı rahatsızlıklar arasında iltihaplı romatizma, tentinitler ve sinir sıkışması hastalıkları görülmektedir. 

El Bileğinde Sinir Sıkışması

El bileğinde sinir sıkışması tıp alanında karpal tünel rahatsızlığı olarak bilinen durum beyinden kollara kollardan da el bileği ve oradan da parmaklara kadar devam eden sinirlerin ve kas bağları bulunmaktadır. Bu sinir ve kas bağlarının el içerisinden geçerek bilekte bulunan dar bir kanaldan geçerek ele gelmektedir. Karpal tünel denilen bu dar kanaldan geçen sinirler bu tünelde oluşacak her hangi bir durum veya o bölgede oluşan şişlik sebebi ile bu bölgede sinirlerin sıkışmasına neden olmaktadır. Karpal tünel bölgesinde sıkışan sinirler elde ve el bileğinde uyuşma, his kayıpları, ağrı, keçelenme ve karıncalanmaya sebep olmaktadır. Önemli sinir olan ve bu bölgede sıkışan median sinirin sıkışması sonucunda el bileğinde sinir sıkışması rahatsızlığı ortaya çıkar. 

Median denilen önemli bu sinir özellikle başparmak, orta parmak, işaret parmağı ve yüzük parmağının büyük bölümünde oluşan hareketi beyne iletme görevi yapan önemli bir sinir olarak bilinmektedir. Olası bir sinir sıkışmasında bu görev yerine getirilemez gerekli işlevi göremez ve sıkıntılar ortay çıkar. El bileğinde sinir sıkışması acilen ortadan kaldırılmaz ise sinirlere uygulanan basınç el bileğinden kalıcı hasarların oluşmasına neden olur. El bileğinde sinir sıkışması el bileği karpal tünelinde oluşacak ödem sebebi ile şişmesi veya kırık sonrasında bu bölgenin şekil değiştirmesi sonucu yaşanan bir durum olmaktadır. Ayrıca el bileğinde sinir sıkışması kişinin aynı pozisyonda el bileğini tutması durumu da bu bölgede sinir sıkışmasına neden olan etkenlerdendir. 

El Bileğinde Sinir Sıkışması Teşhis

Bu rahatsızlığın teşhisinde boyun bölgeside ihmal edilmemelidir. Eğer boyun bölgesi ihmal edilir ise boyun fıtığı ve eklemlerde iltihap oluşur. Sinirin omurilik kısmından ayrıldığı kısımda oluşan sıkışmalar ilerde çok ciddi problemlere neden olur. EMG çekilerek rahatsızl teşhisi çok daha iyi anlaşılır. EMG sinir iletim hızlarını ölçmeye yarayan bir yöntemdir.

El Bileğinde Sinir Sıkışması Tedavisi 

Özellikle geceleri ağrıları hafifletmek için kullanacağınız splintleri şikayetleri azaltır. Eğer ağrılarınız çok fazla ve hareket kısıklığı da varsa küçük çaplı operasyon yapılmaktadır. Bu küçük çaplı operasyon için yatış yapmanıza gerek yok ayaktan da yapılır. Bu operasyonun yapmasının amacı median sinirinin üzerine olan basıncı engellemek için yapılır. Bu operasyonun sonrasında fonksiyon kaybı ve ağrılarınız geçer.
]]>
Kuyruk Sokumu Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/kuyruk-sokumu-sinir-sikismasi.html Sun, 25 Nov 2018 15:55:29 +0000 Kuyruk sokumu sinir sıkışması: Bu bölgede sinir sıkışmasının oluşmasındaki en büyük neden hemen yakınında bulunan siyatik sinirden kaynaklanmaktadır. Bel bölgesindeki beş kemiğin altında kuyruk sokumu kemiği bulunmaktadı Kuyruk sokumu sinir sıkışması: Bu bölgede sinir sıkışmasının oluşmasındaki en büyük neden hemen yakınında bulunan siyatik sinirden kaynaklanmaktadır. Bel bölgesindeki beş kemiğin altında kuyruk sokumu kemiği bulunmaktadır. Bu konumda bulunan kuyruk sokumu ile kemiğin arasında geçen ve kalçanın ortasından tam olarak bireyin topuğuna kadar uzanan sinir siyatik bir sinirdir. Bu sinirlerin sıkışması birden fazla nedene bağlı olarak gelişebilir. Sinir sıkışması sorunu meydana geldiğinde sıkışmanın tam olarak nerede ve hangi derecede olduğu bu esnada çok önemlidir. Bel fıtığı bu konuda beldeki bulunan son kemikten kuyruk sokumu arasındaki sinir sıkışacak olursa kalçadan başlayarak ayak topuğuna kadar bir karıncalanma veya uyuşmalar görülebilir

Kuyruk sokumu sinir sıkışması: Siyatik sinirin oluşması sonucunda oluşan ağrıların bireyin kalçasının etrafındaki başka ağrıları da tetikleyip arttırabilir. Bu esnada bel kayması, bel eğriliği meydana gelebilir. Bu sorun genel olarak kadın ve erkeklerde eşit derecede görülebilmektedir. Kadınların sadece hamilelik dönemlerinde aşırı kilo almaları sonucu bellerinin öne kayması soncunda daha fazla etkili olabilmektedir. Genç veya çocuk yaştaki bireyler için ise ağır bir yük kaldırma veya çeşitli spor yaralanmalarında meydana gelebilir. Yaşlı bireylerde ise yaşın getirmiş olduğu eklem kireçlenmesi ve dejeneratif olaylar sonucunda kuyruk sokumunda sinir sıkışması meydana gelebilir.

Kuyruk sokumu sinir sıkışması tedavisi: Sinir sıkışması meydana gelen bireylerde bu esnada sadece ağrıları varsa şayet kas güçsüzlüğü bu esnada olmadıysa hastaya hekim istemine göre ilaç tedavisi yapılabilir. B vitamini ilaçları ve ağrı kesiciler hastadaki geçici ödemi ve ağrıları geçirmezse şayet fizik tedavi uygulanır. Kas güçsüzlüğü meydana gelirse şayet özel bazı cihazlarla bu kas gücşüzlüğü etkisini ortadan kaldırabilir. Bu bütün tedavi yöntemleri kuyruk sokumunda oluşan sinir sıkışmasını ortadan kaldıracaktır.
]]>
Sinir Sıkışması İlaçları https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-ilaclari.html Mon, 26 Nov 2018 11:50:24 +0000 Sinir Sıkışması İlaçları, Sinir sıkışması özellikle hareketli bölgeler olmak üzere  (boyun, el kol, bilek, bilek gibi) vücudun hemen her yerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Sinir hücreleri bulunduğu bölge çevre Sinir Sıkışması İlaçları, Sinir sıkışması özellikle hareketli bölgeler olmak üzere  (boyun, el kol, bilek, bilek gibi) vücudun hemen her yerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Sinir hücreleri bulunduğu bölge çevresine baskı yaparak, ağrı oluşturmakta ve hastayı rahatsız etmektedir. Sinir sıkışmasına erken tanı konulması halinde tedavisi çok kısa sürer. Rahatsızlığın ilerlemesi halinde tedavi süreci uzamaktadır.  

Sinir sıkışmasının tedavisinde ilk olarak, fiziksel tedavi yöntemine başvurulur. Fizik tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda doktor gerek gördüğü takdirde Sinir sıkışması ilaçları uygular, ise fizik tedavi, doğal yöntemler ve ilaç tedavisi şeklindedir. Sinir sıkışmasında doktor son çare olarak ameliyatla tedaviye geçer.

Sinir sıkışmasında Kullanılan İlaçlar

Doktor sinir sıkışmasında fizik tedavisi uygulama aşamasında sinir sıkışması ilaçları ile birlikte tedaviye yönelebilir. Burada hastanın dikkat edeceği bir nokta sinir sıkışması olan bölgenin fazla zorlamamasıdır.

Sinirlerin gevşeyerek, rahatlaması adına, sinir sıkışması ilaçları hekimin önerisi ile kontrollü olarak kullanılır. Bu ilaçlardan bilhassa analjezikler ile kortkosteroid enjeksiyonları en çok uygulanan sinir sıkışması ilaçlarıdır. Düzenli kullanılması durumunda sinir sıkışması sorunu ortadan kalkar. Ancak sinir sıkışması vakasında dikkatli davranmayıp, sinir sıkışmasının zorlanması halinde ise sinir sıkışması ilaçları yeterli olmayacak ve tedaviye cevap veremeyecektir. Bu durumda doktor cerrahi müdahale önerebilir. 

Ameliyatın sonrasında ise ameliyata bağlı olarak sinir sıkışma yerinde çeşitli şişlik ve sinirde sıkışma olayı bir müddet daha devam edebilmektedir. Ama ameliyatı takip eden birinci aydan sonra ağrı ve şişlikler önemli oranda düşüş olur zamanla da yok olur. Hastalar ameliyat sonrasında yine, doktor gerek gördüğü takdirde önerisine göre verdiği sinir sıkışması ilaçları ve diğer ilaçları kullanmaya ve önerdiği tavsiyeler ölçüsünde hareket eder.

]]>
Dirsekte Sinir Sıkışması Egzersizleri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/dirsekte-sinir-sikismasi-egzersizleri.html Mon, 26 Nov 2018 18:32:39 +0000 Dirsekte Sinir Sıkışması Egzersizleri, Elde bulunan kasların çalışması ve oradaki duyunun hissedilmesi ulnar, median ve radiar isimli üç ana sinirle gerçekleşmektedir. Dirseğin bükülmesiyle ulnar sinir gerilir ve medial epikond Dirsekte Sinir Sıkışması Egzersizleri, Elde bulunan kasların çalışması ve oradaki duyunun hissedilmesi ulnar, median ve radiar isimli üç ana sinirle gerçekleşmektedir. Dirseğin bükülmesiyle ulnar sinir gerilir ve medial epikondil adli kemik çıkıntısına itilmesi sonucu orada sıkışır. Bu aşamada uzun süre kalması halinde dirsekte sinir sıkışması meydana gelmektedir.

Dirsekte sinir sıkışması egzersizleri

Rahatsızlığın erken dönemde tanısı yapılırsa hastaya sinir sıkışması olduğu anda bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan pozisyonlar gösterilerek sinirin neden olduğu etkiler azaltılmaya çalışılır. Bazı durumlarda dirseği düz tutmayı sağlayacak splintler belirtilerin azalmasında yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanında sıkışan ulnar sinirlerini rahatlatmak için gerdirme egzersizleri yapılmaktadır. Bu egzersizler; avuç içini açıp kapamayı sağlamak ve orada bulunan kasları germek ve açmak için bir şeyleri sıkmak ya da illa güç gerektirmeyen ancak parmakların hareketini sağlamak için tespih vb. şeyler çekmek önerilen dirsekte sinir sıkışması egzersizleri arasında yer alır. Ancak parmakların hareketi için önerilen tespih çekme uygulaması standart, klasik uygulama olarak değil diğer parmakların da hareket edip güçlenmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Çok ciddi güç kayıplarında önerilen şeylerden biri de hastanın önüne bir tas su koyup onu çay kaşığıyla içmeye çalışmasıdır. Böylelikle kaşığı kaldırma kaldırma hareketleriyle birlikle dirseklerde hareket zamanla daha kolay hale gelecektir. Bunların yanında yazı yazma ya da yazıyı yazarken sadece baş ve işaret parmağı kullanmak değil kalemi diğer parmaklarla tutup yazmaya çalışmak, resim çizme, parmakları bükme açma da yine önerilen dirsekte sinir sıkışması egzersizleri arasında yer alır.
]]>
Sırtta Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sirtta-sinir-sikismasi.html Tue, 27 Nov 2018 00:52:31 +0000 Sırtta sinir sıkışması: Sırtta sinirlerin sıkışması sonucunda sırta bıçak saplar gibi oluşan acı verici ağrılardır. Sırtta sinir sıkışmasının en çok görüldüğü sebeplerden başlıcaları bireylerin ani hareket etm Sırtta sinir sıkışması: Sırtta sinirlerin sıkışması sonucunda sırta bıçak saplar gibi oluşan acı verici ağrılardır. Sırtta sinir sıkışmasının en çok görüldüğü sebeplerden başlıcaları bireylerin ani hareket etmesi ve ağır bir nesneyi taşımaları sonucunda sinir ağrıları başlamaktadır. Sinir sıkışması olan sırtta kısmi olarak hareket kısıtlaması olur. Yani hasta birey sırtındaki sinir sıkışması sonucu hareketlerini tam yapamaz veya tam anlamıyla hareket ettiremez. Sırtta sinir sıkışması sıkıntısı olan birey tedavisi boyunca rahat bir şekilde hareket edemez ve hatta ayakkabı bağlarken bile eğilirken rahatsızlık içerisinde acı çekerler. Sadece bireyin ani bir şekilde hareketlerinden veya ağır yük taşımasından sinir sıkışması sebep olmamaktadır. 

Sırtta sinir sıkışması nedenleri: Sinir sıkışması hastalığının başlıca nedenleri olarak bireyin uzun süreli ayakta kalması, egzersiz yaparak bel kaslarını sürekli olarak çalışması, sırt üstü yüksek bir mevkiden düşme veya belin aşırı olarak burkulması durumlarında sırtta sinir sıkışması meydana gelir. Sinir sıkışmasının tedavisi ise ilk olarak sırttaki kaslar çok fazla yorulmamalıdır. Bireyin bu huhusta uzun süreli ayakta durmamalı ve beline bir yük binecek şekilde ağırlık taşımamalıdır. Tedavide sırtın ağrıyan yerine masaj yapılarak sürülür. Bir şey kaldırılacaksa eğer doğru ve yavaş pozisyonda kaldırılmalıdır.

Sırtta sinir sıkışması: Bu keskin ağrılar aniden ya da yavaş yavaşta ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda beraberinde üstünüze giyinmede veya etrafta dolaşmada zorluk çekebilirsiniz. Ancak bu rahatsızlık kendiliğinden de günler içerisinden geçebilmektedir. Uygun tedavi ise zaman kaybetmeden hekiminize başvurmaktan geçiyor. Kendi başınıza bir nebze sırt ağrılarınızı hafifletmek amacıyla ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz. Rahatsızlık esnasında veya sonrasında masaj veya akupunktur. Isı tedavileri ağrıyı dinlendirmek için kaslarınızı ısıtma ya da soğutma amacıyla kullanılır. 
]]>
Kasıkta Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/kasikta-sinir-sikismasi.html Tue, 27 Nov 2018 16:25:23 +0000 Kasıkta sinir sıkışması; sinir sıkışması vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, sinirin üzerindeki aşırı baskı sonucu oluşmaktadır. Kıkırdak, tendon ve kas gibi dokulara gerilme, sıkma ve basınç sonucu yüklenildiğ Kasıkta sinir sıkışması; sinir sıkışması vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, sinirin üzerindeki aşırı baskı sonucu oluşmaktadır. Kıkırdak, tendon ve kas gibi dokulara gerilme, sıkma ve basınç sonucu yüklenildiğinde sinirler zarar görür ve sinir sıkışması meydana gelir.

Kasıkta sinir sıkışması belirtileri;
 • Yanma hissi, kasıkta sinir sıkışmasının başka bir belirtisidir. Kasık bölgesinin içinde, özellikle ağrının olduğu bölgede yanma hissine sahip olursunuz.
 • Giderek artan bir ağrı; kasıkta sinir sıkışmasının kendini gösteren en fazla belirtisidir. Ağrı, giderek sinir sıkışan bölgenin dışına yayılmaktadır.
 • Uyuşma; sinir sıkışmasının olduğu bölgede bir uyuşukluk ve hissizlik meydana gelir. Ayrıca kasık bölgenizin hareketi uyuşukluk nedeni ile zorlaşır.
 • Karıncalanma ve iğne batma hissi; sinir sıkışması sebebi ile iğnelenme ve karıncalanma hissi meydana gelmektedir ve oldukça yaygın bir belirtidir.
 • Kas çekilmesi; istemsiz kasılma kasıkta bulunan sinir sıkışmasının en önemli işaretlerindendir. Aniden meydana gelebilir ve sinirlere büyük zarar verebilir.  
Sinir sıkışmasının belirtileri özellikle geceleri daha fazla olmaktadır. Kasık bölgesindeki rahatsızlık ile ağrı, gece uykusuzluk veya rahat bir uyku uyuyamamaya neden olmaktadır. Ayrıca kişi tuvalet ihtiyacını karşılarken çok fazla acı çekmektedir.

Kasıkta sinir sıkışması tedavisi;
 • Uygulanan ilaç tedavisi; mutlaka doktor kontrolünde verilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Kasıkta sinir sıkışmasında hissedilen ağrı kısa zamanda hafifleyecektir. Aynı zamanda ilaç tedavisi uygulanırken, fizik tedavi de hastaya uygulanmalıdır. Böylece tedavi daha etkili olacaktır.
 • Buz kompresi; her iki saatte bir 20 dakika buz kompresini, sinir sıkışması meydana gelen bölgeye uygulamalısınız. Sıkışan siniri bu yöntemle soğutmuş olursunuz.
 • Egzersizler; tedavi uygulanan hastaya basit ve yapabileceği egzersiz hareketler verilmektedir. Bu egzersizler sayesinde ağrılar biraz daha hafifleyecektir. Ayrıca hastaların sert ve düz bir zeminde sırt üstü yatması önerilmektedir. Sırt üstü yatılarak dinlenilmesi durumunda sinirlere baskı azalacak ve şiddetli ağrılar hafifleyecektir. Eğer kasıkta sinir sıkışması hamilelik döneminde meydana gelmiş ise mutlaka sırt üstü yatılarak dinlenilmesi gerekir. Aksi halde şiddetli ve dayanılmaz ağrılar oluşmaktadır.
Tüm bu yapılanlara rağmen kasıkta sinir sıkışması ağrıları devam ediyor ise, uzman bir hekim tarafından cerrahi müdahale gerekir. Fakat cerrahi müdahaleden sonra da çok dikkat edilmesi gerekir. Hastanın, kesinlikle ağrır bir yük kaldırmaması ve yorulmaması gerekir, aksi halde sinirler kolayca kopabilir ve daha şiddetli ağrılara sebebiyet verir.
]]>
Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/kalcada-sinir-sikismasi-belirtileri.html Wed, 28 Nov 2018 07:22:04 +0000 Kalçada sinir sıkışması belirtileri: Kişide ağrılara neden olan kalçada sinir sıkışması birçok nedenle kişide yaşanabilir. Bu nedenlerin başında kişinin olması gerekenden fazla kilo alması, orantısız ve ağır yük kald Kalçada sinir sıkışması belirtileri: Kişide ağrılara neden olan kalçada sinir sıkışması birçok nedenle kişide yaşanabilir. Bu nedenlerin başında kişinin olması gerekenden fazla kilo alması, orantısız ve ağır yük kaldırması, hamilelik dönemi geçirilmesi ve doğumdan sonra rastlanabilen muhtemel bel sorunları, eklem kireçlenmesi ve daha bir çok nedenden kaynaklanabilen kalçada sinir sıkışması genellikle siyatikle alakalıdır. Kalça bölgesinden başlayıp bacakların arka tarafından çatallanarak topuklara ve ayak parmaklarına kadar uzanan vücutta bulunan en büyük sinir olan siyatik sinirleri, zedelendiğinde veya incindiğinde sinir sıkışması gerçekleşir ve kişide çeşitli problemler oluşmaya başlar. Halk arasında siyatik sinir sıkışması, kalçada sinir sıkışması olarak anılmaktadır.  Bu problemin yaşanma sıklığı kadınlarda erkeklere oranla biraz daha fazladır. Bunun nedeni ise kadınlarda hamilelik döneminde alınan ani kiloların bel ve kalça bölgesinde oluşturduğu olumsuzluktur. Her insanda yaşanabilecek bu durum boyutları ile tedavi farklılığına neden olan bir sorundur. Kimi insanda ağrılar daha hafif ve yüzeysel yaşanırken kimi insanda ayağa kalkamayacak boyutta kalçada sinir sıkışması ağrısı yaşanabilir.

Kalçada sinir sıkışması belirtileri: 
 • Kalça bölgesinde ağrı hissedilmesi
 • kalça bölgesinden başlayıp bacaklardan topuklara kadar hissedilen ağrı
 • kalça, bacak ve ayaklarda uyuşukluğa benzer bir his yaşanması
 • ağrı olan bölgelerde karıncalanma yaşanması ve bu karıncalanmanın ovma ile geçmemesi
 • kalça ve bacak kaslarında hassasiyet oluşması
 • ağrıyan kas bölgelerinde kuvvet eksikliği gözlemlenmesi
Kalçada sinir sıkışması belirtileri kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Hatta bazen genel ve günlük hayatı etkili bir şekilde olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat kalçada sinir sıkışması kalıcı değildir. yaşanan bu belirtiler teşhis konduktan sonra ilaçla tedavi edilebilen bir durumdur. Kalçada sinir sıkışması problemi kişide yaşanıyorsa doktora giderek bu problemin ne boyutta olduğu öğrenilmelidir. Ayrıca vücutta ağrı eşliğinde ödem oluşmuş ise ağrı kesicilerin yanında B vitamini ilaçları ve antienflamatuar ilaçları da verilmektedir. Bu ilaçlar ağrı bölgelerindeki ödemi geçirmezse hastaya fizik tedavi seansları uygulanmaktadır. Fizik tedavi kalçada sinir sıkışması sonucunda oluşan problemlerin tamamen giderilmesini sağlayacaktır.
]]>
Omurilikte Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/omurilikte-sinir-sikismasi.html Wed, 28 Nov 2018 14:31:25 +0000 Omurilikte sinir sıkışması: Omurilik başın altında bulunan atlas ve aksis eklemlerinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanan bir yapıdır. Omurilik sırtta bulunan omurlar arasında kalan bir oluşumdur. Vücudun dik durmasını ve Omurilikte sinir sıkışması: Omurilik başın altında bulunan atlas ve aksis eklemlerinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanan bir yapıdır. Omurilik sırtta bulunan omurlar arasında kalan bir oluşumdur. Vücudun dik durmasını ve vücut pozisyonunda bir bozulmasının olmaması için gerekli bir yapı olan omurilik çok önemlidir. Çünkü her insanın hareket etmesine, oturup kalabilmesi için omuriliğin sağlam olması gerekir. Omurilikte sinir sıkışması her insanda oluşabilecek bir durumdur. Fakat kişiye oldukça rahatsız ve hareketsiz bırakılabilir. Bu yüzden omurilikte sinir sıkışması meydana gelirse eğer mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Omurilik sıkışması; omuriliğin etrafında bulunan kanalın çevresinin daralması ve bu kanal çevresindeki sinirlerin omuriliği çepeçevre sarması sonucunda omurilik daralır ve omurilikte sinir sıkışması meydana gelir. 

Omurilikte sinir sıkışması belirtileri: Her insanda farklı belirtiler veren omurilikte sinir sıkışması genel olarak; güçsüzlük, hareket kaybı, kendi işini kendi görememe, ellerde ve kollarda hareket kaybı, oturup kalkmaya, isteği gibi uzanamama, yürürken zorlanma, bacaklarda hareket kaybı ve ağrı, idrar yollarında sıkışma ve idrar tutamama gibi durumlar omurilikte sinir sıkışmasına neden olur.

Omurilikte sinir sıkışması nedenleri: Omurilikte sinir sıkışması kolaylıkla olmaz. Kişinin kendini zorlaması, ani hareketler, spor yaparken kişinin ısınmadan hareketler yapması, yüksekten düşme ya da aşırı sinir, stres sonucunda omurilikte sinir sıkışması meydana gelir.

Omurilikte sinir sıkışması tedavisi: Vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelen sinir sıkışmasının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Omurilikte meydana gelen sinir sıkışmasının en önemli yöntemi istirahat ve hayatı güzel yaşamadır. En fazla stres ve üzüntüden kaynaklanan sinir sıkışmalarının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Omurilikte sinir sıkışmasından dolayı meydana gelen bu sıkıntıların ilaçla tedavisi de mümkündür. Doktor tarafından verilen ağrı kesici ve narkotik ilaçların düzenli olarak alınması sinir sıkışmanıza iyi gelebilir. Fakat bu ilaçları kesinlikle tek başınıza kanamanız gerekir. Yoksa hastalığınıza iyi gelmemekte beraber farklı sonuçların doğmasına da neden olabilir. Eğer omurilikte meydana gelen sinir sıkışması kişiyi oldukça rahatsız ediyor ve hastalıktan durulmaz bir hâl almasına neden oluyorsa cerrahi müdahale yapılır. Uzun istirahat ve dinlemenin fayda etmediği bu sinir sıkışmasına yapılan cerrahi müdahaledeki amaç ise; omurilik kanalının çevresini saran sinir ağlarından ve baskı yapan diğer maddelerden uzaklaştırıp rahatlamasını sağlamaktır. Ameliyat sonrasında ise kişi kendini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Özellikle de şişman ise zayıflamaya normal kiloda olan kişilerin de kilo almaması gerekir. Ve her gün düzenli bir şekilde hafif egzersizler yapılabilir. Ağır kaldırılmamalı ve kişinin bel ağrılarını artıracak hareketlerden kaçınması gerekir.
]]>
Sinir Krizi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-krizi.html Thu, 29 Nov 2018 01:46:21 +0000 Sinir krizi, Sinir krizi bir insan için çok kötü bir olaydır. Aşırı derecede sinirlenmeyle beraber bunun sonucunda gözün hiç bir şey görmemesiyle bütün dünyaya meydan okuma haline sinir krizi denir. Sinir krizi sı Sinir krizi, Sinir krizi bir insan için çok kötü bir olaydır. Aşırı derecede sinirlenmeyle beraber bunun sonucunda gözün hiç bir şey görmemesiyle bütün dünyaya meydan okuma haline sinir krizi denir. Sinir krizi sırasına kriz geçirmekte olan şey sinirler değildir, kriz geçiren adrenal bezleridir. Yüksek miktarda stres sinir krizi geçirmenin ana nedenidir. Stres sadece insanı sinirlendiren can sıkan yada aşırı miktarda heyecanlandıran olaylar nedeniyle kaynaklanmaz. Sıkıntıların sonucunda olabildiği gibi hem sinir krizleri gerçekleştikten sonra da hem psikolojik hem de fizyolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Gündelik yaşantımızda meydana gelen bazı alışkanlıklar, beslenme, uyku düzeni değişikliği, taşınma olayı yada hava değişimi gibi olaylar stresin sebebidir. Yani bu bir döngüdür hem nedenidir hem de sonucudur.

Sinir krizi sebepleri nedir

Aşırı sinirlenme, hiç bir şeyi gözü görmeme ve sinir anında farkında olmadan bir takım olumsuz davranışlarda bulunma hali olan sinir krizi, mütenevvi nedenlerden husule gelmektedir. Sinir krizinin en önemli nedenlerinden biri ise hem psikolojik hem de bedensel yönden sıkıntı yaşamaktadır. Çoğu hastalık sonucu sinir krizi geçirebileceği gibi, karşımızda insanın bizi üzecek hiç hoş olmayan davranışlarına karşı da sinir krizi geçirebilir. Aşırı düzeyde strese maruz kaldığımız durumlar da yani yaşam adaptasyonumuzun zor olduğu koşullarda örneğin hayatımızda ki önemli kilometre taşı sayabileceğimiz değişiklikler de yani boşanma kayıplar yas süreçleri yeni bir ortama adapte olma şehir değiştirme ülke değiştirme gibi zorlu koşullar altında ortaya çıkabilen strese maruz kalma sonucunda bu yoğun stresi ortadan kaldırma da vücudun yarattığı bir patlama dediğimiz şeydir aslında sinir krizidir. Burada aslında suçlu zihinsel süreçlerle beraber nörolojik süreçlerle, bizim böbrek üstü bezlerimiz tarafından salgılanan adrenalin ve nöradrenalin dediğimiz hormonlarımızdır. Bu hormonlar aslında bizim aslında bizim stresle mücadele edebilmemiz için yaşama adapte olabilmemiz için var olan hormonlar. Ancak bu hormonlar aşırı düzeyde strese maruz kaldıkları takdir de vücutta bir patlama yaratarak kişinin fizyolojik olarak kendini kötü hissetmesine ve sinir krizlerini tetiklemeye yol açabiliyor.

Sinir Krizi

Sinir krizi belirtileri nedir

 belirtiler nedene, kişinin yapısına, psikolojik savunma mekanizmalarına göre farklı biçim ve şiddette ortaya çıkar. Ama genel olarak nörotik ve psikotik olmak üzere iki ana türde görüldüğü söylenebilir. Nevroz (iç çatışmaların bilinçdışı dışavurumu biçiminde ortaya çıkan ruhsal durumlar) söz konusu olduğunda, aşırı anksiyete (iç sıkıntısı, endişe ya da nedensiz korku), fobi, çarpıntı, sinirlilik, kolay ağlama, aşırı duyarlık gibi belirtiler görülür. Bazen kişi insanlarla ilişkilerden uzaklaşıp içe kapanır. Bazen de kişinin özdenetimini yitirdiği görülür. Birbirinden çok farklı ruh durumları arasında gidip gelen kişi duygularını denetleyemez ve bu da onun çevresi tarafından huysuz, saati saatine uymayan ve normal olmayan biri olarak değerlendirilmesine neden olur. Belirtiler arasında histerik nitelikli olanlar da yer alır, bayılmalar, uyuşma ve karıncalanma, histerik felçler ile bellek yitimi en sık görülenlerdendir. Öte yandan açık seçik bir depresyonda ortaya çıkabilir.

Sinir krizi tedavi ve iyileşme süresi nasıl

Tedavide izlenecek yol, sorunun şiddetine ve biçimine bağlıdır. Bazen uzun süreli psikoterapi gerekli olur, bazen de hastanede tek bir seans yeterli olabilir. Bazı durumlarda ise kısa süreli hastane tedavisi en etkili yöntemdir. Sorunun türüne göre ilaçlar ya da psikoterapiyle kişinin hem iyileştirilmesi, hem de gelecekte benzer koşullarla karşılaşması halinde dayanıklı olması amaçlanır. Kabaca nevroz türündeki ruhsal sorunların psikoz belirtileriyle seyredenlere oranla daha kolay ve hızlı tedavi edildiği söylenebilir.

]]>
Sinir Ucu İltihabı https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-ucu-iltihabi.html Thu, 29 Nov 2018 15:59:29 +0000 Sinir ucu iltihabı, tıpta nöropati olarak adlandırılan durum, sinir hücrelerinin yani nöronların hasar görmesini açıklar. Bu hasarlar vücutta ciltte döküntü, kızarıklık ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Bun Sinir ucu iltihabı, tıpta nöropati olarak adlandırılan durum, sinir hücrelerinin yani nöronların hasar görmesini açıklar. Bu hasarlar vücutta ciltte döküntü, kızarıklık ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Bunlara vücudun her yerinde rastlanabilir. Bazı hallerde kızarıklık yaşanmadan diğer belirtiler görülebilir. Elde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma ve kramplar olduğunda sinir hücrelerinde olan hasarlar akla gelmelidir. Vücut temel olarak iki sinir sisteminden oluşur. Beyin ve omurilikten meydana gelen merkezi sinir sistemi ve onu cilde, kaslara ve organlara bağlayan sinirlerden oluşan periferik sinir sistemi. Periferik sinir sistemi beyin ile kan damarları, organlar, deri ve kaslar arasındaki ilişkiyi sağlar. Beynin verdiği komutlar motor sinirleriyle iletilir. Beyne gitmesi gereken bilgiler duyum sinirleriyle geriye iletilir. Periferik sinir ucu iltihabı, beyin sapı ve omurilikten çıkıp vücuda yayılan hissiyat, kuvvet ve otonomik sinir hücrelerinin fonksiyonlarında ya da yapısında olan bozukluk olarak tanımlanır. Bu sinir hücreleri birlikte etkilendiği gibi, seçici olarak etkilenebilir. Sinir ucu iltihaplarının bir çok sebebi olabilir. Buna neden olan en yaygın etken şeker hastalığıdır. Şeker dozunun ayarlanamaması buna neden olmaktadır. Bu hastalık cildi ve sinir sistemini etkilediği gibi, bütün organları olumsuz etkiler. Şeker hastalığının dışında damar sertliğine sebep olan böbrek yetmezliği ya da Hiper tansiyon gibi rahatsızlıklarda sinir ucu iltihabına neden olabilir. Sistematik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda nöropatiye neden olabilir. Nöropatiler kazanılmış olduğu kadar, kalıtsal kökenli de olabilir. Kalıtsal olanlar doğum öncesinde yapılan tarama testleriyle rahatlıkla belirlenebilir.

Sinir ucu iltihabına sebep olan etkenler nedir

 • Sistemik ya da metabolik bozukluklar
 • Alkol bağımlılığı
 • Tiroit tembelliği
 • Vitamin eksiklikleri (Özellikle B12 vitamini eksikliği)
 • Kanser
 • Karaciğer yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • AIDS
 • Difteri
 • HIV enfeksiyonu
 • Romatoid artrit
 • Sifiliz
 • Toksik maddelere maruz kalma
 • Yapıştırıcı soluma
 • Kurşun, cıva, arsenik gibi ağır metallere maruz kalma
 • İlaçlar
 • Özellikle uçucu endüstriyel ajanlar
 • Kurşun zehirlenmesi
 • Değişik sebepler

Sinir ucu iltihabına neden olabilen ilaçlar nedir

Nöropatiye sebep olabilen ilaçlar arasında yüksek tansiyon ve kalp ritmini düzenleyen ilaçlar, kemoterapi ilaçları, antibiyotikler, cilt hastalıklarında kullanılan dapsone, kolesterol düşürücü ilaçlar, AIDS ilaçları, epilepsi hastalığında kullanılan fenitoin, idrar söktürücü ilacalar, arsenik sayılabilir. 

Sinir Ucu İltihabı

Sinir ucu iltihabı gelişimi nedir

 • Mononöropati: Bir tek siniri etkisi altına alan bozukluktur. Bu genellikle sıkışma, travma ya da yangı sebebiyle oluşur. Karpal tünel sendromu, yüz felci bu türler arasında yer alır.
 • Mononöritis mültipleks: Farlı alanlarda iki ya da daha fazla siniri etkileyen bozukluktur. Şeker hastalığı buna verilebilecek bir örnektir.
 • Polinöropati: Bu bozukluk çok sayıda periferik nöropatiyi kapsar. Bozukluk simetrik ve yaygın olarak görülür. Yani vücudun her iki yanında etkili olur. Duyu sinirlerinin ve motorun etkilendiği durumlar sensorimotor nöropati olarak adlandırılır.
 • Nörit: Bağışıklık sistemi ya da enfeksiyon sebebiyle oluşan bozukluktur.
 • Pleksit: Pek çok sinirin bir araya gelerek, bağlantı kurdukları pleksusta enflamasyon oluşumudur.

Sinir ucu iltihabı belirtileri nedir

Bu bozukluk ani olarak başlayabildiği gibi, uzun yıllar içinde de ilerleme gösterebilir. Rahatsızlığın ilk belirtileri uyuşukluk, güçsüzlük ya da ağrıdır. Motor si]]> Periferik Sinir Sistemi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/periferik-sinir-sistemi.html Thu, 29 Nov 2018 17:16:32 +0000 Periferik sinir sistemi, vücutta merkezi sinir sistemini iç organlara, cilde ve kaslara bağlayan sinirleri kapsar. Temel birimi sinir hücresi yani nöron olan periferik sinir sisteminin görevi, elektrik uyarılarıyla vücudu Periferik sinir sistemi, vücutta merkezi sinir sistemini iç organlara, cilde ve kaslara bağlayan sinirleri kapsar. Temel birimi sinir hücresi yani nöron olan periferik sinir sisteminin görevi, elektrik uyarılarıyla vücudun bölümleri arasında bilgi taşımaktır. Her bir sinir hücresi gövde ve akson adı verilen uzun kuyruktan oluşur. Aksonların görevi, sinir hücresinin gövdesi ile cilt, kaslar ve iç organlarda bulunan reseptörler arasındaki elektrik uyarılarını aktarmaktır. Aksonlar çoğunlukla miyelin adı verilen bir zarla kaplıdır. Elektrik uyarılarını hızlı ve etkin bir şekilde aktarırlar. Endonöryum adındaki özel bölümde bulunan akson demetleri yani sinir gövdeleri, sinirleri besin taşıyan kan damarlarını içerir. Bu demetler tüm vücudu bir elektrik ağı şeklinde kaplar. Aksonlar demetler biçiminde bulunur. Bu demetler sensoryel yani duyusal, motor ve otonomik olmak üzere üç türlüdür. Motor sinirler vücutta istemli olan hareketlerden sorumludur. Hücrelerin gövdesi omurilik içindedir ve elektrik uyarılarını iskelet kaslarındaki özel reseptörlere iletirler. Duyu sinirleri dokunmayı hissetme, ağrıyı ve titreşimi duyma, eşyaları tanıma olanağı sağlar. Hücrelerin gövdesi duyu gangliyonları adındaki yapıların içindedir. Organlardan ve ciltten aldıkları uyarıları merkezi sinir sistemine iletirler. Otonomik sinirler kalp atımı, solunum, kan basıncı, cinsel işlevler ve sindirimi kontrol altında tutar. Bu hücrelerin gövdeleri tüm vücutta yaygındır.

Periferik sinir sisteminin yapısı

Vücutta birinci boyun omurundan başlayarak, kuyruk sokumu omuruna kadar, her omurdan omurilikten çıkan iki sinir kökü bulunur. Omurun iki yanından çıkan bu spinal sinir lifleri, kaslara hareket uyarılarını taşırken, ciltten ve organlardan gelen duyu uyarılarını da omuriliğe taşır. Bel ve boyun bölgesinde bulunan sinir liflerinin düzeni, kaslı bir yapıya sahip olan kol ve bacaklara göre daha karmaşıktır. Spinal sinir köklerinin birleşiminden sinir ağları meydana gelir. Kollarda brakiyal pleksus adını alan ağlar, bacaklarda lumbosakral pleksus adını alır.

Periferik sinir sisteminin bölümleri nedir

Periferik sinir sistemi iki bölüme ayrılır.

Somatik sinir sistemi: (Kişinin isteğine bağlı görev yapan) Merkezi sinir sistemine duyusal bilgiler gönderir. Duyusal ve motor bölümlerinden oluşan sistemde, duyusal bölüm eklem, kas, tendon ve duyu organlarından uyarıları alırken, motor bölümü bunları değerlendirir. Sistemin özellikleri ise; 

 • Hem hareket, hem de duyu sinirlerini kapsayan sistemin etkilediği organlar iskelet kaslarıdır.
 • Sistemde sinir düğümleri bulunur.
 • Somatik sinirler gelen uyarılarla ısıyı, dokunmayı, ağrıyı ve kendinin farkında olmayı algılarlar.
 • Bu duyular kişinin bilinçli olduğunda algılanır.
 • Bu sinirler kişinin bilinçli ve istemli hareketi sağlar.
 • Sinirler genellikle uyarılma ile tepki vererek, kasların kasılmasını sağlar.
 • Bu sistemin tek hareket siniri bulunmaktadır.
Periferik Sinir Sistemi

Otonom sinir sistemi: (Kişinin isteği dışında görev yapan) İstemsiz çalışan sistem sayesinde, vücut dengesini korur. Bu sistem sempatik ve parasempatik sinir sistemi olarak iki bölüm halindedir. Bunlar tüm organlara ulaşır. Sempatik sinir sistemi duygularla hareket ederken, parasempatik sinir sistemi ise dengeleme vazifesi görür. Sistemin özellikleri ise;

 • Kalp kaslarının, düz kasların ve salgı bezlerinin çalışmasını düzenler. Bu görev azalma ve yavaşlama ya da artma ve hızlanma şeklinde yerine getirilir.
 • Sistemde otonom sinir düğümleri bulunur. 
 • Uyarılan sinirler düz kasların kasılmasını veya gevşemesini, kalp kasının kasılma oranını belirleyerek, hızlı yada yavaş çalışmasını, salgı bezlerinin az ya da çok çalışmasını sağlar.
 • Sistemin duyu, hareket ve birleştirme merkezi ile bağlantısı vardır.   
 • Sinirlerin iç]]> Merkezi Sinir Sistemi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/merkezi-sinir-sistemi.html Fri, 30 Nov 2018 11:41:11 +0000 Merkezi sinir sistemi, sinir sisteminin denetleyici ve yönetici olan kısmıdır. Kafatası ve omurga içinde yer alan sinirsel organlardan oluşur. Vücudun en karmaşık sistemi olan sinir sistemi, vücut ağırlığının oran Merkezi sinir sistemi, sinir sisteminin denetleyici ve yönetici olan kısmıdır. Kafatası ve omurga içinde yer alan sinirsel organlardan oluşur. Vücudun en karmaşık sistemi olan sinir sistemi, vücut ağırlığının oranının % 2 lik bölümünü oluşturur. Vücudun elektrokimyasal iletişim ağı olan sinir sistemi, periferik ve merkezi sinir sisteminden oluşur.

  Merkezi sinir sistemini oluşturan organlar nelerdir

  Beyin: İki yarım küreden meydana gelen beyin, girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Kafatası içinde bulunan en büyük sinirsel organdır. Kafatası ve beyin arasında bulunan zar, organı sarsıntıdan ve darbeden korur. Yapısı milyarlarca sinir hücresi ağından oluşmuştur. Beynin sağ yarım küresi vücudun sol tarafını, sol yarım küresi ise vücudun sağ tarafını yönetmektedir. Beynin her yarım küresi parietal, frontal, oksipital ve temporal olmak üzere 4 loba ayrılmıştır. Saçlı ve kalın deri altında bulunan kas ve fasya ile iki tabakadan oluşmuş olan kafatası beyni koruma altına almış olan yapılardır. Beyin ihtiyacı olan enerjiyi, glikoz yıkımından sağlar. Beynin glikozsuz ya da oksijensiz kalması halinde çalışması sekteye uğrar ve hücrelerinde harabiyet başlar. Beynin görevleri arasında;

  • Duyu organlarından gelen uyarıları değerlendirmek.
  • Problemler ve olayları düşünmek ve çözüme ulaştırmak.
  • Hafızayı sağlamak ve öğrenmeyi düzenlemek.
  • Susama, acıkma, uyuma ve uyumama düzenlerini sağlamak.
  • Vücut sıcaklığını ve kan basıncını ayarlamak.
  • Hormonların ne zaman salgılanması gerektiğini düzenlemek yer alır.
  Merkezi Sinir Sistemi

  Beyni oluşturan bölümler nedir

  • Beyin kabuğu (Serebral korteks): Beynin kıvrımlarını örten beyin kabuğu 2-6 mm kalınlığındadır. Sağ ve sol tarafı kalın bir bant oluşturmuş olan sinir lifleri ile bağlanmıştır. Yüzeyi girinti ve çıkıntılarla kaplıdır. Girintiler sulkus, çıkıntılar girus olarak adlandırılır. Beyin kabuğunun girintili ve çıkıntılı olması beynin yüzeyini arttıran etkendir. Görevi istemli hareket, düşünme, sonuç çıkarma, dil çıkarma ve algılama yapmaktır. Beynin yarım küreleri vücudun ters taraflarını kontrol altına alır. Fakat % 90-95 kişide sol beyin daha baskın özelliktedir.
  • Beyin sapı: Beyin ve omurilik arasındaki bağlantıyı sağlayan yapıdır. Buradaki bazı bölgeler kalp hızını, kan basıncını, solunumu düzenlemekten sorumludur. Beyin sapında bulunan yapılar solunum ve dolaşımın merkezi olan omurilik soğanı, orta beyin ile omurilik soğanını birleştiren köprü, beyin kabuğunu gelen duyusal sinirlere karşı uyaran retiküler formasyon ile en kısa bölüm olan ve işitme ve görme ile ilgili reflekslerle alakalı olan orta beyindir.
  • Beyincik (Serebellum): Beyin sapının arkasında bulunan beyincik, ağırlık olarak merkezi sinir sisteminin % 10 unu oluşturur. İki yarım küreden oluşmuş ve çevresinde onu saran kabuğu vardır. Dengeyi, durmayı ve hareketi sağlamaktadır. Kulaktan aldığı mesajlarla, vücudun dengesini sağlamaktadır. Burası aynı zamanda aksırma, hapşırma, öksürme gibi istemsiz hareketlerin merkezidir. Beyincik beynin hareketle ilgili bölümlerle iletişimini sağlar, burası olmadan yazma, dikiş yapma gibi hareketlerdeki özel kas hareketleri oluşmaz.
  • Beyin omurilik sıvısı: Bu sıvı meninks tarafından meydana getirilir. Omurilik ve beyin bu sıvı içinde yer alır. Su gibi berrak ve açık renklidir. Travmalarda olan yaralanmalarda yastık görevi görerek, beyni korur. Aynı zamanda kan ve beyin arasında atık madde ve besin değişimini gerçekleştirir. İçeriğinde sodyum, protein, magnezyum, kalsiyum, karbondioksit gibi bileşenler bulunur. Kafatasında kırık olduğunda, dışarıya akabilir. Kulak ve burundan akmalar sık yaşanır. 
  • Hipotalamus: Beynin tabanında bulunan bezelye büyüklüğündeki yapıdır. Vücut ısısını düzenler. Aynı zamanda hipofi]]> Beyin ve Sinir Cerrahisi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/beyin-ve-sinir-cerrahisi.html Sat, 01 Dec 2018 00:16:59 +0000 Beyin ve sinir cerrahisi, periferal sinir sistemi bozukluklarını ve nörüşirürji ile alakalı rahatsızlıkları mekanik müdahale aracılığıyla tedavisini gerçekleştiren bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Tıp doktorlarının bu Beyin ve sinir cerrahisi, periferal sinir sistemi bozukluklarını ve nörüşirürji ile alakalı rahatsızlıkları mekanik müdahale aracılığıyla tedavisini gerçekleştiren bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Tıp doktorlarının bu alanda uzmanlık yaparak  nörocerrahah ve nöroşirürjiyen unvanlarını almaktadırlar. Beyin ve sinir cerrahisi dalının ileri uzmanlık alanları arasında spinal, tümör, vasküler, pediatrik nöroşirurji ve fonksiyonel gibi dallarda  bulunmaktadır.

   Beyin ve sinir cerrahisi eğitimi ve pratik uygulamalarındaki zorluktan dolayı ülkemizde bulunan nörocerrahların sayısı fazla değildir. Hastalığın şiddetine göre tedavi uyguladıkları hastalarda ameliyat uyguladıklarında yaklaşık 5-14 saat süren operasyon gerçekleştirmektedirler. Uzun süreyle ve zorlukla gerçekleştirdikleri görevlerinden dolayı tıp doktorları arasında en çok parayı beyin ve sinir cerrahisi uzmanları almaktadır.

   Beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarının ilgilendikleri hastalık çeşitlerini sıralamamız gerekirse;

   Beyin ve Sinir Cerrahisi

   • Omuriliği besleyen damarların ve beyin dokusunda gerçekleşen balonlaşma(anevrizma),
   • Beyin ve omurilik dokusunun içinden kaynaklanan ya da dışarıdan basarak sorun oluşturan tümörlerin giderilmesi,
   • Boyun damarlarındaki daralmalar(karotid stenoz),
   • Beyin boşluklarındaki sıvı miktarının artışı(hidrosefali), 
   • Doğum sırasında meningomyelosel gibi sinir sisteminin oluşumu
   • Doğuştan kaynaklanan kafatasındaki şekil bozuklarının tedavisi ve giderilmesi
   • Omurga hastalıklarının tümü(Bel fıtığı başta olmak üzere)
   • Omurilik ve kafa yaralanmaları
   • Travma ve kesikleri tedavisi ve giderilmesi
   • Kol ve bacak sinirlerinin sıkışarak peri ferik sinir sisteminde meydana getirdiği rahatsızlıklar
   • Beyin damarlarında meydana gelen tıkanmalar
   • Parkinson ve sara hastalığı gibi nörolojik hastalık geçiren bireylerin psikiyatrik tedavisinde 
   • Ağır kanser ağrıları, tik hastalığı ve trigeminal nevralji hastalıklarının cerrahi tedavi ve ameliyatında Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları etkin tedavi şekilleri uygulamaktadırlar.

   Bu kadar yoğun ve ağır gören yapan beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarının mesleki derneği "Türk Nöroşirurji" Derneği'dir. Ülkemizde faaliyet gösteren beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarının bir araya gelerek, bilgi ve tecrübelerini paylaştıkları dayanışmayı esas alan bir dernektir. Sayıları oldukça az olan Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanlarından dünya çapında ün kazanmış olan isim Gazi Yaşargil'dir. Teknolojinin son hızla gelişim gösterdiği son zamanlarda ağır kanamalar ve korku dolu geçen ameliyatların gerçekleşeceği sanılan cerrahi operasyonlarda son 10 senede beyin cerrahisi oldukça gelişerek diğer gelişmiş ülkelere benzer şekilde üstün uzmanlaşma göstermektedir. Tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olan stereo taktik radyo cerrahi uygulamasıyla tümör ve beyin damar hastalıkları kansız ve anestezi olmadan ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

   ]]>
   Kolda Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/kolda-sinir-sikismasi.html Sat, 01 Dec 2018 09:01:11 +0000 Kolda sinir sıkışması, dirsek bölgesinde ulnar sinirin sıkışması veya irritasyonuna verilen isimdir. Boyun omurlarını köken alan ulnar, radial ve median isimi üç adet ana sinir bulunmaktadır. Sinirler dirsekte en çok kubi Kolda sinir sıkışması, dirsek bölgesinde ulnar sinirin sıkışması veya irritasyonuna verilen isimdir. Boyun omurlarını köken alan ulnar, radial ve median isimi üç adet ana sinir bulunmaktadır. Sinirler dirsekte en çok kubital tünelde sıkışma göstermektedir. Nadir olarak el bileğinde de sıkışma gerçekleşmektedir. Ulnar sinirin sıkışarak diğer sinirlerin tünelde geçişinin zorlaştırarak daraltır ve bu bölgelerde uyuşma, ağrı, karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

   Kol dirseğinin iç bölgesinde, kemik çıkıntısı bulunmaktadır. Buna medial epikondil ismi verilmektedir. Medial epikondilin arka tarafında bulunan kubital tünelin içinden ulnar sinir geçmektedir. Cildin hemen alt tarafında bulunan sinirler elimizi medial epikondile yerleştirdiğimizde hemen fark edilmektedir. Kol dirseğimizin altında ön kol ve bilek arasında bulunan ulnar sinirler kasların içinde seyir etmektedir. Ulnar sinirler el bileğine hemen yakın bölgede guyon kanalı isimli ikinci tünelden geçerler ve serçe ile yüzük parmaklarına sonlanmaktadır. Hareket ettirme özelliği olan ulnar sinirler serçe ve yüzük parmaklarının hareketini sağlamaktadır.

   Kolda Sinir Sıkışmasına Sebep Olan Etkenler Nelerdir

   Sıklıkla kolda ağrı, uyuşma ve karıncalanma etkisiyle gerekli tetkikler yapılarak teşhis edilen kolda sinir sıkışması durumunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ulnar sinirlerini geçmesini sağlayan dirsek geçiş bölgesinde yer alan tünelin yapısı dar ve yumuşak doku koruması az bulunmaktadır. 

   Yaygın olarak kolda sinir sıkışması nedenlerini sıralamamız gerekirse;

   • Bazı insanlar uyurken ellerini yanağına koyarak uyumaktadır. Bu durumda dirsek büküldüğünden kıvrılma kısmındaki ulnar sinirler gerilir. Uzun süre sabit tutulan kolun dirsek bölgesinde ağrı ve hassasiyet meydana gelmektedir. Sabit kalan ulnar sinirler uzun süre gerildiğinden kişiyi gece uykudan uyandıran parmak uyuşmaları gerçekleşebilmektedir.
   • Kişilerin kemik yapısı ve hassasiyet derecesine göre yaptıkları ters hareketler sonucu dirsek bölgesi kıvrıldığında ulnar sinir tünelden dışarı kayar ve tekrar geri döner. Sürekli tünelde geçiş yapan sinirlerde zamanla zedelenme meydana gelmektedir.
   • Dirsekte şişme durumlarında ulnar sinir sıkışması gerçekleşmektedir.(kireçlenme,romatizma)
   • Meydana gelen kol kırıklarında iyileşme sürecindeyken sürekli sabit kalan kolda sinir sıkışmaları yaygın olarak görülmektedir.
   • Dirsek çevresinde oluşan kistlerde ulnar sinirin tünellere geçişini engelleyeceğinden sinir sıkışması meydana gelebilmektedir.
   • Dirseğin uzun süre sabit kalınmasını sağlayan mesleklerde çalışan kişilerde çoğunlukla sinir sıkışması durumu gerçekleşebilmektedir.(sekreter, memur, şoför)

   Kolda Sinir SıkışmasıKolda Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir

   • Sıklıkla serçe parmağı ve yüzük parmaklarında şiddeti arttırarak gösteren ağrılar meydana gelebilmektedir. Dirseğin iç tarafından da yoğun bir ağrı hissedilebilmektedir.
   • Başlangıçta şiddeti az olan zamanla şiddetti artan, özellikle belli kol hareketlerinde meydana gelen ağrılar
   • Vücudun dinlenmeye çekildiği sürede özellikle geceleri uyuşma ve karıncalanmalar yoğun olarak hissedilebilmektedir. Bu durumda el sallanarak ağrının azalması sağlanabilmektedir.
   • Kolda meydana gelen ağrıların sinir sıkışması ihtimali olup olmadığı ağrıları ilk hissettiğiniz andan itibaren mutlaka doktor kontrolünde teşhisi konmalıdır. Zira sürekli gerilen ulnar sinir yanlış hareketlere devam edildiği takdirde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilmektedir.

   Kolda Sinir Sıkışmasının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır

   • Ağrılarınız olduğu andan itibaren detaylı olarak bilgilendirdiğiniz dok]]> Sinir Sıkışması Neden Olur https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-neden-olur.html Sun, 02 Dec 2018 07:48:32 +0000 Sinir sıkışması; sinirlerin çevresinde bulunan dokuların (kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi ) sinirlere aşırı baskı yapması sonucunda oluşan bir sinir hastalığıdır. Dokulara yapılan bu baskıdan dolayı Ağr Sinir sıkışması; sinirlerin çevresinde bulunan dokuların (kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi ) sinirlere aşırı baskı yapması sonucunda oluşan bir sinir hastalığıdır. Dokulara yapılan bu baskıdan dolayı Ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi etkiler olmaktadır. Sinir  sıkışması vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. Ancak sinir sıkışması en çok el, ayak, bilek, kol, bacak ve belde daha çok görülmektedir. Sinir sıkışması fıtık ve siyatik ağrılarına da neden olmaktadır. Bazı sinir sıkışmaları yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta sürerken bazı sinir sıkışmaları daha uzun sürmektedir ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bundan dolayı sinir sıkışmasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

    Sinir Sıkışmasının En Önemli Belirtileri:

    • Sinir sıkışması olan bölgede uyuşukluk ve duyu yani his kaybı
    • Ağrı ( Sinir sıkışması omurilikteki bir sorundan kaynaklı ise öksürme ve hapşırma gibi durumlar da bu ağrı artabilir. )
    • Sinir sıkışmasının olduğu yerde karıncalanma ve iğne batması gibi oluşan bir his
    • Kaslarda güçsüzlük ve seğirme
    • El ve ayaklarda hareket etmekte güçlük çekilmesi
    • Terlemenin artması ya da azalması
    • Sıcaktan ve soğuktan daha fazla etkilenme
    • Sinir sıkışması olan bölgenin kullanımının azalması

    Sinir Sıkışmasının En Önemli Nedenleri:

    • Duruş ve oturma bozuklukları
    • Sürekli tekrarlanan eylemler
    • Yapılan bazı spor aktiviteleri
    • Sürekli tekrar edilen eylemler
    • Stres
    • Osteoartrit
    • Obezite

    Sinir Sıkışmasını Arttıran Etmenler:

    Postur ( duruş bozukluğu ) Kötü duruş omurga ve sinirlere daha fazla basınç yüklenmesine sebep olur. Bu nedenle postür yani duruş bozukluğu sinir sıkışması riskini arttırır.

    Cinsiyet: Kadınlarda sinir sıkışması erkeklere oranla daha fazladır. Bunun nedeni kadınlarda karpal tünel sendromu erkeklere oranla 3 kat daha fazla gelişim gösterir. Dolayısıyla sinir sıkışma riski de daha yüksek olur.

    Kemik Mahmuzları: Kemiklerin kenarlarında kemik uzantıları oluşmasına kemik mahmuzları adı verilir.  Yaşanan travmalar ve osteoartrit gibi kemik sağlığını etkileyen durumlar sonucu oluşmaktadırlar. Daha sonrasında ise sinirlerde ki baskıyı arttırarak sinir sıkışmasını tetikler. Bu nedenle kemik mahmuzlarıyla başınız belada ise sinir sıkışmasının olması da kaçınılmazdır.

    Romatoid Artrit: Romatoid artritin iltihaplara neden olur ve bu iltihaplar sinir sıkışmasını tetikler. Bu nedenle bu tür sorunlar çkenlerin sinir sıkışması yaşama riski de fazladır.

    Uzun Süre Aynı Hareketi Yapmak: Özellikle bazı hareketleri sürekli tekrarlamak sinir sıkışması riskini arttırmaktadır. Aynı hareketi sürekli terar yapmak zorunda olan kişiler de kas ağrıları ve kas sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de sinir sıkışmasıdır.

    Sinir Sıkışması Neden Olur

    Obezite: Obezite sağlığı tehdit ettiği gibi sinirlere de etki eden bir rahatsızlıktır. Vücudu büyük bir ağırlığın altına aldığı için sinirlerin sıkışmasına neden olmaktadır.

    Hamilelik: Hamilelik döneminde bayanların aldığı kilolardan dolayı ve vücudun ödem tutmasından dolayı sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Hamilelikte obezite gibi kemiklerin ciddi ağırlık altında kalmasına neden olmaktadır. bundan dolayı hamile bayanlarda sinir sıkışması çok sık görülmektedir.

    Genetik Yatkınlık: Bazı kişilerin ailesinde sinir sıkışması yaygın görülen bir rahatsızlıktır ve kişide görülen sinir sıkışması da aşleden gelen yatkınlıktır. Ailesinde sinir sıkışması olan kişilerin de bu sorunla yüz yüze gelmeleri yüksek bir ihtimaldir.

    Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir

    Sinir sıkışması şüphesiyle doktora giden hastalar öncelikle fiziksel bir muayened]]> Sinir Sıkışması Nedir https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-nedir.html Sun, 02 Dec 2018 09:09:31 +0000 Sinir sıkışması, sinirlerin, kemik, kıkırdak, kas ve tenton gibi dokularca aşırı baskıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Oluşan basınç sonucu sıkışma gerçekleşen sinirlerde hissizlik, ağ Sinir sıkışması, sinirlerin, kemik, kıkırdak, kas ve tenton gibi dokularca aşırı baskıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Oluşan basınç sonucu sıkışma gerçekleşen sinirlerde hissizlik, ağrı ve karıncalanma gibi semptomlar ortaya çıkar. Sinir sıkışması vücudun herhangi bir bölgesinde oluşacağı gibi fıtık ve siyatik ağrılara da yol açabilir.

    Sinir sıkışması nedeni ile el ve bileklerde hissizlik, karıncalanma ve ağrı gibi şikayetler oluşabilir. Fakat bu şikayetler için endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü bu tür şikayetler 15 günlük uygun bir tedavi ile kontrol altına alınabilir. Ancak bazı vakalarda uygulanan tedaviye rağmen olumlu bir sonuç alınamadığından cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

    Sinir Sıkışması Neden Olur

    Sinir sıkışması sinirlerin etrafındaki hücrelerin sinirlere uyguladığı aşırı baskı nedeni ile oluşmaktadır. Sinir sıkışması bazı vakalarda disk kayması ve bel fıtığı gibi sebeplerden oluşabilmektedir. Bazı vakalarda ise karpal tünel sendromu gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Sinir sıkışması için başka bir neden ise yaralanma ve travmalar önemli rol oynamaktadır. Ayrıca sinir sıkışması;

    • Aşırı şişmanlık
    • Duruş bozuklukları
    • Stres
    • Uygulanan spor aktiviteleri
    • Osteoartrit olarak sıralanabilir.

    Sinirlerin maruz kaldığı baskı sonucu sinirlerde iltihaplanma oluşarak işlev bozukluklarına yol açılabilir. Kısa sürede oluşan sinir sıkışmaları kişide sürekli bir hasar bırakmaz. Fakat kronikleşen sinir sıkışmaları ile kişi ciddi sorunlara maruz kalabilir.

    Sinir Sıkışması Belirtileri

    • Sıkışmanın gerçekleştiği bölgede uyuşukluk, his kaybı
    • Ağrı
    • Karıncalanma ve güç kaybı
    • El ve ayaklarda hareket kaybı
    Sinir Sıkışması Nedir

    Sinir Sıkışması Tedavisi

    Sinir sıkışması tedavisinde ilk adım hastanın yeteri kadar dinlenmesidir. Tedaviyi üstlenen doktor hastasından ağrıya ve uyuşukluğa neden olacak tüm hareketlerden uzak kalmasını isteyecektir. Sinir sıkışmasının oluştuğu alanda atel ya da bant kullanılması uygun görülebilir.

    Dinlenme aşaması geçtikten sonra hasta için fizik tedavisi başlatılabilir. Sinirler üzerinde oluşan basıncı gidermek için uygulanacak fizik tedavi ile fayda sağlanabilir. Fizik tedavinin amacı hem sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek hem de kaslarda esneme ve güçlenme sağlamaktır.

    Doktorun reçete edeceği ilaçlar sinir sıkışması tedavisinde etkili rol oynayabilir. Aneljezik ve kortkosteroid enjeksiyonlar sinir sıkışması tedavisinde sıkça kullanılan ilaç gruplarıdır. Bu ilaçlar sayesinde oluşan ağrı ve semptomlar azalabilir.

    Uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen sorun giderilememişse cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Tercih edilecek cerrahi işlemin çeşidi sinir sıkışmasının boyutuna, nedenine ve bulunduğu alana göre farklılık gösterebilir.

    ]]>
    Sinir Sıkışması Ameliyatı https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 06:04:24 +0000 Sinir Sıkışması Ameliyatı, Boyun omurlarından köken alıp ele kadar uzanan ulnar, median ve radial isimli üç adet ana sinir vardır. En sık dirsek bölgesinde yer alan kubital tünelde sıkışmaktadır. Nadiren bilek de Sinir Sıkışması Ameliyatı, Boyun omurlarından köken alıp ele kadar uzanan ulnar, median ve radial isimli üç adet ana sinir vardır. En sık dirsek bölgesinde yer alan kubital tünelde sıkışmaktadır. Nadiren bilek de sıkışma meydana gelebilir. Kubital tünel sendromu, ulnar sinirin dirsek bölgesinde sıkışması veya irritasyonuna verilen isimdir. Ulnar sinirin sıkışması sonucu dirsek, el bileği ve parmaklarda uyuşma ve ağrı meydana gelebilir. Dirsek bölgesinde, iç tarafta yer alan kemik çıkıntısına medial epikondil denir. Medial epikondilin arkasında kubital tünel yer almaktadır ve içinden ulnar sinir geçmektedir. Elimizi medial epikondile yerleştirdiğimizde tünelden geçen sinir parmak uçlarıyla çok rahat hissedilebilir. Çünkü cildin hemen altında yer almaktadır. Dirseğin altı veya ön kol ile bilek arasında, ulnar sinir kasların içinde seyir etmektedir. El bileğine yakın bölgede guyon kanalı isimli ikinci tünelden geçerek serçe ve yüzük parmakların hareketini sağlar ve his duyusunu alır.

    Sinir Sıkışması Nedenleri

    • Dirsek büküldüğünde ulnar sinir gerilir. Uzun sürerse dirsek bölgesinde ağrı ve hassasiyet oluşur. Bazı insanlar uyurken elini yanağına koyarak uyur. Ulnar sinir gerilir ve gece uykudan uyandıran parmak uyuşmaları ile sonuçlanabilir.
    • Bazı kişilerde dirsek kıvrıldığında sinir tünelden dışarı kayar ve tekrar geri döner. Zaman içinde bu durum sinirin zedelenmesine yol açar.
    • Uzun süre dirsek üzerine yatmak
    • Dirsekte şişme durumları (kireçlenme, romatizma)
    • Dirsek travması veya kırığın iyileşme döneminde görülebilir.

    Sinir Sıkışması Teşhisi

    • Dirseğin iç kısmında ve cilt altındaki sinir irrite edildiğinde, serçe parmaklara gelen uyuşma veya ağrılarda artış olması.
    • Dirsek büküldüğünde şikayetlerin belirgin olması.
    • El ve parmakların gerilmesi ile şikayetlerin ortaya çıkışı anlamındadır.

    Röntgen, kireçlenme, kemik çıkıntılar hakkında bilgi verir. Ayırıcı tanı açısından önemlidir.

    Mr, dirsek bölgesinde yer alan yumuşak dokular hakkında bilgi verir.

    Emg, sinirler elektirik kabloları gibidir. Emg, sinir sıkışmalarında sinir ileti hızını, fonksiyonunu ve sıkışmasını değerlendiren çok kıymetli bir testtir.

    Sinir Sıkışması Ameliyatı

    Sinir Sıkışması Ameliyatı,

    Bu ameliyat anterior transpozisyon olarak isimlendirilir. Bu ameliyat gevşetme ameliyatı ile birlikte sık yapılır. Sinir tünelden alınır ve medial epikondilin ön tarafına taşınır. Bu sayede sinirin gerginliğini azalmaktadır. Sinir cilt ve yağ tabakasının altında yer alan kasların üstüne, içine veya kasların altına transfer edilebilir. Kubital tünelin yer aldığı iç kemik çıkıntısı yani medial epikondil kemik kesimi ile çıkartılır. Bu durumda tünel ortadan kalkar ve sinir öne doğru yer değiştirir.

    Ameliyat Sonrası İyileşme

    Ameliyat sonuçları genellikle başarılı ve günlük aktivitelere dönüş mükemmeldir. Akademik çalışmalarda tüm cerrahi yöntemlerinin sonuçları birbirine benzer bulunmuştur. Fakat geç kalınmış, ciddi düzeyde sıkışma ve kas erimesi olan hastalarda cerrahi başarı oranı düşmektedir. Erken tanı ve tedavi cerrahinin başarısını belirleyen en önemli faktördür. Ameliyat sonrası normal Hayat'a dönüş, hastanın önerilere riayet etmesi ile paralellik göstermektedir.

    ]]>
    Sinir Sıkışması Belirtileri https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-belirtileri.html Tue, 04 Dec 2018 05:09:37 +0000 Sinir Sıkışması Belirtileri, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınmasına sonucu oluşan bir sinir hastalığı. Basınç sonucu sıkışan sinirler ağrı, uyuşma Sinir Sıkışması Belirtileri, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınmasına sonucu oluşan bir sinir hastalığı. Basınç sonucu sıkışan sinirler ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi etkiler yaratabilir. Vücudun her bölgesinde oluşabilen sinir sıkışması, fıtık ve siyatik ağrılarına da neden olabilir. Ayrıca el ve bileklerde uyuşma, karıncalanma ve ağrının da nedeni olabilir.

    Sinir Sıkışmasının Nedenleri nedir

    Sinir sıkışmasının asıl nedeni sinirler çevresindeki dokuların sinirlere aşırı baskı uygulamasıdır. Bu durum bazen disk kayması, bel fıtığı gibi nedenlerle oluşurken, bazen de karpal tünel sendromu gibi nedenlerle ortaya çıkar. Sinir sıkışmasının bir diğer önemli nedeni de yaralanmalar ve travmalardır. Bunun dışında sinir sıkışmasına neden olan durumlarsa şöyle sıralanıyor;

    • Obezite
    • Duruş ve oturma bozuklukları
    • Sürekli tekrarlanan eylemler
    • Stres
    • Bazı spor aktiviteleri
    • Osteoartrit

    Sinirlere uygulanan aşırı basınç sinirlerde iltihaplanmaya yol açarak fonksiyon kaybına neden olabilir. Kısa süreli sinir sıkışmaları genellikle kalıcı zarar vermez. Ancak uzun vadeli, kronik sinir sıkışmaları ciddi yan etkiler gösterebilir.

    Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir

    • Sorunlu bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı
    • Ağrı (Sinir sıkışması omurilikteki bir sorundan kaynaklıysa öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ağrı artabilir)
    • Karıncalanma ve iğne batması hissi
    • Kaslarda güçsüzlük ve seğirme
    • El ve ayaklarda hareket güçlüğü
    Sinir Sıkışması Belirtileri

    Sinir Sıkışması Riskini Arttıran Etkenler Nedir

    • Postür (duruş bozukluğu), kötü duruş omurga ve sinirlere daha fazla basınç yüklenmesine neden olur. Bu nedenle postür sinir sıkışması riskini arttırır.
    • Cinsiyet, kadınlarda sinir sıkışmasının en büyük nedenlerinden biri olan karpal tünel sendromu erkeklere oranla 3 kat daha fazla gelişir. Dolayısıyla sinir sıkışması ihtimali de kadınlarda erkeklere oranla çok daha yüksektir.
    • Kemik mahmuzları, kemiklerin kenarlarında kemik uzantıları oluşmasına kemik mahmuzları denir. Travmalar ve osteoartrit gibi kemik sağlığını etkileyen durumlar sonucu oluşabilirler. Sonrasında da sinirlerdeki baskıyı arttırarak sinir sıkışmasını tetikleyebilirler. Bu nedenle kemik mahmuzlarıyla sorun yaşıyorsanız sinir sıkışması da olma özelliği bulunur.
    • Romatoid artrit, romatoid artritin neden olduğu iltihaplar sinir sıkışmasını tetikler. Bu nedenle bu tür sorunlar çekenlerin sıkışması yaşama riski de göre fazladır.
    • Uzun süre aynı hareketi yapmak, özellikle bazı işler nedeniyle uzun süre aynı hareketi tekrarlamak zorunda kalanlarda pek çok sinir, eklem ve kas sorunları ortaya çıkar. Bunlardan biri de sinir sıkışmasıdır.
    • Obezite, obezite sağlığı olduğu gibi tehdit eden bir sağlık sorunudur. Kalp sorunları, organ yetmezlikleri, eklem ve kemik hastalıkları bunlardan yalnızca birkaçı. Ancak obezitenin derdi tasası bunlarla sınırlı kalmıyor. Vücudu büyük bir ağırlığın altına alarak kasların ve kemiklerin sinirleri sıkıştırmasına neden oluyor. Bu nedenle obezite sorunu çekenlerin sinir sıkışmasıyla tanışması çok uzun sürmez.
    • Hamilelik, hamilelik de vücudun hem kilo almasına, hem de ödem tutmasına nedendir. Bunlar da tıpkı obezitedeki gibi kasların, kemiklerin ciddi ağırlık altında kalmasına ve sinirleri sıkıştırmasına neden olur.
    • Genetik yatkınlık, Bazı kişilerin ailesinde sinir sıkışması yaygın görülen bir sorundur. Bunun nedeni genetik yatkınlıklarıdır. Genlerimiz yaşadığımız pek çok sağlık sorununda kilit önem taşır. Bu nedenle ailesinde sinir sıkışması olan kişilerin bu sorunla yüz yüze gelmesi daha yü]]> Bilekte Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/bilekte-sinir-sikismasi.html Tue, 04 Dec 2018 14:07:30 +0000 Bilekte sinir sıkışması, elde parmakların hareketi ve hissini sağlamakta önemli bir yere sahip olan ve median sinir olarak adlandırılan yapının el bileğinde sıkışmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Elde kasların Bilekte sinir sıkışması, elde parmakların hareketi ve hissini sağlamakta önemli bir yere sahip olan ve median sinir olarak adlandırılan yapının el bileğinde sıkışmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Elde kasların çalışması ve duyunun hissedilmesi üç tane sinir aracılığıyla sağlanır. Bu sinirlerin en büyüğü olan median sinir, el bileğinin orta bölümünde ve el ayası tarafında bir tünel içinde avcun içine doğru gider. Median sinirin tünel içinde sıkışması, bilekte sinir sıkışması ya da tıptaki adıyla karpal tünel sendromu olarak adlandırılır. Sinirin burada tünelde sıkışması, basınç artışıyla ya da tünelin daralmasıyla meydana gelir. Medyan sinir el bileğinin içinde parmakları hareket ettirmeye yarayan dokuz tane tendon ile birlikte karpal tünel adındaki dar bir tünelden geçer. Bu sinirin görevi işaret parmağını, baş parmağını, orta parmağın iç tarafını ve yüzük parmağının dış bölümünü hissetmemizi sağlar. Bunun yanında parmakların ince ve hassas hareketler yapmasını sağlar.

     Bilekte sinir sıkışması kimlerde görülür

     Bu rahatsızlık daha fazla kadınlarda ve 40-60 yaşlarında görülür. Rahatsızlığın belirgin bir sebebi bulunmamaktadır. Genellikle el bileğini uzun süre bükülü vaziyette tutan kişilerde ya da el bileğiyle sürekli ağır işler yapan kişilerde daha sık görülür.  Sürekli olarak daktilo, klavye kullanan kişiler risk altında kabul edilir. Bunun yanında romatoid artrit, şeker hastalığı, hipotroidi, gut, aşırı kilo gibi rahatsızlıklarda bu sorunun ortaya çıkışı kolaylaşmaktadır. Hamilelik döneminde vücutta sıvı oranının artması, geçici olarak bilekte sinir sıkışması belirtisi gösterebilir.

     Bilekte sinir sıkışması belirtileri nelerdir

     Rahatsızlık başlangıç aşamasında çoğunlukla elde güçsüzlük, kısa sürede yorulma ve ilk üç parmakta hissedile karıncalanma şeklinde belirtiler verir. Rahatsızlık ilerledikçe parmaklarda olan uyuşma artar ve ağrılar daha şiddetlenir. Özellikle geceleri kişiyi uyandıracak derecede şiddetli ağrılar yaşanmaya başlar. Kişi elini salladığında ya da bileğini hareket ettirdiğinde ağrıda azalma olur. Daha fazla ilerlemesine göz yumulan rahatsızlıklarda, baş parmağın tabanının etrafında olan kaslarda erime ve baş parmakta güçsüzlük yaşanmaya başlar. El parmaklarında his kaybı olduğundan, hastalar acı ve ağrı duymadıklarından, farkında olmadan parmaklar kazalara maruz kalabilir.

     Bilekte sinir sıkışması teşhisi nasıl yapılır

     Rahatsızlığın tanısı için hastanın klinik bulguları ve yaşadığı şikayetler yeterli olmaktadır. Fakat kesin teşhis yapabilmek için, yani sinirin içindeki elektrik sinyallerinin taşındığını ya da taşınmadığını gösteren EMG tetkikinin yapılması gerekir. 

     Bilekte Sinir Sıkışması

     Bilekte sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır

     Rahatsızlık başlangıç döneminde ise el bileğinin hareketlerinin kısıtlanması ve antienflamatuar ilaç kullanımı ile şikayetler azaltılabilir. Erken dönemde fizik tedavi başarılı sonuçlar verebilir. Sinir etrafındaki şişliklerin azaltılması için yapılan steroid enjeksiyonlar, belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur. Bir kaç hafta süren tedavilerden sonra, geçmeyen sinir sıkışmalarında cerrahi müdahale yapılması gerekir. Bu ameliyatta avuç içiyle el bileği arasında yapılan bir kesiyle, karpal tünele ulaşılarak, tünelin çatısındaki bölge kesilir. Böylece tünel açılmış olur. İlerleyen rahatsızlıklarda sinirin kalınlaşan kılıfına, mikroskop altında sinir serbestleşmesi yapılır. Bu sinirin etrafında olan basıncı azaltır. Ameliyattan sonra düzelme hemen gerçekleşmez. Bir ay elde şişlikler devam edeceğinden, sinirdeki sıkışma bazı hallerde artarak devam edebilir. Çok geç kalınmış vakalarda ameliyat sonrası şikayetler azalsa da, tam olarak iyileşme sağlanamaz. Ameliyatın başarısı hastanın doğru beslenmesiyle, sigara kullanmamasıyla ve yaşıyla orantılıdır. Bunlar olumsuz olduğunda, ameliyatın sonucu da başarısız olacaktır. Sinir Sıkışması Ameliyatı Nasıl Yapılır https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-ameliyati-nasil-yapilir.html Wed, 05 Dec 2018 09:05:48 +0000 Sinir sıkışması ameliyatı nasıl yapılır, hastalarda uzun süredir devam eden, geceleri uykudan uyandıran ağrılarla beraber güçsüzlük ve eşyaların elden düşürülmesi şikayetlerine yol açan sinir sıkışmalar Sinir sıkışması ameliyatı nasıl yapılır, hastalarda uzun süredir devam eden, geceleri uykudan uyandıran ağrılarla beraber güçsüzlük ve eşyaların elden düşürülmesi şikayetlerine yol açan sinir sıkışmalarında ameliyat kaçınılmaz olur. Hastalar belli bir süre elini suda kullanamayacağından, işlerini ayarlayarak fazla uzatmadan ameliyatı olmalıdır. Hastaların günlük ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabilmesi için, iki el birden ameliyat edilmez. Bir el ameliyat edilip, iyileştikten sonra diğer elin ameliyatı yapılır. İki ameliyat arasında yaklaşık olarak 2-3 aylık bir süre bulunur.

     Sinir sıkışması ameliyatının yapılışı

     Hastanın koltuk altından sinirlere yapılan iğnelerle, kolun bütünü uyuşturulur. Bu şekilde hastaya daha az ilaç verilerek, ağrısız olarak ameliyat gerçekleştiriliyor. Anestezinin riski olmadığından, bu yöntem daha sağlıklı kabul ediliyor. Aynı zamanda ameliyat sonrasında ağrılı dönme olan 6-8 saatlik süreç, bu şekilde daha az ağrıya neden oluyor. Kolun uyuşturulmasının ardından, koldaki kan akışını engellemek için turnike adı verilen bir alet takılıyor. Ameliyat esnasında hiç kanama olmaması nedeniyle, işlem daha rahat gerçekleştiriliyor. Bu aşamada avuç içi el bileği arasında yapılan kesiyle, sinirin geçmiş olduğu tünele ulaşılıyor. Burada tünelin çatısını oluşturan kalınlaşmış olan bağ serbest hale getiriliyor. İlerlemiş olaylarda sinirin kalınlaşmış olan sinir kılıfının da, mikroskop altında görülerek serbest hale getirilmesi gerekir. Bu işlem sinir etrafındaki basıncı ortadan kaldırır. Burada yapılması gereken birinci parmağı avuç içine doğru yaklaştıran kaslara dal verip, onları uyarıcı sinir dalının gevşetilmesidir. Bu yapılmadığı takdirde, ameliyat sonrasında bazı bulgularda gerileme yaşanmaz. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Daha sonra 2-3 gün pansuman yapılarak takip edilen hasta, ağrılarının el verdiği sürece elini kullanabilir. Özellikle parmak hareketlerini yapmak zorundadır.  

     Sinir sıkışması ameliyatının kapalı yöntemle yapılması

     Doktorun uygun gördüğü vakalarda kapalı yöntemle ameliyat yapılabilir. Bu yöntemde el bileği ile avuç içinde açılan yaralardan özel aletler sokularak, içine kamera sistemleri yerleştirilir. Kamerayla kalınlaşmış bağ görülerek, kesilir. Bu yöntemle yapılacak ameliyatları deneyimli doktorların uygulaması gerekir. Çünkü bu yöntemde hata yapma oranı oldukça yüksektir. Bu yöntemin dezavantajı ise, tüneli sıkıştıran olağan dışı bir durumun saptanmasının zor olmasıdır. Ayrıca siniri sıkıştıran sinir kılıfının gevşetilmesi ve  sinirin ilk parmağın hareketlerini uyaran bölümünün gevşetilmesi yapılamaz. Yöntemin avantajı ise, yumuşak dokunun daha az hasar görmesi ve ameliyat sonrası daha kolay iyileşme olmasıdır. Bazı hastaların yapısından kaynaklanan sebeplerle, sinirdeki dallanmalar farklı yerlerde olabiliyor. Bu yüzden hatalı bir hareketin telafisi oldukça zor olacaktır.

     Sinir Sıkışması Ameliyatı Nasıl Yapılır

     Sinir sıkışması ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nedir

     Hastaların çoğunda tam olarak iyileşme gerçekleşiyor. Fakat ağırlaşmış vakalarda şikayetlerin hepsi ortadan kalkmaz. Ameliyat sonrasında ilk olarak gece uyuşması yok olur. Duyu kaybının ve güçsüzlüğün geri kazanımı ancak altı ay sonra gerçekleşebilir. Ameliyattan önce hastada kas erimesi olduğunda, bunlar telafi edilemez. Bu yüzden hastalığın ilerlemesine izin vermemek gerekir. Çünkü geri dönüşü olmayan hasarların oluşmasına zemin hazırlanmış olur. Ameliyattan sonra el bileğinde olan yarada sertlikler oluşabilir. Bunlara kremlerle masaj yapılabilir. Ağrının izin verdiği kadar elin hareket ettirilmesi iyi olacaktır. Pansuman yapılan alan bir süre sonra küçültülerek, elin kullanılması kolaylaştırılır. Pansuman alanının ıslatılmaması, yaranın kirletilmemesi gerekir. Masa başında çalışanlar, kısa sürede işlerine geri dönebilirler.]]> Elde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/elde-sinir-sikismasi.html Thu, 06 Dec 2018 05:47:58 +0000 Elde sinir sıkışması, karpal tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır. El bileğinde meydana gelen ağrı, uyuşma, hareketsizlik gibi olayların meydana gelmesinde etkili olmakla beraber bayanlarda erkeklerden daha sık olarak g Elde sinir sıkışması, karpal tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır. El bileğinde meydana gelen ağrı, uyuşma, hareketsizlik gibi olayların meydana gelmesinde etkili olmakla beraber bayanlarda erkeklerden daha sık olarak görülmektedir. Karpal tünel, el bileğinde median sinirin geçtiği tünele verilen addır. Tünelin zemini ve yanlarını karpal kemikler oluşturmaktadır ve dar bir şekle sahiptir. U şeklinde bulunan kemik yatak transvers karpal ligament isimli bağ ile örtülen medial sinir, bu bağ altında sıkışarak karpal tünel sendromunu meydana getirmektedir.

     Median sinir dokusu elimizde başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın duyu ve hareketinden sorumludur. Parmaklara hareket kabiliyetini kazandıran median sinirle birlikte ten donlarda bulunmaktadır.

     Elde sinir sıkışması durumu, tüneldeki bağ dokuları, ten donlar ve transvers karpal ligamentin kalınlaşarak median sinire yaptığı baskı sonucu oluşmaktadır. 

     Elde Sinir Sıkışması

     Elde Sinir Sıkışmasını Meydana Getiren Durumları Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

     • El bileğinin aşırı kullanımını gerektiren durumlarda gerçekleşebilmektedir.(Klavye kullanımı, dantel işçiliği, el halı dokumacılığı)
     • Hormonlarda kaynaklanan değişimlerden dolayı(gebelikte, hareketin kısıtlandığı durumlarda)
     • İlerleyen yaşlarda sıklıkla görülmektedir.
     • Troid, diyabet ve romatizmal hastalıkları bulunan kişilerde sıklıkla görülmektedir.
     • Genetik olarak aile bireylerinin tümünde görülebilmektedir.

     Elde Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir

     • Hastanın el bileğinde hareket gerçekleştirirken uyuşukluk, karıncalanma ve şiddetli ağrı hissetmesi
     • Orta parmak, işaret parmağı ve başparmakta elektriklenme
     • Omuza ve dirseğe yayılan ağrı ve şiddetini arttıran sızlanmalar.

     Bu belirtilerden bir ya da birkaçı gerçekleştiğinde uzman bir doktora başvurmalısınız. Belirtiler çoğunlukla yavaş yavaş başlamaktadır. Herhangi bir zamanda ortaya çıkan elde sinir sıkışması olayı özellikle vücut dinlenmeye çekildiğinde geceleri daha çok gerçekleşmektedir. Gündüz ise hareketi en çok kullandığımız alanlarda telefonla konuşurken, araç kullanırken, kitap okurken ortaya çıkmaktadır. Bu hareketler esnasında şiddetli ağrı meydana geliyorsa eli sallama rahatlama hissi oluşturmaktadır.

     Belirtilerin ne zaman gerçekleşeceği bilinmediği gibi bir süre etkisini gösterir ve zamanla kalıbı hale gelmektedir. Sinirlerin gevşemesine neden olan sinir sıkışması olayında sakarlık riski artar, düğmeleri zor ilikleme ve bulaşık yıkarken bardak düşürme olayları artabilir. Tedavisi gerçekleşmediğinde el kaslarında zayıflama görülebilmektedir.

     Elde Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Konmaktadır

     Hastaların bu durumlarda verdiği net bilgiler tedavinin şeklini belirlemektedir. Doktorunuzla gerekli şikâyetlerinizi konuştuktan sonra fizik tedavisi uygulanacaktır.

     • El kaslarınızda zayıflık tespiti,
     • Kavrama kuvveti tespiti,
     • Eldeki uyuşma ve karıncalanmayı anlamak için belli pozisyonlarda tuttuğunuzda hissediyorsanız
     • Parmak duyularını ve hislerini gözleriniz kapalı olarak değerlendirmek
     • El bileğinde median sinir trasesine bastırarak şikâyetli bölgeyi tam olarak anlayan proke edici testler uygulanarak elde sinir sıkışması tespit edilebilmektedir. Sinir iletimini değerlendirmek ve kemik yapılarını tam olarak görüntüleyebilmek için EMG testi ile röntgen çekimi yapılmaktadır.

     Elde Sinir Sıkışması Tedavi Şekli Nasıldır

     Sinir sıkışması durumunu engelleyecek durumlar gerçekleştirilmesine rağmen eğer şikâyetler sürüyor ve sızlanmalar devam ediyorsa doktorunuz cerrahi tedavi şekli uygulayabilmektedir. Çünkü eğer median sinirde sıkışma durumu]]> Sinir Sıkışması Nasıl Geçer https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 15:44:10 +0000 Sinir sıkışması nasıl geçer konusunda öne sürülmüş birçok fikir bulunmaktadır. Ancak sinir sıkışmasını geçirmek için uygulanacak yöntemlerde herhangi bir başka rahatsızlığa meydan vermeyecek profesyonel müdahale Sinir sıkışması nasıl geçer konusunda öne sürülmüş birçok fikir bulunmaktadır. Ancak sinir sıkışmasını geçirmek için uygulanacak yöntemlerde herhangi bir başka rahatsızlığa meydan vermeyecek profesyonel müdahale gerekmektedir. Sinir sıkışması, vücudumuzdaki sinirlerin çevremizdeki dokuların sinirlerine aşırı baskı yaparak ortaya çıkan bir sinir hastalığıdır. Sinir sıkışmasının gerçekleştiği bölgede ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi belirtiler yoğun şekilde hissedilebilmektedir.  Sıklıkla el, bilek, kol, ayak, bacak ve bel gibi bölgelerde gerçekleşen sinir sıkışması vücudun her yerinde de oluşabilmektedir. 

     Erken tanı ve tedaviyle kolaylıkla giderilebilen bir sinir hastalığı olan Sinir Sıkışmasının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

     • İğne batması ve karıncalanma hissi
     • Kaslarda seğirme ve güçsüzlük
     • Sorunlu bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı
     • Ayak ve ellerde harekette güçlük
     • Şiddeti gittikçe artan ağrı

     Gibi belirtiler gerçekleştiğinde sinir sıkışması var denilebilmektedir. Eğer sinir sıkışması omurilik bölgesindeki bir sorundan dolayı kaynaklanıyorsa öksürme, hapşırma gibi durumlarda ağrı şiddetini göstererek artmaktadır.

     Sinir Sıkışması Nasıl Geçer

     Sinir Sıkışması Nasıl Teşhis Edilmektedir

     Sinir sıkışması belirtilerinden bir ya da birkaçını yaşayan hastalar, sinir cerrahisiyle ilgilenen uzmanlara gittiklerinde eğer doktorunuz sinir sıkışmasından şüpheleniyorsa, sizi yaklaşık 1 saat süren bir dizi teste tabi tutmaktadır. 

     3 aşamada gerçekleştirilen sinir sıkışması testlerinden bahsedeceksek olursak;

     Sinir İleti Çalışması

     Elektriksel iletimini ölçüldüğü bu testte, sorunlu bölgeye bazı elektronlar yerleştirilmektedir. Can yakmayan bu testte yoğun olarak başlayan elektrot gönderilmesindeki miktar gittikçe azaltılmaktadır. Sinirlerdeki iletim bozuklarının ve sinirlerin iletim hızının ölçüldüğü bu testte test sonuçları doktorunuza makineden çıkan bilgi formuyla ulaşmaktadır.

     Elektromiyografi(EMG)

     Teste başlamadan önce iğne biçimindeki elektrotlar kasların içine yerleştirilerek, kaslardaki elektrik deşarjının ölçülmesi sağlanmaktadır. Tedavi sırasında ufak çapta ağrılar hissedebilirsiniz. Ve iğne biçimindeki elektrotların yerleştirilmesinden dolayı ufak yaralanmalarınız olabilmektedir. Elektrotların kasların içine yerleştirilmesiyle kasların hareket etmesi sağlanır. Sinir sıkışmasının varlığı ve şiddetiyle ilgili detaylı bilgileri sunan EMG testinde önemli veriler elde edilmektedir.

     Manyetik Rezonans Görüntüleme(MR)

     Radyo frekansları kullanılarak vücudun içindeki sert ve yumuşak dokuların görüntülenmesi hedeflenmektedir. Sinir sıkışmasının tanısında ve ön çapraz bağ yaralanmalarında etkin veri elde edilmektedir. Bu yöntemle bağ dokularının ve kıkırdakların durumu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşılmaktadır.

     Sinir Sıkışması Nasıl Giderilmektedir

     Gerekli testler sonucu sinir sıkışması teşhisi konan hastalarda, ağrı, karıncalanma ve uyuşukluğu tetikleyici hareketler engellenerek ve bu bölgelerde atel ya da bant kullanılarak hasta dinlenmeye çekilmektedir. Tedavinin ilk aşaması dinlemeyle gerçekleşmektedir. Hasta dinlenme aşamasından sonra fizik tedavi uygulamasına yönlendirilmektedir. Sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek için doktorunuz fizik tedavi sırasında bir takım hareketleri uygulamanızı istemektedir. Bu hareketler sinirlerin üzerindeki baskıyı hafifleterek kasların esnemesini ve güçlenmesini sağlamaktadır.

     Sinir sıkışmasına bağlı olarak gelişim gösteren ağrı ve karıncalanmaların giderilmesinde tercih edilen bir diğer yöntem ilaç uygulamasıdır. Analjezik ve kortkosteroid enjeksiyonlar en sık başvurulan ilaç uygulamalarıdır.

     Hastalığın şiddetine göre en baştan uyg]]> Sinir Sistemi Hastalıkları https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sistemi-hastaliklari.html Thu, 06 Dec 2018 16:49:29 +0000 Sinir sistemi hastalıkları, sinir sisteminin temel yapısı olan sinir hücrelerinin, başka bir deyiş ile sinir liflerinin tahrip olması sonucunda oluşmaktadır. Nöronların ve onlara bağlı olarak sinir liflerinin ölümü, a Sinir sistemi hastalıkları, sinir sisteminin temel yapısı olan sinir hücrelerinin, başka bir deyiş ile sinir liflerinin tahrip olması sonucunda oluşmaktadır. Nöronların ve onlara bağlı olarak sinir liflerinin ölümü, atrofi ile sinir dokularının lezyonlarına ve dolayısıyla fonksiyonlarını yitirmelerine neden olur. Sinir sistemi hastalarında nöronların lezyonu dereceli ve simetrik olarak ilerleme gösterir ve sinir sisteminin her iki yanını da ciddi derece de etkiler.

     Sinir Sistemi HastalıklarıSinir Sistemi Hastalıklarını Şu Şekilde Sıralamak Mümkün;

     • Parkinson; Merkezi sinir sisteminin hareketi ile alakalı olan bölgelerden bir tanesinin veya bir kaçının hastalanması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Genel olarak Parkinson hastalığı olgun yaşta ki kişilerde daha çok görülür ve kronik bir hal alır. Bu hastalığın gelişimi oldukça ağır olmasına rağmen kötü giden bir seyir izlemektedir. Titreme, kaslarda tansiyon fazlalaşması, istekle yapılan hareketlenmelerde ağırlık ve yüz ifadesinde değişiklik bu hastalığın en tipik belirtileri olmaktadır.
     • Mültipl skleroz; bütün sinir sistemini ve beyin ak maddesinin büyük bir kısmını meydana getiren miyeline zarar veren bir hastalıktır. Bu hastalığın başlangıcında ak maddeyi alakadar eden ilk lezyonlar belirdiği zaman meyilin hücrelerinden bazıları ciddi derece de zarar görür ve kayba uğrar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise merkezi sinir sisteminin ara dokusunu yapan ve sinir hücresi olmayan hücrelerin artış yaptığı gözlenir.
     •   Epilepsi (sar'a); Epilepsiler, çok çeşitli uyarılar karşısında merkezi sinir sisteminin tepki farklılıklarını temsil etmektedir. Bunlar birbirine bağlı olmak üzere iki temel kriter ile tanımlanırlar. Birincisi krizler ile kendini belli eden klinik kriter, diğeri ise krizlerin devamlı tekrarlanması sonucunda eğilim gösteren evrimli kriterdir.
     • Migren; Şiddet, frekans ve süre bakımıyla kendini çok şiddetli bir şekilde gösteren, sürekli tekrar eden baş ağrıları nöbetiyle karakterize edilen bir ailevi hastalıktır. Tek yanlı olan nöbetler, çoğunlukla kişi de mide bulantısı ve de kusma ile birlikte gözlenir. Ancak bazı vakalarda nörolojik rahatsızlıklar veya keyifsizlik halleri de söz konusudur.
     ]]>
     Sempatik Sinir Sistemi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sempatik-sinir-sistemi.html Fri, 07 Dec 2018 09:50:30 +0000 Sempatik sinir sistemi, çevresel ve merkezi sinir sistemi olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Merkezi bölümü, omurilik ve beyindeki bazı korteks ve korteks altı yapılar oluşturmaktadır.  Çevresel bölümü ise, sempatik Sempatik sinir sistemi, çevresel ve merkezi sinir sistemi olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Merkezi bölümü, omurilik ve beyindeki bazı korteks ve korteks altı yapılar oluşturmaktadır.  Çevresel bölümü ise, sempatik gangliyonlar, gangliyonlar arası dallar ve gangliyonlardan organlara giden sinir lifleri oluşturmaktadır. 

     Hücre gövdeleri, uzantıları ve bağdokusundan yapılan sempatik gangliyonlar, omuriliğin ön yüzünün iki yanında tespih taneleri şeklinde sıralı halde bulunurlar. Vücudumuzda sıralı halde dizilmiş 20-25 çift sempatik gagliyon bulunmaktadır. Gangliyonları birbirlerine bağlayan ve sıranın bozulmamasını sağlamak için birbirlerine bağlayan yapılara ise "Gangliyon arası dallar" denilmektedir. Gangliyon arası dallarının yapısını sinir lifleri oluşturmaktadır.

     Bir atardamarın çevresinde bağ oluşturarak ya da tek başına gangliyonlardan çıkıp organlara giden sempatik sinir lifleri başka bir sinir lifinin arasına karışarak hedeflenmiş organa gitmektedirler. Omuriliğin ön kökleri içinde bulunan sempatik sinir lifleri gangliyonlarla sempatik sinir sisteminin merkezi bölümü arasında bağlantıyı oluşturmaktadır.  Tıptaki ismi "Rami komunikantes" olan bu bağlantının adı birleştirici dal olarak geçmektedir.

     Vücudumuzda isteğimiz dışında çalışan ve iç organların çalışmasını otonom sinir sistemi parçalarıyla gerçekleştiren sempatik sinirler, damarları daraltarak kan basıncını arttırmaktadır. Böbrek üstü bezinin öz(medulla) bölgesini uyararak bu bölgeden epinefrin ve nörepinefrin hormonlarının salgılanması gerçekleştirilmektedir. Böylece hormonlar sayesinde kalbin çalışması hızlanır ve troid bezinden salınan tiroksin hormonuyla birlikte metabolizmanın çalışmasında artış görülmektedir.

     Korku, heyecan, sevinç gibi duygularla beslenen sempatik sinir sistemi kan basıncının hızlanmasıyla harekete geçmektedir. Kalp bu durumda hızlanır ve sindirim yavaşlar. Sempatik tepkilerde genellikle bedensel ve duygusal baskılarda artış görüldüğünden stres ortaya çıkmaktadır.

     Sempatik Sinir Sistemi

     Sempatik Sinir Sisteminin Tetiklenmesi Durumunda Karşılaşılan Tepkileri Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

     • Gözbebeklerinde genişleme ve büyüme görülür
     • Kalp kası güçlü pompalama görevi yaparak kalbin hızlı atmasını sağlar
     • Savaş ya da kaç tepkisi oluşur
     • Vücut dolaşımındaki kan önemli organlara çekilir, kalp kaslarına ve iskelet kaslarına daha fazla kan verilmektedir.
     • Deride aşırı terleme görülür
     • Solunumda hızlanma görülür ve soluk yolları genişler
     • Kandaki şeker seviyesinde artış görülür
     • İdrar yollarındaki ve sindirim sistemindeki sfinkterler kapanır
     • Sempatik sinir sistemine gelen uyarı uzun süre devam ederse sistem yükü kaldırmakta zorlanır ve Adrenal Bezlerde NE salgısı azalma belirtisi göstererek düşebilir hatta durabilir. Böylece kişide bayılma, nefes alamama gibi bazı belirtiler gerçekleşebilmektedir.
     ]]>
     Dirsekte Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/dirsekte-sinir-sikismasi.html Sat, 08 Dec 2018 05:23:22 +0000 Dirsekte sinir sıkışması, elde bulunan kasların çalışması ve duyunun hissedilmesi ulnar, median ve radial adlı üç ana sinirle gerçekleşir. Koltuk altı bölgesinden gelen ulnar sinir, dirsek bölümünde iç yan tara Dirsekte sinir sıkışması, elde bulunan kasların çalışması ve duyunun hissedilmesi ulnar, median ve radial adlı üç ana sinirle gerçekleşir. Koltuk altı bölgesinden gelen ulnar sinir, dirsek bölümünde iç yan tarafından tünel gibi bir yapıdan geçerek, ön kol tarafına geçer. Tünel içinde ulnar sinir sıkışmasına dirsekte sinir sıkışması ya da kubital sinir sıkışması adı verilir. Tünelden geçen sinir, elde bulunan yüzük ve küçük parmakta sonlanır. Sinir sıkışması romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalıkları sonucunda, tünelde bulunan kitlelerden ve dirsekte olan eski kırıklardan dolayı oluşsa da, hastaların büyük bölümünde sebep saptanamaz. Rahatsızlığın en belirgin semptomu küçük parmak ile yüzük parmağın yarısında duyulan uyuşma, duyu kaybı ve ağrıdır. Rahatsızlığın ilerlemesi halinde, parmakları birbirine yaklaştırırken güçlük çekme, elin düz tutulduğunda 4. ve 5. parmakların geriye kıvrıldığı görülür.

     Dirsekte sinir sıkışması nasıl oluşur

     Dirseğin bükülmesiyle ulnar sinir gerilir ve medial epikondil adındaki kemik çıkıntısına itilerek burada sıkışır. Bu aşamada uzun süre kalınması halinde dirsekte sinir sıkışması daha fazla gelişir. Elini başının altına koyarak uyuyanlarda, dirseklerini dayayarak çalışanlarda bu risk fazladır. Siniri saran bağ dokusu, devamlı oluşan bu travmaya karşı reaksiyon gösterip kalınlaşır. Kalınlaşmış olan bağ dokusu arasında bulunan sinir liflerinin iletişim kalitesi bozuldukça, rahatsızlığın belirtileri oluşmaya başlar.

     Dirsekte sinir sıkışmasına sebep olabilecek risk faktörleri nelerdir

     • Eski dönemde olmuş dirsek kırıkları ve çıkıkları
     • Dirsekte kemik çıkıntıları ve kireçlenme olması.
     • Dirsek bölgesinde olan kistler.
     • Dirsek eklemlerinde şişme olması.
     • Dirseğin uzun süre bükülmesine neden olan mesleki faktörler.

     Dirsekte sinir sıkışması tanısı nasıl konur

     Rahatsızlığın tanısı hastalara fiziki muayene yapılarak ve nöroloji uzmanları tarafından yapılan EMG elektromyografi ile sinir ileti testleri yapılarak konur. Klinik muayenede konan tanı bu testlerle kesinleştirilir. Aynı zamanda bu testler sıkışmanın hangi seviyede olduğunu gösterir.

     Dirsekte Sinir Sıkışması

     Dirsekte sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır

     Rahatsızlığın erken dönemde tanısı yapıldığında, hastaya sinirin gerildiği anda bu belirtilerin ortaya çıkmasını sağlayan pozisyonlar gösterilerek, sinirin yaptığı etkiler azaltılmaya çalışılır. Bazı hallerde dirseği düz tutmaya yarayacak splintler, belirtileri azaltmaya yardımcı olur. Hastaya antiflamatuar ve ödem giderici ilaçlar verilebilir. İleri aşamalarda cerrahi müdahale gerekli hale gelebilir. Uygulanan ameliyatta çoğunlukla sadece kol uyuşturularak işlem yapılır. İşlem sırasında ulnar sinir, dirsekte bulunan iki çıkıntılı kemik arasından çıkarılarak, dirseğin ön kısmına taşınır. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında elektriklenme ve uyuşukluğun geçmesi bir kaç haftadan, bir aya kadar bir süre alabilir. Bazı hastaların ameliyat sonrasında fizik tedavi yöntemlerini uygulaması gerekebilir.

     ]]>
     Sinir Hastalıkları https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-hastaliklari.html Sat, 08 Dec 2018 23:38:48 +0000 Sinir hastalıkları, Vücut içinde dokular sayesinde sinyaller çeşitli bölgelere iletilir. Bu iletişimi sağlayan organların ve kasların fonksiyonlarını düzenleyen sistem sinir sistemi olarak adlandırılır. Sinir hast Sinir hastalıkları, Vücut içinde dokular sayesinde sinyaller çeşitli bölgelere iletilir. Bu iletişimi sağlayan organların ve kasların fonksiyonlarını düzenleyen sistem sinir sistemi olarak adlandırılır. Sinir hastalıkları sinir sistemini oluşturan, omurilik, beyin, beyincik, kafa sinirleri ve çevre organlarda bulunan sinirlerin bozulması nedeni ile oluşan hastalıklardır. Sinir sistemi vücudun en karmaşık ve detaylı bir sistemidir. Detaylı bir şekilde işlem gördüğünden sinir sisteminde oluşan bir bozukluk vücudun farklı alanlarında da etkili olur. Sinir hastalıkları organik yani sara gibi meydana gelebileceği gibi, sinir sisteminde işlevin azalmasına yani fonksiyon kaybına da yol açabilir.

     Sinir Sisteminde Oluşabilecek hastalıklar Nelerdir

     Migren: Migren kadın ve erkeklerde sıkça rastlanabilen bir sinir sistemi hastalığıdır. Daha çok ataklar halinde gerçekleşen bir baş ağrısıdır. Bu ağrı kişinin yaşam kalitesini oldukça etkilemektedir.

     Migren Belirtileri: Migrene maruz kalan kişiler, migren ağrısına eşlik eden mide bulantısı, kusma, sese ve ışığa karşı hassasiyet yaşayabilir.

     Migren Tedavisi: Migren ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Günümüzde Migrenin tedavisi gelişmiş tıp sayesinde oldukça başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Migren için kullanılacak ilaçları kişi devamlı yanında bulundurmalı ve migren atağı başlarken kullanmalıdır.

     Migren hastalığında ilaç tedavisine destek amaçlı spor ve gevşeme egzersizleri de faydalı olmaktadır. Ayrıca ilaç tedavisine destek amacı ile akupunktur ve bitkisel karışımlar da faydalı olmaktadır.

     Epilepsi: Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak bilinen bir tür sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık beyinde bulunan sinir hücrelerinin bulundukları yerlere bağlı olarak hastada farklı belirtiler oluşabilir.

     Epilepsi hastalığında nöbetler kişide dalgınlık hali gibi ortaya çıkabileceği gibi, hastada kasılma, bilinç kaybı yaşanabilir. Ayrıca hasta kendinden geçebilir.

     Epilepsi Belirtileri: Epilepsi nöbeti bir uyarıcı faktörü olmadan ansızın ortaya çıkabilir. Fakat alkol, stres, uykusuzluk gibi beyni uyaran faktörler epilepsi hastalığını tetikleyebilir.

     Sinir Hastalıkları

     Epilepsi Tedavisi: Epilepsi hastalığı uzman doktorun reçete ettiği ilaçlar sayesinde çoğunlukla kontrol altına alınabilmektedir. ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı vakalarda cerrahi operasyon uygun görülebilir.

     Parkinson: Daha çok 50 yaşını geçmiş kişilerde ortaya çıkan bir sinir hastalığıdır. Hastalık sinsi bir şekilde ilerler ve hasta yavaş yavaş hatırlama ve muhakeme etme yeteneğini yitirir.

     Parkinson Belirtileri:

     • Vücut fonksiyonlarında yavaşlama
     • Uzuvlarda titreme
     • Duruş bozukluğu
     • Konuşma kabiliyetini kaybetme olarak sıralanabilir.

     Parkinson Tedavisi: Parkinson hastalığının tedavisinde amaç zihni dinç tutarak hafızayı güçlendirmektir. Bunu başarabilmek için hastanın ezber yapması, yeni şeyler öğrenmesi ve bulmaca çözmesi tavsiye edilir. Doktor muayenesinden sonra parkinsonun şiddetine bağlı olarak farklı ilaçlar reçete edilebilir. Parkinson hastalığında tedavi hastalığı tamamen yok etmez. Tedavinin amacı hastalığın etkilerini azaltmaktır.

     ]]>
     Sinir https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir.html Sat, 08 Dec 2018 23:58:59 +0000 Sinir, canlıların iç ve dış çevresini algılamasını sağlayan, bilgi toplayan ve topladığı bilgiyi işleyebilen, vücutta dokular sayesinde sinyalleri farklı alanlara ulaştıran, organ ve kasların fonksiyonlarını d Sinir, canlıların iç ve dış çevresini algılamasını sağlayan, bilgi toplayan ve topladığı bilgiyi işleyebilen, vücutta dokular sayesinde sinyalleri farklı alanlara ulaştıran, organ ve kasların fonksiyonlarını düzenleyen bir sistemdir. Sinir sistemine bağlı olarak gerçekleşen hastalıklar;

     • Alzheimer hastalığı
     • Epilepsi (sara)
     • Multiple skleroz (MS)
     • Şizofreni
     • Menenjit
     • Parkinson
     • Kortikal görme bozukluğu

     Sinir sistemi iki farklı bölümden oluşur. Bu bölümler merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemidir.

     Merkezi Sinir Sistemi

     Merkezi sinir sistemi sinir sistemini yönetici ve denetleyici görev üstlenir. Omurga ve kafatası içinde bulunan sinirsel organlardan meydana gelir.

     Beyin: Beyin kafatasında yer alan en önemli sinirsel organdır. Yapısı girintili ve çıkıntılıdır. Beyin ve kafatası arasında yer alan zar beyni gelecek darbelerden korur. Beyin yapı olarak milyarlarca sinir hücresine sahiptir. Beyin sayesinde insan vücudunda;

     • Sorunlar ve olaylar düşünülerek çözüm bulunur
     • Duyu organları ile alakalı uyarılar düşünülerek değerlendirilir
     • Kan basıncı ve vücut ısısı ayarlanır
     • Hormonların ne zaman salgılanacağı belirlenir
     • Uyku, açlık, susuzluk gibi fonksiyonlar düzenlenir.

     Beyincik: Yapısı tıpkı beyin gibidir. Ancak beyinden daha ufaktır. Kafatasının arka tarafında yer alır. Beyincik sayesinde insan vücudunda;

     • Aktif hareketlerin dengeli bir şekilde olması sağlanır
     • Bacak ve kollardaki kasların çalışma boyutu ayarlanır
     • Bacak ve kollardaki kasların bir arada uyum içinde çalışması sağlanır.
     Sinir

     Omurilik: Sırta yer alan omurganın içinde yer alır. Düz bir yüze sahip ve sinir kordonundan meydana gelir. Kafatasında yer alan organlar ve vücut organlarını arasındaki ilişkiyi gerçekleştirir. Omurilik sayesinde;

     • Refleks hareketlerinin oluşmasını düzenler
     • Organlar ve beyin arasındaki iletişimi gerçekleştirir.

     Omurilik Soğanı: Düz bir yüzeye sahiptir ve tıpkı bir soğana benzer. Boynun hemen üstünde yer alır. Kontrolsüz çalışan iç organları yönetici bir görevi vardır. Omurilik soğanı sayesinde;

     • İstemsiz hareketler yönetilir
     • Solunum sisteminin çalışması düzenlenir
     • Sindirim sisteminin çalışması düzenlenir
     • Dolaşım sisteminin çalışması düzenlenir
     • Boşaltım sisteminin çalışması düzenlenir

     Çevresel Sinir Sistemi

     Vücudu tıpkı bir ağaç kökü gibi saran bir yapıdır. Çevresel sinir sistemi, merkezi sinir sistemi ve vücutta bulunan organların iletişimini sağlar. Sinir dokularını meydana getiren dokular nöron olarak adlandırılır. Vücutta milyarlarca nöron bulunmaktadır. Bu nöronlar vücudu sararak yönetimi gerçekleştirir.

     ]]>
     Sinir Sıkışması Tedavisi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 18:34:37 +0000 Sinir sıkışması tedavisi, hastalığın kesin tanısının ardında geçilecek olan en önemli seviyedir. Tedavinin genel olarak ilk aşaması tüm doktorların kanaatince dinlenme olarak görülür. Bu aşamada hastanın iyi Sinir sıkışması tedavisi, hastalığın kesin tanısının ardında geçilecek olan en önemli seviyedir. Tedavinin genel olarak ilk aşaması tüm doktorların kanaatince dinlenme olarak görülür. Bu aşamada hastanın iyi bakılması ve belli bir süre ağır hareketler de bulunmaması gerekir. Doktorunuz sizden uyuşmayı, ağrıyı, karıncalanmayı tetikleyecek tüm hareketlerin sizin sağlınız açısında yararlı olmayacağını en yalın dille anlatacaktır. Özellikle ilk aşama olarak değerlendirilen dinlenme hastanın gelişatı için büyük bir önem arz etmektedir. Aynı zamanda sinir sıkışmasının bulunduğu yere bağlı olarak hastaya bir bant veya alet kullanması önerilebilir. Özellikle bel kısmında oluşan sinir sıkışmaları için doktorların hem fikri bant kullanmaktan yanadır. Bilhassa karpal tünel sendromuna bağlı olarak gelişme gösteren sinir sıkışmaları yaşayan hastalar için bu tarz önlemlerin alınması oldukça mühimdir.

     Dinlenme aşamasının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından şimdi ki sırada fizik tedavi var. Bunun için fizik tedavi sırasında yanınızda her daim bir doktor bulunacak ve size duruşunuzdan, yatışınıza kadar tedaviyi adın, adım gerçekleştirecektir. Doktorunuz, bu tedavi ile sinir sıkışması olan yerlerde ki baskıyı hafifleştirmek adına bir dizi hareket uygulaması gösterecektir. Doktorunuzun size göstermiş olduğu bu hareketler genel anlamda sinirlerin üzerinde bulunan baskıyı hafifletip, kaslarınız da bir esneme gerçekleştirecek ve sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda kasların uzun süre sıkışmış olması durumu düşünüldüğün de bu tedavi kaslarınızı da güçlendirecek ve sağlamlaştıracaktır.

     Sinir sıkışması için hastaya ilaç tedavisi de önerilebilir. Özellikle kortkosteroid ve analjezikler sinir sıkışması durumlarında en fazla kullanılan enjeksiyonlardır. Bu iki farklı ilaç sinir sıkışmasına bağlı olan ağrının giderilmesi ve inflamasyonu azaltmak adına güzel sonuçlar verebilmektedir. Enjeksiyonun hastaya verilmesinin ardından kişi yarım saat içerisinde ilacın etkisi alacak ve biraz da olsa rahatlama görecektir.

     Sinir Sıkışması Tedavisi

     Eğer doktorunuzun ve sizin gözünüzde uygulanılan tüm bu işlemler bir işe yaramaz ise o vakit cerrahi müdahale sizin için kaçınılmaz bir fırsat olacaktır. Genelde sinir sıkışması tedavisi dinlenme ile başlar ve fizik tedavi ardından ciddi hatalarda cerrahi işlem ile sonuç bulur. Fakat cerrahi müdahale genelde her hastaya değil de ciddi derece sinir sıkışması yaşayan hastalara önerilir.

     Cerrahi müdahaleye geçilmeden önce hastadan bazı sağlık tetkikleri istenir. Hasta bu tetkikleri geçtikten sonra sinir sıkışmasının bulunduğu yere göre cerrahi müdahalenin tipine karar bağlanır. Uygulanacak olan işlem hastanın durumuna ve yaşadığı sıkıntının boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. 

     ]]>
     Belde Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/belde-sinir-sikismasi.html Mon, 10 Dec 2018 01:49:25 +0000 Belde sinir sıkışması, disk yaralanmaları ve kas gerginliği gibi durumlarda sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısı çeken kişilerin durumuna göre tedavisinde farklılık gösteren belde sinir sıkışması Belde sinir sıkışması, disk yaralanmaları ve kas gerginliği gibi durumlarda sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısı çeken kişilerin durumuna göre tedavisinde farklılık gösteren belde sinir sıkışması durumu mutlaka uzman doktorlar tarafından tespit edilmelidir. Eğer belde meydana gelen sinir sıkışmasında doğru tedavi yöntemi uygulanmazsa şiddetli ağrılara ve komplikasyonlara neden olmaktadır. 

     Belde Sinir Sıkışması Nedenleri Nelerdir

     Yerinden hareket eden ve yuvasından çıkarak çevresindeki sinirlere baskı yapan diskler bel bölgesindeki sinir sıkışmalarına neden olmaktadır. Sinir hücrelerinin vücutta diğer organlara ulaşmasını sağlayan tünellerin alanların kısıtlanmasına neden olan artrit gibi durumlarda sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Geçici sinir sıkışmaları ise uzun süre yanlış pozisyonda durmak ve beli aşırı zorlama sonucu ortaya çıkmaktadır. Uzman doktor tarafından sinirleri sıkıştıran, üzerinde baskıya neden olan belirtiler belirlenirse etkin tedavi uygulanmaktadır.

     Belde Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir

     • Keskin ve şiddetini arttıran ağrılar
     • Hareket ederken eklem bölgelerinde iğne batması hissi
     • Sinir sıkışması gerçekleşen bölgelerde kasların güçsüzleşmesi hissi
     • Bel bölgesinde uyuşma ve hissin azalması
     • Ayaklarda oluşan hissizlik
     • Yürürken özellikle merdiven çıkarken ayağı kaldırdığında gözüken ağrılar
     • Bacakları hareket ettirirken karıncalanma, uyuşma hissi

     Eğer bu belirtilerden bir ya da birkaçı birden etkisini gösteriyorsa mutlaka uzman doktor tarafından gerekli tetkikler uygulanarak tedavi uygulanmalıdır. Belde sıkışan sinirlerden kaynaklanan ağrılar bel bölgesinde oluşabileceği gibi kalçadan bacaklara doğru da inebilmektedir. Belde sinir sıkışması belirtileri sıkışmasının basıncına bağlı olarak hafif, orta ve şiddetli olarak etkisini göstermektedir. Bu gibi durumlarda yapılan ters hareketler ağrıyı aniden şiddetlendirip hareket fonksiyonlarını kısıtlayabilmektedir. Bacaklara kadar vuran şiddetli bel ağrıları daha da fazla artmadan mutlaka doktora gidilerek etkin tedavi başlatılmalıdır.

     Belde Sinir Sıkışması

     Belde Sinir Sıkışmasının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

     Hastaların şikâyetlerini tam olarak bildirdikleri durumda doktorunuz belde sinir sıkışması teşhisini gerekli testler sonucu bildirmişse ağrıların şiddetine bağlı olarak ilk önce dinlenme uygulanmaktadır. Yapılan hareketlerde eklem bölgelerini ve bel bölgesini zorlayacak her türlü hareket kısıtlanarak ağrıların azalması beklenmektedir. Eğer sızlanma ve ağrı şikâyetleri devam ediyorsa ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler öncelikli olarak tercih edilen ilaç türlerindendir. Ağız yoluyla alınan ağrıları azalması için verilen ilaçlar etkili olmadığı takdirde steroid enjeksiyonlar uygulanmaktadır. 

     Ani ve ters hareketlerden kaynaklanan bel bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları zaman içinde normale dönebilmektedir. Kronikleşmiş sinir sıkışması tedavisinde ise sinire baskı yapan nedenler belirlenir. Ağrıların başladığı ilk andan itibaren doktora gidilmesi sinir sıkışması durumunun ilerlemesi ve önlenmesi açısından oldukça önemlidir. 

     Bel bölgesine uygulanan fazla yüklenmeye sebep olan kiloların verilmesi, bir şey taşırken hareketlere özen gösterilmesi, bel bölgesini zorlayacak durumların kısıtlanması ve bilgisayar başında oturanlar için doğru şekilde oturma yöntemleri belde sinir sıkışması durumunu azaltmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır.

     ]]>
     Sinir Sistemi https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sistemi.html Mon, 10 Dec 2018 08:46:23 +0000 Sinir sistemi, canlılarların içsel ve dışsal çevresini algılamasına sağlayan, bilgi toplayan ve toplanan bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimine yardımcı olan, org Sinir sistemi, canlılarların içsel ve dışsal çevresini algılamasına sağlayan, bilgi toplayan ve toplanan bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimine yardımcı olan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen bir sistemdir. Sinir sistemi iki temel bölümden meydana gelir. Merkezi sinir sistemi ile çevresel sinir sistemi. Merkezi sinir sistemi, beyin ve omurilikten ibarettir. Çevresel sinir sistemi ise merkezi sinir sistemini vücudun diğer tüm noktalarına bağlayan fiberlerden oluşur. Çevresel sinir sistemi, motor nöronları, dolaylı istemli hareket, otonom sinir sistemi, sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistemi, düzenli istemsiz işlevler ve enterik sinir sisteminden meydana gelir.

     Beyine sahip sistem düşünce ve duygu üretmez ve ya aktarmaz. Sinir sistemi, süngerler haricinde çok hücreli hayvanlarda mevcuttur ancak karmaşık yapıya sahiptir. Sinir sistemi olmayan çok hücreliler; süngerler, placozoalar ile mesozoalar basit vücut yapısına sahiptirler. Taraklılar ve knidlilerin sinir sisteminde farklı bir sinir ağı bulunur. Birkaç solucan türü dışında diğer tüm hayvan türlerinde, beyin ve omurilikten meydana gelen sinir sistemi vardır. Bunlardaki sinirler, beyin ve omurilikten diğer noktalara dağılırlar. En basit solucanlarda sinir sistemi, birkaç yüz hücreden oluşurken, insanlarda 100 milyarlarca nöron vardır.

     Sinir sisteminin en temel görevi, bir hücreden diğerine ve ya vücudun bir parçasından diğer parçasına sinyalleri aktarmaktır. Sinir sisteminin işlev bozukluğu çok çeşitli biçimlerde görülebilir. Bunlara genetik bozukluk, travma, zehirlenme, fiziksel yaralanma, enfeksiyon ve ya erken yaşlanma örnek gösterilebilir. Ayrıca sinir sistemi ile ilgili menenjit, şizofreni, Alzheimer hastalığı, kortikal görme bozukluğu, Parkinson hastalığı, epilepsi, multipl skleroz gibi hastalıklar mevcuttur. Tıppın nöroloji dalı sinir sistemi bozukluğunun sebepleri ile ilgilenir ve bozukluğu önlemek için araştırma ile müdahale eder. Çevresel sinir sisteminde, en yaygın meydana gelen problem türü, çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen sinir iletimi sorunudur. Bunlara diyabet nöropati ile sinir hücreleri kaybına sebep olan multipl skleroz ve amyotrofik lateral skleroz örnek gösterilebilir.

     Sinir sistemi ismi, lifleri silindirik olarak saran sinirlerden üretilmiştir. Lifler beyin ve omurilikten doğar ardından dallanarak vücudun her bir parçasını sarar. Bir mikroskop yardımıyla sinir hücrelerinin aksonları görülebilir. Sinir sistemi hücreleri iki ana birime ayrılır: sinir hücreleri ve nöroglia. Sinir sisteminin temel fonksiyonel birimi olan nöronlar çeşitli tekniklerle diğer hücrelerden ayırt edilebilirler. Bunların en temel görevi sinapslar aracılığıyla diğer hücreler ile iletişim kurmasıdır. Nöroglia ise sinir hücresi sayılmayan, destek ve besleme ile homeostaz sağlayan, miyelin şeklinde olan ve sinir sistemindeki sinyal iletimine yardım eden hücrelerdir.
     Sinir Sistemi
     Omurgalılarda sinir sistemi, merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere iki bölümde incelenir. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur, sinir sisteminin en büyük kısmıdır. Çevresel sinir sistemi beyin ve omurilik haricindeki sinirler ile gangliyondan meydana gelir. Çevresel sinir sisteminin ana işlevi merkezi sinir sistemi ile organ ve uzuvlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktır.

     Sinir sisteminin en basit işlevi daha önce de belirtildiği gibi bir hücreden diğerine ve ya vücudun bir parçasından diğer parçasına sinyal taşımaktır. Bir hücreden diğerlerine sinyal iletmenin bir çok yolu mevcuttur. İlki, kimyasalların salgılanmasıdır ve hormon olarak isimlendirilir. Sinir sisteminin asıl görevi, vücudu kontrol etmesidir. Bunun için duyu reseptörlerini kullanarak ortamdaki bilgiyi almak, bu bilgiyi çözümleyerek, onu]]> Yapay Sinir Ağları https://www.sinirsikismasi.gen.tr/yapay-sinir-aglari.html Mon, 10 Dec 2018 22:40:54 +0000 Yapay Sinir Ağları, Tabiatın muhteşem tasarımından esinlenerek ortaya çıkarılmış bir kavramdır. Yapay sinir ağları, insan beyninin özelliklerinden olan öğrenme yolu ile yeni bilgiler türetebilme, yeni bilgiler ol Yapay Sinir Ağları, Tabiatın muhteşem tasarımından esinlenerek ortaya çıkarılmış bir kavramdır. Yapay sinir ağları, insan beyninin özelliklerinden olan öğrenme yolu ile yeni bilgiler türetebilme, yeni bilgiler oluşturabilme ve keşfedilme gibi yetenekleri herhangi bir yardım almadan otomatik olarak gerçekleştirmek amacı ile geliştirilen bilgisayar sistemleridir. Bu yetenekleri geleneksel programlama yöntemleri ile gerçekleştirmek oldukça zordur veya mümkün değildir. O nedenle, yapay sinir ağları bilim dalının, programlanması çok zor veya mümkün olmayan olaylar için geliştirilmiş adaptif bilgi işleme ile ilgilenen bir bilgisayar bilim dalı olduğu söylenebilir.

     Yapay sinir ağları, olayların örneklerine bakmakta, onlardan ilgili olay hakkında genellemeler yapmakta, bilgiler toplamakta ve daha sonra hiç görmediği örnekler ile karşılaşınca öğrendiği bilgileri kullanarak o örnekler hakkında karar verebilmektedir. 1990'lı yıllardan beri bilgisayarların öğrenmesini sağlayan Yapay Sinir Ağları teknolojisinde oldukça hızlı bir gelişme görüldü. Yapay sinir ağları, insan beyninin özelliklerinden olan öğrenme yolu ile yeni bilgiler türetebilme, yeni bilgiler oluşturabilme ve keşfedilme gibi yetenekleri herhangi bir yardım almadan otomotik olarak gerçekleştirmek amacı ile geliştirilen bilgisayar sistemleri olduklarından hem yeni gelişmelere neden oldular hem de nasıl çalıştığı bilinmeyen insan beyni hakkında yapılan araştırmalara da önemli katkılar sağladılar ve sağlamaktadırlar. Başka bir bakış açısıyla Yapay Sinir Ağları teknolojisi insanlığın doğayı araştırma ve taklit etme çabalarının en son ürünlerinden bir tanesi olarak da yorumlanabilir.

     Yapay Sinir Ağları Ne İşe Yarar Nerede Kullanılır

     İnsanlığın doğayı araştırma ve taklit etme çabalarının en son ürünlerinden bir tanesi Yapay Sinir Ağları (YSA) teknolojisidir. Yapay Sinir Ağları, basit biyolojik sinir sisteminin çalışma şeklini simüle etmek için tasarlanan programlardır. Simüle edilen hücreleri (nöronlar) içerirler ve bu nöronlar çeşitli şekillerde birbirlerine bağlanarak ağı oluştururlar. Bu ağlar öğrenme, hafızaya alma ve veriler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarma kapasitesini sahiptirler. Diğer bir ifadeyle, YSA'lar, normalde bir insanın düşünme ve gözlemlemeye yönelik doğal yeteneklerini gerektiren problemlere çözüm üretmektedir. Bir insanın, düşünme ve gözlemleme yeteneklerini gerektiren problemlere yönelik çözümler üretebilmesinin temel sebebi ise insan beyninin ve dolayısıyla insanın sahip olduğu yaşayarak veya deneyerek öğrenme yeteneğidir.

     Yapay Sinir Ağları

     Yapay Sinir Ağları Nasıl Çalışır

     Bir yapay sinir ağı belirli bir amaç için oluşturulur ve insanlar gibi örnekler sayesinde öğrenir. Nasıl insanın öğrenmesi sinaptik boşluklardaki (2 sinir hücresi arasındaki boşluklar) bazı elektriksel ayarlamalar sayesinde oluyorsa, aynı şekilde, yapay sinir ağları da tekrarlanan girdiler sayesinde kendi yapısını ve ağırlığını değiştirir. Yapay sinir ağları aynen canlıların sinir sistemi gibi adapte olabilen bir yapıya sahiptir. Yani içsel ve dışsal uyaranlara göre yapısı değişebilmekte ve bu sayede öğrenebilmektedir. Karar verme aşamasında bağlantı ağırlıkları da devreye girer. İşlem birimleri her ne kadar tek başlarına çalışıyor gibi gözükse de, aslında bir çok yapay sinir ağı aynı anda çalışır ve dağınık, paralel hesaplama (distributed and parallel computing) örneği gösterir.

     ]]>
     Sinir Sıkışması https://www.sinirsikismasi.gen.tr/sinir-sikismasi.html Tue, 11 Dec 2018 11:29:02 +0000 Sinir sıkışması, vücudumuzda bulunan sinirlerin çaplarının küçülmesine neden olan yüzeylerine yakın yerlerinden geçen olukların zamanla çeşitleri maddelerle dolmasıyla meydana gelmektedir. Bu tip durumlarda sinir hücrelerinin Sinir sıkışması, vücudumuzda bulunan sinirlerin çaplarının küçülmesine neden olan yüzeylerine yakın yerlerinden geçen olukların zamanla çeşitleri maddelerle dolmasıyla meydana gelmektedir. Bu tip durumlarda sinir hücrelerinin geçmesi gereken oluk ya da tünelde rahat hareket geçişi olmadığından uyuşukluk ve buna benzer rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

     Sinir Sıkışması Vücudumuzda Nerelerde Görülmektedir

     Sinirlerin yüzeye en yakın bölgeler olan eklem yerlerinde daha çok görülmektedir. Sinir eklem bölgelerinde yüzeye daha yakın bölgelerde bulunur ve burada sinirin korunması için bir tünel bulunmaktadır. Dirsek ve bileklerde dizimizin arka tarafı ile bileğin döndüğü yerler tünellerin bulunduğu yerlerdir. Sinir sıkışması gerçekleştiğinde bu eklem bölgelerimizde harekette kısıtlık, uyuşma, şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. 

     Sinir Sıkışmasının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

     Doktora gidildiğinde hastanın ağrı olduğu bölgeleri net olarak söylemesi hastalığın tanısında en başta olan özelliktir. Dirseklerde meydana gelmiş bir problem varsa doktorunuz sizden detaylı bilgi alabilmek için röntgen çekilmesini isteyebilmektedir. EMG testi uygulayarak elbileğindeki kasların ve sinirlerin elektriksel yanıtı tam olarak alınabilmektedir.

     Sinir Sıkışmasının Gerçekleştiği Durumlar

     • Dirseğinin üzerine düşerek ters hareket yapanlar
     • Dirsek hareketiyle çalışan kişilerde(sekreter, şoför, memurlar)
     • Diyabet hastalar
     • Troid problemi olanlar
     • Romatoid Artrit teşhisi konan hastalar 
     • Alkolik ve bağımlı olanlar

     Sinir Sıkışması

     Sinir sıkışmasını engelleyecek ve cerrahi operasyona gerek olmadan bazı yöntemler uygulanmaktadır. Eğer bu yöntemler düzenli olarak uygulanırsa sinir sıkışması durumu engellenebilmektedir. Ancak şiddetini ağır olarak gösteren sinir sıkışması durumlarının boyutuna göre  cerrahi operasyon uygulanmaktadır. 

     Cerrahi operasyon gerektirmeyen sinir sıkışması durumunu engelleyen yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz 

     • Telefonla konuşulduğunda bilek sürekli sabit tutulduğundan uyuşma gerçekleşerek ters harekette sinir sıkışması gerçekleşebilir. Bu durumda bileğinizi düz tutacağınız bir sistem bulmalısınız.(megafonla konuşarak)
     • Spor yaparken ters hareketlerin engellenmesi için eklem yerlerine dirseği koruyan dirseklik kullanabilirsiniz.
     • Geceleri bilgisayar başında çalışırken ters hareketleri ve uzun süre sabit kalan hareketleri düzenleyecek atel gibi aletleri kullanabilirsiniz.
     • Kortikosteroid enjeksiyonu ödemin oluşumunu azaltmak üzere kullanabilirsiniz.
     • Göğüs üzerinde kolların çaprazlaşmasını engelleyebilirsiniz.

     Sinir sıkışması  durumunda Konservatif tedavi ile kastaki güçsüzlük önlenemiyor ve ağrı şikâyetleri sürüyorsa ileri boyutta tetkikler yapılarak cerrahi tedaviye başvurulmalıdır. Anterior submuscular tranpozisyon olarak adlandırılan, sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması yöntemi en sık başvurulan sinir sıkışması cerrahi tedavi yöntemlerindendir. Cerrahi operasyondan sonra rehabilitasyon planlanarak el bilek kasının güçlenmesi sağlanmaktadır.

     ]]>